مهاجرت تحصیلی به برزیل

تحصیل در برزیل

تحصیل در برزیل در مقاله زیر بیان شده.

شاید در نگاه اول برزیل گزینه جذابی برای تحصیل نباشه،دلیل آن هم اینه که انقدرمتقاضیا غرق کلماتی مثله اروپا و کانادا و… شدند که دیگه جایی برای فکر کردن به کشورهایی نظیر برزیل نباشه ،درصورتیکه تحصیل در کشور برزیل مزیت های بیشماری نسبت به کشورهایی مثل آلمان ، نروژ،کانادا و… دارد.

 

درباره برزیل

نام رسمی این کشور جمهوری فدراتیو برزیل میباشد که بزرگترین و پرجمعیت ترین کشور در قاره آمریکای جنوبی است که در حدود 210 میلیون جمعیت دارد ،پایتخت آن برزیلیا و زبان رسمی برزیل، پرتغالی میباشد و تنهاترین کشوری در آمریکای جنوبی میباشد که به این زبان صحبت میکنند و دارای همسایگانی نظیر آرژانتین ،کلمبیا،،پرو،ونزویلا،پاراگویه،گویان وسورینام میباشد.

 

مزایای تحصیل در برزیل

 

1.رایگان بودن دانشگاه ها

2.دریافت ویزا در کمتر از یکماه

3.یکی از زیباترین کشورهای دنیا

4.دارا بودن شرایط اقلیمی جذاب

5.یکی از توریست پذیرترین کشورای دنیا

6.دارا بودن بهترین دانشگاه های دنیا

7.تحصیل بدون مدرک زبان

8.بورسیه در مقاطع مختلف

 

با توجه به تقاضاهای زیاد برای آموزش تکمیلی و کمبود مکانهای آموزشی ، کالجها و دانشگاهها در کشور برزیل، موسسات خصوصی و دولتی این کشور  امتحان ورودی برگذار می کنند.

بعد از تکمیل یک دوره ی کامل آکادمیک، دانشجویان دانشگاه معمولا”  مدرک لیسانس می گیرند یا ممکن است یک سال آموزش اضافی را بسته به سطح آموزشی خود بگذرانند.

در حال حاضر بیش از ۱۰۰۰ دوره ی کارشناسی ارشد و دکتری در برزیل موجود است که اغلب این دوره ها در دانشکده های بسیار عالی هم سطح با موسسات مشابه کشورهای پیشرفته برگزار می گردند.

همچنین نظام آموزشی این کشور مشابه کشور آمریکا می باشد ، آموزش دانشگاهی در فدرال، ایالت، شهرستان، دانشگاههای خصوصی و دیگر موسسات وابسته به فدراسیونها و موسسات مستقل ارائه می شود.

دانشگاهها از دانشکده ها یا مدارس تشکیل شده است.

لازم به ذکر است که در حال حاضر زبان رسمی این کشور ، زبان پرتغالی و برزیلی است و همچنین بسیاری از دانشگاه های این کشور در بعضی از رشته ها به صورت زبان انگلیسی نیز برگزار می شوند اما دانشجویانی که قصد تحصیل در کشور برزیل را دارند در هر صورت جهت زندگی راحت ترمیباید به زبان رسمی این کشور مسلط شوند .

همچنین بهتر است برای آنکه شانس اخذ ویزا افزایش یابد قبل از مهاجرت به کشور برزیل متقاضی تحصیل ، به زبان رسمی این کشور آشنایی کامل داشته باشند.

لیسانس در برزیل

برای تحصیل در برزیل در مقطع کارشناسی تکمیل دوره متوسطه (دیپلم ۱۲ ساله) نیازمی باشد.

در این مقطع دانشجویان در اکثر رشته ها میباید به زبان پرتغالی تحصیل نمایند.

در برخی از رشته ها مثلا رشته های مدیریتی امکان تحصیل به زبان انگلیسی امکان پذیر میباشد و ملزم به ارائه مدرک زبان آیلتس ۶ می باشد.

 

برای ورود به اکثر رشته ها، قبولی در امتحان ورودی برای دانشجویان بین المللی الزامی است، که در صورت قبولی می توانند در دانشگاه مورد نظر خود تحصیل نمایند.

این آزمون ها در ماه های دسامبر و ژانویه برگزار می شوند.

 

کارشناسی ارشد در برزیل

تحصیل در برزیل در مقطع کارشناسی ارشد این امکان رابه افراد میدهدکه بتوانند در دانشگاه های مشهور انگلیسی زبان تحصیل نمایند.

دانشجویان بین المللی می توانند هم دردانشگاه های دولتی و هم خصوصی به تحصیل بپردازند.

جهت تحصیل در این مقطع نیاز به ارائه مدرک کارشناسی است.

زبان اصلی کشور برزیل پرتغالی است اما حدود ۷۰۰ دوره به زبان انگلیسی در موسسات این کشور ارائه می شود.

دوره کارشناسی ارشد در برزیل Mestrado نام دارد.

این دوره دو ساله است و به صورت نظری و علمی تحقیقاتی تدریس می شود.

تحصیل در این مقطع دارای امتیازبندی است، به این صورت که نمره ۱ کم ترین و ۷ بیشترین نمره در این سطح است.

تحصیل در برزیل در مقطع دکترا

تحصیل در برزیل در مقطع دکترا عموما ۴ سال  طول می کشد.

برای پذیرش در مقطع دکترا در کشور برزیل شما میباید حتما”مدرک کارشناسی ارشد یا معادل بین المللی آن، یک رزومه قوی که شامل مروری مختصر از تحصیلات شما در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه دهید که شامل دستاوردهای علمی شما، اطلاعات شخصیري، جزئیات مربوط به تخصص حرفه ای یا تحقیقاتی شما، مهارت ها و جوایز است.

حداقل دو الی سه توصیه نامه  از اساتید  نیاز میباشد.

جهت توصیه نامه باید از مهارت ها و توانایی ها و انطباق پذیری با برنامه تحصیلی خود تاکید نمایید.

جهت پذیرش در این مقطع متقاضی ملزم به پیدا کردن سوپروایزر یا استاد راهنما است.

سال اول تحصیلات  آموزش های تئوری است و سالهای بعد حول محور آموزه های عملی، تحقیقاتی آزمایشگاهی و در نهایت پایان نامه تحت نظارت یک استاد راهنما است.

داشتن مدرک زبان انگلیسی آیلتس ۷ و دانستن زبان پرتغالی الزامی است.

 

تحصیل در برزیل به همراه بورسیه تحصیلی

دانشجویان بین المللی جهت اخذ بورسیه نیازمند رزومه قوی از مثل معدل بالای ۱۷، مقالات ISI و مدرک زبان انگلیسی آیلتس ۷ به بالا را دارا باشند.

تحصیل در برزیل مستلزم صرف هزینه هایی برای دانشجویان است.

از این رو دولت فدرال برزیل ، بودجه ای عمومی در دو برنامه جداگانه ارائه میدهد تا دانشجویان واجد شرایط بتوانند از این موقعیت برای ادامه تحصیل استفاده کنند.

تامین مالی دانشجویان تحصیلات عالی

این بورسیه عموما برای دانشجویان مقطع کارشناسی قابل استفاده است و درصد کمک هزینه پرداختی به دانشجویان متفاوت است، به این صورت که چنانچه دانشجویی شرایط اخذ این بورسیه داشته باشد در صورت اشتغال و داشتن منبع درآمد از ۴۰ تا ۷۵% هزینه های تحصیل خود را دریافت خواهد نمود.

در صورت نداشتن درآمد حدود از ۷۵ الی ۱۰۰% هزینه های تحصیل و در شرایطی خاص هزینه های زندگی را شامل خواهد شد.

تامین مالی در همه دانشگاه ها برای همه رشته ها

این بورسیه از سوی وزارت آموزش و پرورش برزیل ارائه می گردد که توسط قانون شماره ۱۱٫۰۹۶ از ژانویه ۲۰۰۵ به مرحله اجرا درآمده است.

دانشجویانی که به لحاظ اقتصادی محرومیت ۱۰۰ درصدی دارند از ۱۰۰ درصد کمک هزینه ها بهره مند می گردند.

دانشجویانی که مدرک دانشگاهی ندارند در صورت داشتن شرایط زیر ، واجد شرایط اخذ بورسیه می گردند :

اخذ گواهینامه پایان تحصیلات در مدرسه عمومی
اخذ گواهینامه پایان تحصیلات در مدرسه خصوصی

در برزیل مقدار بورسیه تحصیلی CAPES برای لیسانس ۱۵۰۰ دلار  و برای ارشد ۲۲۰۰ دلار و همچنین برای دکترا ۴۱۰۰ دلار در طول یک ترم محاسبه شده است.

جهت اطلاعات بیشتر مقاله مهاجرت تحصیلی را مطالعه نمایید.

 

 

 

 

 

 

 

مطالب مرتبط