کانادا را بشناسیم

کانادا

کانادا

پایتخت کانادا:  اتاوا

بزرگترین شهر کانادا:  تورنتو

زبان رسمی:  انگلیسی-فرانسوی

نوع حکومت:  پارلمانی

ملکه کانادا:  الیزابت دوم

فرماندار کل:  دیوید لوید جانسون

نخست وزیرکانادا:  جاستین ترودو

مساحت کانادا: 9.984.670 کیلومتر

جمعیت کانادا: 3.280.700 نفر

واحد پول کانادا:  دلار کانادا

اختلاف ساعت با ایران : 8:30

 

سرود ملی

O Canada!

Our home and native land!

True patriot love in all thy sons command.

With glowing hearts we see the rise,

The True North strong and free!

From far and wide, O Canada,

We stand on guard for thee.

God keep our land glorious and free!

O Canada, we stand on guard for thee.

O Canada, we stand on guard for thee.

ای کانادا

خانه و سرزمین ما

عشق راستین میهن‌دوستی در وجود تمام فرزندان‌ات فرمان می‌راند.

با دل‌هایی پر از شوق، ظهور تو را می‌نگریم،

ای شمالی ترین قسمت زمین، نیرومند و آزاد

از دوردست و سرتاسر

ای کانادا، ما به پاس تو برمی‌خیزیم

خداوند سرزمین ما را شکوهمند و آزاد نگاه دارد

ای کانادا، ما به پاس تو برمی‌خیزیم.

ای کانادا، ما به پاس تو برمی‌خیزیم.

 

 

در باره کانادا

کشوری است در شمال قاره آمریکای شمالی و دومین کشور پهناور جهان که بخش اعظم از خاک آن به جهت سرمای هوا و نزدیکی به قطب شمال، خالی از سکنه‌است.

ساختار حکومتی کانادا از پادشاه یا ملکه بریتانیای کبیر، دولت محوری فدرال، دو مجلس سنا و عوام، دولت‌های ایالتی و فرماندار کل که به عنوان نماینده ملکه الیزابت (یا به طور کلی پادشاه) ایفای نقش می نمایند، تشکیل گشته‌.

رأی دهندگان کانادا و شهروندان در قاعده این هرم قرار می‌گیرند. پادشاه کشور کانادا ملکه الیزابت دوم است که قانون به امضا و به نام وی رسمیت و ضمانت اجرایی می‌یابد. این کشور با 10 استان و 3 ناحیه توسط دولت‌های مستقل از هم اداره میگردد، که در مجموع زیر پوشش دولت فدرال قرار دارند و کانادای متحد را پدید آورده‌اند.

این کشور از شرق به اقیانوس اطلس واز غرب اقیانوس آرام، از شمال به اقیانوس منجمد شمالی و قاره شمالگان محدود می‌شود و از جنوب و شمال غرب با کشورآمریکا همسایه‌است.

برای اطلاع از راهکارهای مهاجرتی کانادا با موسسه وکیل آنلاین تماس بگیرید.

با اینکه کانادا بعد از روسیه بزرگ‌ترین کشور جهان است، ولیکن جمعیت آن تنها حدود یک پنجم جمعیت روسیه است.

نزدیک به 90 درصد از جمعیت این کشور تا فاصله 200  کیلومتری مرز آمریکا زندگی می‌کنند. نزدیکی جغرافیایی این کشور، به آمریکا سبب شده تا روابط اقتصادی کانادا و آمریکا بسیار گسترده باشد، در نتیجه آمریکا و کانادا بزرگترین رابطه اقتصادی را در جهان دارند و حجم معاملات این دو کشور با یکدیگر از معاملات هر دو کشور دیگری در جهان بیشتر است.

با این حال این رابطه اقتصادی قوی، مضراتی برای کانادا در پی داشته‌. آلودگی ناشی از فعالیت کارخانه‌های آمریکایی در نزدیکی مرز دو کشور یکی از این مضرات است.

کانادا منابع طبیعی فراوانی دارد. آب و هوای آن سرد و در بیشتر نقاط قطبی است. البته آب و هوا، در بخش جنوب غربی، جایی که شهر ونکوور در آن قرار دارد، معتدل است. آبشار نیاگارا،که عریض‌ترین آبشار جهان است در این کشور قرار دارد.

 

این کشور تا سال 1713 مستعمره فرانسه بوده. در همین سال انگلیس کنترل آن را در دست گرفته. در نتیجه قرن نوزدهم کانادا استقلال یافت. این کشور از اعضای کشورهای مشترک‌المنافع است. کنفدراسیون کانادا، درزیر تشریفات سلطنت مشروطه  ومرتبط با پادشاهی متحده اداره می‌گردد.

پایتخت سیاسی کشور کانادا شهر اتاوا است، محلی که در آن مجلس این کشور و همچنین خانه فرماندار کل قرار دارد. وی به صورت تشریفاتی رئیس مملکت است و به عنوان نماینده ملکه الیزابت دوم در کانادا، مستعمره سابق بریتانیای کبیر، زندگی می‌نماید.

.

تاریخ کانادا

آثار بدست آمده از زندگی نخستین بومیان کانادا که در بخشهایی از این کشور به مدت طولانی ساکن بودند و نیز بررسی‌های باستان‌شناسی در شمالی‌ترین بخش این کشور، یوکان نشان می‌دهد که زندگی در آن به 26500 سال پیش در جنوبی‌ترین بخش به 9500 سال پیش برمی گردد.

در سال 1497، جان کابوت بعد از رسیدن به سواحل نیوفوندلند، یک مستعمره بریتانیایی ایجاد کرد. حدود 40 سال بعد ژاک کارتیر به دهانه رود سن لوران (در نزدیکی شهر مونترال) قدم گذارد و مستعمرهای فرانسوی بنا کرد. پس از آن مهاجران بریتانیایی بیشتر در سواحل دریا و خلیج هادسن مستقر گشتند، در حالی که فرانسویان بیشتر به سوی مناطق داخلی کانادارفتند. در سال 1783 ، بریتانیا کنترل نواحی فرانسوی نشین کانادا (ایالت کبک کنونی) را نیز در اختیار گرفت.

 

ساختار جامعه کانادا

سیاست، دولت و قانون:

با افزودن لایحه الحاقی قانون اساسی که در سال 1867 و قانون کانادا که در سال 1982، به تصویب رسید،این کشور استقلالش را از بریتانیای کبیر اعلام نمود. نوع حکومت کانادا، پادشاهی قراردادی (مشروطه) فدرال، همراه با نظام پارلمانی است. این کشور از ده استان و سه ناحیه جداگانه تشکیل گشته که مردم آن چند فرهنگه هستند و به دو زبان مختلف گویش می‌کنند که در سطح فدرال، زبان رسمی آن، هم انگلیسی و هم فرانسوی است.

سیستم قضایی

سیستم قضایی کانادا نقش بسیار مهمی در معرفی قوانین این کشور بازی می‌کند و قدرت لغو قوانین مغایر با قانون اساسی را داراست.دادگاه عالی این کشورنیز، بالاترین مرجع قضایی کانادا است و توسط قاضی ارشد، ریاست می‌گردد. نه عضو آن توسط فرماندار کل به پیشنهاد نخست وزیر انتخاب می‌شود.

تمامی قضات در سطح عالی و استینافی (استانی) توسط فرماندار، و به پیشنهاد نخست وزیر و وزیر امور قضایی، پس از مشورت با سازمان های قانونی غیر دولتی منصوب می‌شوند. پست های قضایی در سطح استانی و کشوری، توسط دیگر دولت‌مردان، انتخاب می‌شوند.

قوانین در همه جا (به جز کبک که در آنجا قانون مدنی در نظام قضایی حکم‌فرماست)، اجرا می‌شود. قوانین مربوط به جرم و جنایت منحصراً در اختیار مسئولان فدرال است و در سرتاسر کانادا یکسان است.

 

 

 

تقسیمات کشوری:

کانادا به 10 ایالت و 3  قلمرو تقسیم شده‌است. ایالات در مجموع استقلال زیادی از دولت مرکزی دارند، اما، درجه این آزادی در قلمروها کمتر است. مهم‌ترین ایالت از لحاظ اقتصادی و سیاسی استان انتاریو می‌باشد که شهرهای تورنتو و اتاوا در آن قرار گرفته. کبک، آلبرتا، بریتیش کلمبیا، مانیتوبا، نیوبرانزویک، نیوفاندلند و لابرادور، نووااسکوشیا، انتاریو، جزیره پرینس ادوارد آیلند وساسکاچوان ایالات این کشور هستند. 3 قلمروی آن خطه شمال غرب، نوناووت و یوکان است. نوع حکومت در ایالتها، فدرالیزم با درجه خود‌مختاری بیشتری، از دولت فدرال است که این خود‌مختاری در نوع حکومت قلمروها کمتر به چشم می‌خورد. هرکدام از این دو بخش، یعنی استان‌ها و قلمروها، دارای فهرستی از سمبل های منحصر به خود هستند.

خدمات دولتی

ایالت ها، مسئول برنامه‌های اجتماعی، مثل مراقبت های بهداشتی، آموزش و پرورش و رفاه عمومی (کمکهای مالی) هستند و بیشتر درآمد را از فدرال دریافت می‌کنند، که این اصل تقریباً در میان ساختار حکومتی کشورهای متحد در دنیا، وجود دارد. دولت فدرال، با اعمال قدرت خود قادر است سیاست های ملی را در مناطق ایالتی نیز،  اجرا بگذارد، مثل لایحه الحاقی بهداشت کانادا؛ که البته مسئولین استانی می‌توانند آنها را نادیده گیرند، اما این مسأله در عمل  گاها اتفاق می‌افتد.برابر سازی پرداختی‌ها (حقوق)، توسط دولت فدرال صورت گرفت تا به مردم اطمینان ببخشد که استانداردهای برابری در مورد ارائه خدمات و اخذ مالیات، در میان استان‌های فقیر و غنی، ارائه می‌گردد.

درتمام استان‌های این کشور اعضای قوه مقننه که از سرتاسر ایالات و استان‌ها انتخاب می‌شوند و ریاست آن به عهده نخست وزیر است .هر استان همچنین دارای یک بخش است که نماینده ملکه الیزابت است، مانند استاندار کانادا، که به پیشنهاد نخست وزیر کانادا به این سمت منصوب می‌شود..

استان‌ها عهده‌دار چرخاندن برنامه‌های اجتماعی کشورند و به همراه دولت فدرال به جمع‌آوری مالیات می‌پردازند. هم‌زمان، دولت فدرال می‌تواند برنامه‌های ملی خود را به سرتاسر کشور معرفی نماید، البته اختیار شرکت نمودن در این برنامه‌ها با خود استان‌هاست. دولت فدرال عهده‌دار هماهنگ کردن پخش بودجه میان استان‌هاست، و برای این منظور همه‌ساله مقداری از درآمدهای استان‌های ثروتمند را میان استان‌های فقیر پخش می‌کند. تمامی استان‌ها و قلمروها مجلس قانون‌گذاری مخصوص به خود را دارند.

جغرافیاِی کانادا

کانادا، دومین کشور بزرگ دنیااست، ولی جمعیت بسیارکمی به نسبت مساحتش دارد. با وجود آن‌که وسعت کانادا از همسایه‌اش آمریکا بیشتر است، جمعیتی معادل 11 درصد جمعیت آمریکا دارد .

کانادا کشوری نوین و دارای فناوری پیشرفته زیادی ‌است و توان تأمین انرژی سوختی خود از منابع درون‌مرزی را دارد. این کشور دارای منابع طبیعی گسترده ای است، و برخی از استان‌های آن وابستگی زیادی به استفاده از این منابع دارند.

آب و هوای کانادا روی هم رفته سرد و در بیشتر نقاط قطبی است. البته آب و هوای بخش جنوب غربی،یعنی جایی که شهر ونکوور از استان بریتیش کلمبیا در آن قرار دارند، معتدل است. تورنتو نیز که از شهرهای مهم این کشور است از نظر فعالیتهای بورسی در دنیا بین 10  کشور مهم از نظر بورس است آب و هوای تورنتو سرد و جنگلهای تایگا در این کشور دیده می‌شود برج سی ان در تورنتو اولین برج بلند مخابراتی در جهان است.

آبشار نیاگارا

آبشار نیاگارا در خارج از شهر قرار دارد که بزرگ‌ترین آبشار از نظر عرض بوده و یک دهکده رویایی نیز به همین نام(نیاگارا)وجود دارد نزدیک به نیمی از مساحت کانادا را فلات لارنسی تشکیل می‌دهد، منطقه‌ای نسبتاً مسطح پوشیده از سنگ سخت که خلیج هودسون را در محاصره دارد انتهای دور از دریای این فلات سراشیب بسیار تندی دارد که درقسمت شرق در کنار زمینهای پست در اطراف رود لارنس و دریاچه‌های بزرگ مشخص است. به سمت غرب رشته‌ای از دریاچه‌ها (شامل دریاچه وینیپگ) مرز با جلگه‌های سبزه زار مرکزی را متمایز می‌نماید. منطقه کوهستانی وسیعی – با بیش از 800 کیلومتر پهنا – در غرب جلگه‌ها قرار گرفته. این سلسله جبال غربی متشکل از کوه‌های راکی مکنزی ساحلی و سنت الایاس که شامل بلندترین نقطه کاناداست.

آب و هوا:

دراغلب نواحی کانادا، تابستانهای معتدل و زمستانهای سرد و طولانی و منتهای درجات دما را دارند. آب و هوای شمال دور قطبی است. در ساحل اقیانوس آرام میانگین دما در زمستان فقط کمی بالاتر از دمای انجماد است. در بیشتر مناطق بریتیش کلمبیا ریزش باران سنگین است. در باقی کشور میزان کل بارندگی متوسط یا کم است. تقریباً در تمامی کانادا برف سنگینی در زمستان‌ها می‌بارد.

جمعیت کانادا

جمعیت کانادا بر طبق آخرین گزارش اداره آمار کانادا ، بیش از سی و سه میلیون و ششصد هزار نفر بوده. این آمار هر لحظه در حال تغییر است. حدود 80% مردم کانادا در شهرهایی که کمتر از 250 کیلومتر تا مرزهای آمریکا فاصله دارند زندگی می‌نمایند.

زبان کانادا – انگلیسی/فرانسه

زبان فرانسه زبان مادری حدود 6.6 میلیون کانادائی است. بیشتر فرانسوی زبانان در استان کبک زندگی می‌کنند. اما در حدود 1 میلیون نفر از آنها در استان‌های دیگر کانادا زندگی می کنند. حدود 76 درصد از فرانسوی زبانهای بیرون از استان کبک، در استان‌های انتاریو و نیوبرانزویک زندگی می‌ نمایند. زبان فرانسه به همراه زبان انگلیسی، دو زبان رسمی در کشور کانادا محسوب می‌گردد.

ایرانیان کانادا

ایرانیان کانادا جمعیت کوچک اما قابل توجهی از این کشور را تشکیل می‌دهند. بنا بر آخرین محاسبات غیر رسمی، بیش از 300.000 نفر در کانادا خود را ایرانی یا منشعب از ایرانیان معرفی نموده اند.

مسلمانان کانادا

بیش از یک میلیون مسلمان از قومیت‌های گوناگون که عمدتا مهاجرند، در کانادا زندگی می‌ نمایند. محل اقامت مسلمانان این کشور به ترتیب تراکم جمعیت آنان، شامل شهرهای:

تورنتو، مونترآل، ونکوور، اتاوا، وندزور و برخی شهرهای دیگر مانند هالی فکس، کیچنر، واترلو، ادمنتون و وینی پگ. تعداد مراکز اسلامی و مساجد موجود در کانادا، بالغ بر سیصد و شصت مسجد و سازمان اسلامی است.

 

اقتصاد کانادا

کانادا یکی از کشورهای عضو گروه هشت است. این کشور دارای منابع معدنی غنی، صنایع پیشرفته (همچون خودروسازی، صنایع شیمیایی و نفت، صنایع غذایی، چوب و کاغذ، صنایع معدنی و فلزی و شیلات) و محصولات فراوان کشاورزی (از جمله گندم،دانه‌های روغنی، میوه، سبزیجات و توتون)می باشد.

این کشور از نظر صنعت و فناوری، کشور پیشرفته ای‌ است که سیستم اقتصادی آن به شدت به خصوص در بخش بازرگانی و داد و ستد به آمریکا وابسته‌ است..

رسانه های کانادا

کانادا در زمینه رسانه های ملی و غیر تجاری سوابق طولانی دارد. در دهه 1930 میلادی و در واکنش به نفوذ رو به رشد رادیو آمریکا، موسسه رادیو و تلویزیون کانادا (سی بی سی) تاسیس گشت.

شبکه سی بی سی با برنامه هایی به دو زبان انگلیسی و فرانسوی، چهار شبکه رادیویی با برنامه های گفتگو و فرهنگی، دو کانال تلویزیونی سراسری، رادیو و تلویزیون برای بومیان شمال کانادا و یک شبکه رادیو بین المللی را اداره می نماید.

حدود 2000 ایستگاه رادیویی مجاز در کانادا وجود دارد که بیشتر آن ها تجاری می باشند. شبکه های تلویزیونی چند کاناله به سرعت مشغول به فعالیتند..

رسانه های کانادا در بیان نقطه نظرات و افکار مختلف از آزادی زیادی برخوردارند. نهاد ناظر بر فعالیت رسانه ها، تمام شبکه های رادیویی و تلوزیونی موجود در آن کشور را ملزم می کند که بین 30 تا 35 درصد از برنامه هایشان محصولات و تولیدات کانادایی باشد.

مطبوعات کانادا

روزنامهنشنال پست – روزنامهله ژورنال د مونریال – روزنامهونکوور سان – روزنامهگازت – گلوب اند میل – روزنامه، تورتنو با توزیع سراسریلا پرس – روزنامه، مونترالتورنتو سان – روزنامه، مونترالتورنتو استار – روزنامهمک لینز – هفته نامه خبری

تلویزیون کانادا

  • سی بی سی – عمومی ( سراسری)، شبکه انگلیسی زبان داخلی و شبکه کابلی خبری بین المللی را اداره می نماید
  • سوسیته رادیو کانادا – عمومی (سراسری) ، شبکه داخلی فرانسوی زبان و شبکه کابلی خبری بین المللی
  • سی تی وی – شبکه تجاری بزرگ
  • تی وی ای – شبکه تجاری بزرگ فرانسوی زبان
  • سی پی ای سی – کانال موضوعات سیاسی و پارلمانی
  • سی آر تی سی – نهاد قانونی ناظر بر کار رسانه ها، پایگاه اینترنتی آن اطلاعاتی درمورد شبکه های اصلی تلویزیونی و خدماتشان ارائه می نمایند.

رادیو کانادا

  • سی بی سی – عمومی(سراسری)، شبکه های انگلیسی زبان رادیو یک و شبکه فرهنگی رادیو دو را اداره می کند.
  • است سوسیته رادیو کانادا – عمومی(سراسری)، با شبکه های فرانسوی زبان

است• رادیو کانادا اینترنشنال – سرویس برون مرزی تحت پوشش سی بی سی

  • سی آر تی سی – نهاد قانونی ناظر بر کار رسانه ها، پایگاه اینترنتی آن اطلاعاتی درمورد شبکه های اصلی تلویزیونی و خدماتشان ارائه می دهد.

 

 

 

مطالب مرتبط