مراحل ثبت شرکت

مراحل ثبت شرکت

مراحل ثبت شرکت چگونه است؟

ثبت شرکت، به شرکت اعتبار خاصی می بخشد و موجب ایجاد تمایل بیشتری به همکاری می گردد. در واقع، ثبت  شرکت نوعی رسیدگی است که متصدیان امر انجام می دهند تا معلوم شود آیا برای بوجود آوردن این شخصیت حقوقی دقت های لازمه شده و مقررات رعایت گردیده یا خیر؟هر گاه شرکت به ثبت برسد، قراردادهای منعقده بین شرکا رسمی بوده و بعد ها هیچ یک نمی توانند مانند اسناد غیر رسمی از وجود شرکت نامه و اساسنامه و سایر تصمیماتی که به ثبت می رسد اظهار بی اطلاعی نموده و یا به ایراداتی که درباره ی اسناد غیر رسمی ممکن است وارد نمود استناد نمایند.

: ۱- تعیین نوع شرکت

از میان شرکت های مندرج در ماده ۲۰ قانون تجارت، شرکتی را که با اهداف، شرایط، امکانات و برنامه های شما هماهنگی بیشتری دارد انتخاب نمایید. اما لازم به ذکر است که بیشترین نوع شرکتهایی که به ثبت میرسند شرکت با مسیولیت محدود –شرکت سهامی خاص- تعاونی و سهامی عام میباشد.

 ۲-انتخاب شرکاء و سهامداران شرکت :

مهمترین گام از مراحل ثبت شرکت همین گام است، چرا که اگر در ابتدای کار در انتخاب شرکاء و سهامداران شرکت که قرار است سرمایه، کار، اندیشه، تخصص، انرژی و زمان خود را در قالب شرکت بیاورند و با یکدیگر در سود و زیان شرکت شریک شوند، دقت لازم به عمل نیاید می تواند شرکت را در طول حیاتش با مشکلات و چالش های گوناگونی رو به رو سازد که گاهی کار تا جایی پیش می رود که منجر به انحلال شرکت می شود.

۳-تعیین سرمایه شرکت و آورده ها:

هنگامی که قصد ثبت شرکت را دارید باید تعیین نمایید که سرمایه شرکت شما چه مقدار است همچنین باید نوع سرمایه شرکت اعم از نقدی و غیر نقدی را نیز تعیین نمایید.
نکته ۱: حداقل سرمایه مورد نیاز جهت ثبت شرکت  ۰۰۰/ ۰۰۰/ ۱ ریال است.
نکته ۲:چنانچه آورده هر کدام از شرکاء و سهامداران بصورت غیر نقدی باشد، لازم است از قبل نظر کارشناس رسمی دادگستری در رابطه با ارزش ملک، خودرو، ماشین آلات و غیره ای که تصمیم است به عنوان سرمایه غیرنقدی به شرکت آورده شود، بصورت رسمی اخذ و به اداره ثبت شرکتها ارسال گردد.

۴- تعیین موضوع فعالیت شرکت : 

تعیین موضوع فعالیت شرکت یکی از مهمترین گام های مراحل ثبت شرکت است، چرا که اگر دقت لازم را در این مورد نداشته باشید ممکن است شرکت شما اصلا ثبت نشود یا اگر ثبت هم بشود در ادامه با مشکلاتی مواجه شوید.

۵- تعیین نام شرکت:

نام شرکت جزء اولین مقدمات ثبت شرکت و در عین حال یکی از مهمترین مراحل تاسیس شرکت میباشد. نام شرکت باید حداقل۳ سیلاب (بخش) باشد و دارای معنی و ریشه فارسی و با موضع فعالیت شرکت همخوانی داشته باشد.

۶- تعیین سمت اعضائ هیئت مدیره و وضعیت حق امضائ شرکت :

در هر شرکتی سمت هایی همچون مدیرعامل و ریس هیئت مدیره و نایب رئیس هیئت مدیره و عضو هیئت مدیره وجود دارد . همچنین بسته به نوع شرکت بازرس اصلی و بازرس علی البدل هم وجود دارد که باید ضمن تعیین سمت هر کدام از اعضائ شرکت وضعیت حق امضائ در شرکت را تعیین نمایند.

۷- تهیه و امضائ مدارک :

پس ار تایید نام شرکت مدارک باید به امضائ شرکاء – سهامداران- بازرسان شرکت برسد.

۸- ارسال مدارک به اداره ثبت شرکتها :

پس از انجام کلیه اقدامات فوق و تهیه مدارک پیش گفته و تکمیل اطلاعات مورد نیاز در سامانه اداره ثبت شرکتها بصورت گام به گام و تایید نام و امضاء مدارک، باید مدارک لازم را از طریق باجه های پستی مجاز و از طریق پست پیشتاز به اداره ثبت شرکتها ارسال نمایید.
۹- پرداخت هزینه روزنامه رسمی و کثیرالانتشار:

آخرین گام از مراحل ثبت شرکت مراجعه به سایت روزنامه رسمی و پرداخت هزینه انتشار آگهی رسمی ثبت تاسیس شرکت و نیز مراجعه مجدد به سایت اداره ثبت شرکتها و پرداخت هزینه انتشار آگهی رسمی ثبت تاسیس شرکت است که هر دو روزنامه مذکور از طریق پست به آدرس شما ارسال خواهد شد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.