دادخواست طلاق توافقی با وکالت مع الواسطه

دادخواست طلاق توافقی با وکالت مع الواسطه

دادخواست طلاق توافقی با وکالت مع الواسطه در مقاله ذیل مطرح شده.

جهت تنظیم وکالتنامه طلاق ابتدا باید به نکاتی در رابطه با قوانین طلاق توجه نماییم. طبق ماده ۱۱۳۳ قانون مدنی و شرع اختیار و حق طلاق در ید زوج است ولی مرد می‌تواند اجرای حق متعلق به خویش را به همسر خود یا شخصی دیگر وکالت دهد.

وکالت در طلاق یا همان حق طلاق را به دو شکل می‌تواند به زوجه داده شود:

روش اول: به صورت شرط ضمن عقد نکاح در سند ازدواج زوجین مکتوب شود.
روش دوم: موضوع اصلی مد نظر ماست که زوج به یکی از دفاتر اسناد رسمی مراجعه کرده و تنظیم وکالت در طلاق را تقاضا می‌نماید و بدینوسیله اصطلاحا حق طلاق را به همسرش یا فرد دیگری واگذار می نماید.

چنانچه زوج در خارج از کشور ساکن باشد ‌باید جهت تنظیم وکالتنامه مذکور به سفارت یا کنسولگری ایران مراجعه نماید.
با اینکه زوج می‌تواند وکالتنامه فوق را به فرد دیگری غیر از زوجه بدهد ولی شایع است که این حق را به همسرش واگذار می نماید.
آنچه که در تنظیم نمودن وکالتنامه بسیاربا اهمیت می باشد حدود اختیارات است. زیرادر صورتی وکالتنامه بطور کامل تنظیم نشود امکان دارد در مراحل تنظیم دادخواست طلاق توافقی و یا اجرای صیغه طلاق با مشکلاتی مواجه گردد.
لذا مهم‌ترین کاری که بعد از تصمیم جهت دادن وکالت به زوجه بابت اجرای حق طلاق باید انجام داد، تنظیم نمودن یک وکالتنامه کامل با حدود اختیارات کامل می‌باشد.

دادخواست طلاق توافقی با وکالت مع الواسطه

در این میان به مهم‌ترین مواردی که باید در تنظیم وکالتنامه موصوف لحاظ گردد. اشاره می‌شود.

از مهم‌ترین مواردی که باید ذکر شود وکالت در بذل مهریه، نفقه، اجرت المثل و سایر حقوق مالی است
البته می‌توان طبق درخواست زوج بذل مهریه نسبت به همه مهریه باشد یا بذل هر میزان مهریه. این قیدی است که خود زوج می‌باید با توجه به توافقات تغییر دهد.
برای مثال چنانچه قرار است که زوجه کل مهریه اش را در قبال طلاق خلع به زوج بذل کند باید قید وکالت در بذل کل مهریه ذکر گردد، اما چنانچه قرار است که بخشی از مهریه توسط زوج پرداخت شودو فقط بخشی از آن بذل گردد ‌باید قید نمود، بذل هر میزان از مهریه ذکر گردد.

دادخواست طلاق توافقی با وکالت مع الواسطه

از موارد مهم دیگری که ‌باید در وکالت حق طلاق ذکر شود وکالت در اسقاط حق تجدید نظر خواهی و فرجام خواهی است.

چنانچه این مورد در وکالتنامه قید نشود، بعد از این که گواهی عدم امکان سازش از دادگاه صادر شد باید۴۴ روز بعد از ابلاغ نسبت به ثبت و اجرای صیغه طلاق اقدام کرد.
اگر قید اسقاط حق تجدیدنظر خواهی و فرجام خواهی وجود داشته باشد، پس از صدور رای دادگاه با اعمال حق فوق‌الذکر حکم صادره قطعی گشته و همان روز طلاق ثبت و صیغه طلاق جاری می گردد.

دیگر موارد نیز مثل حق توکیل به غیر، وکالت در مراجعه به دفاتر ثبت طلاق و اجرای صیغه طلاق و بلاعزل بودن وکالت با رضایت شخص زوج، و …. موضوعاتی هستند که اکثرا” دفاتر اسناد رسمی در وکالتنامه قید می‌نمایند..

نکته این است که صرفا”با داشتن وکالت در طلاق هیچ‌کس به تنهایی قادر نیست جهت تنظیم دادخواست طلاق و باقی مراحل اقدام کند و باید به انتخاب وکیل دادگستری برای زوج، طبق حدود اختیارات مندرج در وکالتنامه به وکیل دادگستری منتخب وکالت داده و وکیل دادگستری وکیل مع الواسطه شوهر می‌باشد…

دادخواست طلاق توافقی با وکالت مع الواسطه

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.