مهاجرت تحصیلی به نروژ

تحصیل در نروژ

درباره نروژ

تحصیل در نروژ پیشنهادی فوق العاده است که یک شخص به شما می دهد.

کشور مهاجر پذیر نروژ، یکی از کشور های حوزه ی اسکاندیناوی درقاره اروپاست که هر ساله متقاضیان نسبتا” زیادی جهت مهاجرت از طریق راههای مختلف دارد.

 

ادامه تحصیل در نروژ تجربه ی تحصیل بی نظیر را برای تمامی دانشجویان سراسر دنیا فراهم می نماید. بین المللی بودن دانشگاه های نروژ یکی از الویت های مهم در سیستم آموزشی نروژ است. دانشگاه های کشور نروژ تلاش بر ایجاد سهولت تحصیل جهت دانشجویان بین المللی دارند. در حال حاضر حدود 15000 دانشجوی بین المللی در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور نروژ مشغول به تحصیل اند.

 

 

نقاط گردشگری و تفریحات زمستانی مفرح و خدمات درمانی رایگان تنها نکات مثبتی نیستند که باعث ترقیب ساکنین کشورهای مختلف به مهاجرت به کشوری چون نروژ می گردد تحصیلات در تمام مقاطع، از دوره ابتدایی و متوسطه تا کارشناس، کارشناسی ارشد و دکتری، همگی در سیستم آموزشی کشور نروژ رایگان اند.

نروژ 2

نکته مثبت دیگر این که آموزش و پرورش نروژ تفاوتی بین شهروندان این کشور و مهاجرانی که قصد تحصیل در نروژ دارند قاعل نشده و افرادی که به منظور اقامت یا تحصیل وارد این کشور می گردند نیز میتوانند به راحتی از تحصیلات رایگان بهره مند گردند.

 

جمعیت کم این کشور باعث شده رسیدگی به دانشگاه ها و سطوح استاندارد آنها بسیار بالا باشد که این موضوع تضمین دهنده یک دوره آموزشی جامع و موثر است وهر دانشجو بیشترین توجه را از خود استاد دریافت می نماید زیرا کلاس ها به گروه های کوچکی تقسیم می شود و به اصطلاح تحصیل در سطح فردی (و نه تنها به صورت عمومی و در سطح کلاسی) صورت می گیرد. این موضوع باعث شده متقاضیان بسیاری برای تحصیل در دانشگاه های نروژ به خصوص برای رشته پزشکی اقدام نمایند.

 

ویژگی های برجسته

امکان تحصیل رایگان

وجود کار دانشجویی فراوان

کسب اقامت با توجه به فرصتهای شغلی فراوان بعد از تحصیل

استانداردهای زندگی بسیار بالا

تحصیل در دانشگاههای بسیار ممتاز.

از دیگر دلایل محبوبیت تحصیل در نروژ می توان به تدریس دروس در دانشگاهها به زبان انگلیسی و رعایت استاندارد های آموزشی در دانشگاههای نروژ اشاره نمود.همچنین بازار کار خوبی در کشور نروژ برای رشته های تحصیلی مهندسی نفت و گاز و مهندسی برق و معماری وجود دارد.

 

 

تحصیل در نروژ در مقطع لیسانس

 

تحصیل در نروژدر مقطع کارشناسی

دوره ی لیسانس در نروژ در حدود سه سال است و فرد دانشجو با گذران تمام واحد های درسی و ارائه ی دو پروژه به صورت کتبی موفق به اخذ مدرک  لیسانس می گردد. نکته ی مهم در مورد تحصیل در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد این است که امکان تحصیل در دانشگاههای علمی کاربردی نیزدر نروژ وجود دارد فقط پس از ورود به این کشور باید در امتحان ورودی که در دانشگاه مورد نظر برگزار می گردد شرکت کرده و در صورت قبولی می توانید در دانشگاههای علمی کاربردی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد تحصیل نمایید.

 

تحصیل در مقطع فوق لیسانس

تحصیل در مقطع کارشناسی

جهت تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در نروژ باید دوره ی کارشناسی را پشت سر گذارده و مدرک آن را داشته باشید. برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس در نروژ دو دوره وجود دارد:

یک اینکه بخواهید مدرک کارشناسی ارشد به صورت آکادمیک داشته باشید که در این صورت باید در دوره ی جامع شرکت نمایید و نیز اگر تمایل به گرفتن مدرک کارشناسی ارشد تخصصی داشته باشید باید دوره ی مقطعی را بگذارانید و موفق به کسب مدرک فوق لیسانس تخصصی شوید.

 

تحصیل  در مقطع دکترا

دوره ی دکتری در نروژ دارای دو مرحله ی علمی و مطالعاتی است. بعد از گذراندن دوره ی فوق لیسانس به صورت مقطعی و یا جامع می توانید در دوره ی دکتری دانشگاههای نروژ شرکت نمایید. در این دوره دانشجو باید علاوه بر گذراندن واحد های درسی  پروژه های تحقیقاتی را انجام دهد. دیگر الزامی که  طی دوره ی دکتری در کشور نروژ وجود دارد مبحث رساله و یا پایان نامه است  که دانشجو می باید به مدت حداقل دو سال برای آن زمان بگذارد تا بتواند تزی را مورد تایید اساتید متخصص دانشگاههای نروژ است ارائه دهد و در نهایت موفق به کسب مدرک PHD شود.

 

دوره ی بالاتر از دوره ی دکتری دوره ی پست دکتری است که الزاما منجر به یک مدرک تحصیلی به طور آکادمیک نخواهد شد بلکه جایگاه علمی و برجسته بودن شخص دانشجو را در سطح علمی و اعتبار دانشگاهی و نشان می دهد.

در این دوره  دانشجو با نوشتن و چاپ  کردن مقالات و آفرینش آثار علمی و شرکت نمودن در سمینار ها و همینطور تالیفات و ترجمه ی کتاب از طرف دانشگاهی که در آن دوره ی دکتری را گذرانده و از آن جا مدرک گرفته موفق با کسب مدرک فوق دکترا خواهد شد.

 

تحصیل پزشکی 

 

پزشکی در نروژ

تحصیلات دررشته پزشکی توسط چهار دانشگاه اصلی کشور نروژ یعنی دانشگاه علوم و تکنولوژی نروژ (NTNU)، دانشگاه برگن (Bergen)، دانشگاه اسلو (Oslo) و دانشگاه ترومسو (Tromsø) به دانشجویان علاقه مند ارائه میگردد. تحصیل در رشته پزشکی 6 سال طول می کشدو در نهایت فارع التحصیلان مدرکی معادل مدرک پزشکی عمومی را دریافت می نمایند.

 

ویزای تحصیلی

 

ویززاس تحصیلی در نروژ

ویزاهایی که این کشور  برای تحصیل صادر می کند در ابتدا ویزای سه ماهه است که افراد می توانند بر اساس مدتی که در نروژ قصد اقامت دارند این ویزا را تغییربدهند و برای ویزایی با مدت بیشتر اقدام نمایند. لازم به ذکر است ویزای سه ماهه ی  مذکور فقط برای ویزای تحصیلی است و برای مهاجرت  از راههای دیگر طول مدت ویزا متفاوت است..

 

 

مدارک لازم برای گرفتن ویزای تحصیلی :

پر کردن فرم دانشگاه یا کالجی که در نروژ قصد ادامه تحصیل در آن را دارید

ارائه ی کلیه مدارک و اسناد بیمه ی درمانی

ارائه ی کپی از تمام مدارک شناسایی و پاسپورت

ارائه ی مدرکی که نشان دهنده ی پذیرشتان در موسسه و دانشگاه مقصد است و شامل اطلاعاتی از جمله : اطلاعات شخصی متقاضی- درج اسم دقیق دانشگاه مقصد- مقطعی تحصیلی که در آن پذیرش شده اید

بازه ی زمانی که قصد تحصیل در دانشگاه را دارید.

اگر برای دانشگاه های خصوصی در نروژ اقدام کرده اید باید مدارک بانکی مبنی بر تمکن مالی جهت پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی را ارائه نمایید.

ارائه ی انگیزه نامه ( مانند انگیزه نامه ای که در فرم پذیرش برای دانشگاهها وجود دارد)

جهت گرفتن ویزای تحصیلی نروژ باید مدارک محل اقامتتان در نروژرا ارائه دهید ( ارائه ی اجاره نامه و یا مدارک و اسناد خوابگاه دانشجویی)

اگر فرد متقاضی بخواهد در حین تحصیل از تسهیلات وام های دولتی و یا دانشگاهی برخوردار گردد باید از همان ابتدا که برای ویزای تحصیلی اقدام می کند، مدارکی را که برای گرفتن وام ها نیاز است، ارائه نماید.

نکات مهم در مورد ویزای تحصیلی نروژ:

ارائه ی مدارک مذکوربه سفارت نروژ و گرفتن تاییدیه، برای متقاضیانی که خارج از کشور های حوزه ی شینگن هستند، الزامی است.

نکته ی دیگر این است که افرادی که تقاضای تحصیل در نروژ را دارند باید از تمام وقت بودن و طول دوره ی تحصیل مطمئن شده و در این راستا این اطمینان را حاصل کنند که از تسهیلات تحصیل در نروژ یعنی تحصیلات رایگان و حمایت های مالی از سوی کشور نروژ برخوردار خواهند بود.

پس از اتمام وقت ویزای تحصیلی نروژ افراد دیگر اجازه ی اقامت و ماندن در کشور نروژ را ندارند و باید به کشورشان برگردند و یا اینکه برای اقامت در کشور نروژ از راههای دیگر ( ویزای کار در نروژ- اقامت دائم برای نروژ و یا تحصیل در مقاطع بالاتردر نروژ) اقدام نمایند.

برای اطلاعات بیشتر و مقایسه کشورها مقاله مهاجرت تحصیلی را مطالعه نمایید یا با کارشناسان موسسه حقوقی و مهاجرتی وکیل آنلاین تماس بگیرید.

مطالب مرتبط