برگزاری روز شکرگزاری در کانادا

 روز شکرگزاری در کانادا

روز شکرگزاری در کانادا(Thanks giving Day) به شکرانه برداشت محصولات جشنی برگزار می‌شود. جشن روز شکرگزاری در کشور کانادا در دومین دوشنبه ماه اکتبر برگزار می‌شود در حالی که در آمریکا چهارمین پنج‌شنبه ماه نوامبر برای این کار انتخاب شده است.

اگر قصد اخذ اقامت کانادا را دارید بهتر است بیشتر با فرهنگ و آداب و رسوم این کشور آشنا شوید.

 

نماد روز شکرگزاری ظرفی به شکل قیف یا شاخ بزرگ است که از میوه‌ها، سبزیجات فصل، گل و گیاه، آجیل و دیگر خوراکی‌ها پر شده است. این ظرف با نام «شاخ نعمت» از زمان‌های قدیم و در یونان باستان نشانه برکت و نعمت بوده است.

 

بر اساس منابع تاریخی اولین روز شکرگزاری کشورکانادا در سال 1578 توسط مارتین فروبیشر دریانورد انگلیسی به شکرانه زنده ماندن پس از یک سفر دریایی طولانی و پرخطر برگزار شده است.

بعضی مورخان عقیده دارند جشن شکرگزاری در قرن هفدهم میلادی و در زمان مهاجرت فرانسوی‌ها به کانادا وجود داشته است. فرانسوی‌ها به شکرانه برداشت محصول این روز را جشن می‌گرفتند.

جشن روز شکرگزاری در کشور کانادا از سال 1879  سالانه برپا می‌شد اما تاریخ آن در اواخر اکتبر یا در اوایل نوامبر بود. بعد از پایان جنگ جهانی اول مردم روزهای شکرگزاری و خاتمه جنگ (Armistice Day) هر دو را در دوشنبه نزدیک به 11 نوامبر جشن می‌گرفتند. بعدها در سال 1931 برگزاری جشن این دو روز از هم جدا شد.

روز شکرگزاری دراین کشور در روز دومین دوشنبه ماه اکتبر تعیین شد و نام روز خاتمه جنگ هم به روز یادبود تغییر کرد.

در سال 1957 مجلس کانادا طی لایحه‌ای دومین دوشنبه ماه اکتبر را تعطیل اعلام کرد. در حال حاضر روز شکرگزاری در بیشتر مناطق و بخش‌های دولتی و نیمه دولتی کانادا نظیر بانک‌ها، ادارات پست و مراکز آموزشی تعطیل رسمی است.

البته در استان‌های نیوفاندلند، نوا اسکوشیا، نیوبرانزویک، لابرادور و جزیره پرنس ادوارد تعطیلی این روز اختیاری است.

روز شکرگزاری به عنوان جشن مذهبی در کلیساها نیز برگزار می‌شود.

به مناسبت این روز کلیسا با ظرف‌هایی به شکل قیف که از میوه‌ها و محصولات فصل نظیر کدو تنبل، ذرت، خوشه‌های گندم و… پر شده تزئین می‌شوند و مردم سرودهایی برای برداشت محصول در روز یکشنبه قبل از روز شکرگزاری می‌خوانند.

در کانادا گاهی خانواده‌ها به جای روز دوشنبه روزهای قبل دور هم جمع می‌شوند و جشن روز شکرگزاری را برگزار می‌کنند.

برگزاری روز شکرگزاری در کشور کانادا برای خانواده‌ها فرصت مغتنمی است تا قبل از سرمای زمستان در این کشور از آخرین فرصت در تعطیلات پاییزی استفاده کنند و در کنار اعضای خانواده در هوای مناسب وقت بگذرانند و خاطرات خوبی برای خود رقم بزنند.

گذراندن تعطیلات کانادایی

کانادایی‌ها در تعطیلات سه‌روزه جشن روز شکرگزاری به دیدن افراد خانواده یا دوستان می‌روند یا آنها را به منزل خود دعوت می‌کنند.

عده‌ای هم در این تعطیلات برای مسافرت برنامه‌ریزی می‌کنند. گذراندن تعطیلات قبل از شروع فصل سرد زمستان در هوای مطبوع پاییزی و با سرگرمی‌هایی نظیر ماهی‌گیری، کوه‌نوردی، طبیعت‌گردی و… روحیه تازه‌ای به افراد می‌بخشد.

معمولا برای روز شکرگزاری در کانادا وعده غذایی خاصی تدارک دیده می‌شود. به طور سنتی رسم بر این است که بوقلمون شکم‌پر و کباب‌شده، سس گوشت، همبرگر، پوره سیب‌زمینی، سیب‌زمینی شیرین، ذرت شیرین، پای کدو تنبل، پای سیب و انواع سبزیجات فصل پاییز پخته می‌شوند و با تزئینات دل‌انگیزی روی میز غذا سرو می‌شوند.

البته در حال حاضر به‌ویژه اگر خانواده‌ها ریشه اروپایی نداشته باشند انواع غذاهای متفاوت را در روز شکرگزاری تهیه می‌کنند.

عصر روزلیگ فوتبال شکرگزاری درکانادا مسابقاتی را برگزار می‌کند که تیم‌های شرکت‌کننده در آن هر سال تفاوت دارند.

میزبان این بازی‌ها در سال‌های گذشته مونترال آلوئتس بوده است. علاقه‌مندان به این بازی‌ها می‌توانند از تعطیلات روز شکرگزاری استفاده کرده و به تماشای ورزش مورد علاقه خود بپردازند.

روز شکرگزاری در کانادا هم‌زمان با روز کلمب و روز آمریکایی‌های بومی در آمریکا برگزار می‌شود.

بسیاری از گردشگران آمریکایی که در این زمان در کانادا حضور دارند همراه با کانادایی‌ها در جشن این روز زیبای پاییزی شرکت می‌کنند و لحظات خوشی را در کنار هم می‌گذرانند.

فروشگاه‌ها در این ایام تخفیف‌های ویژه‌ای ارائه می‌کنند و بسیاری از مردم کانادا در این تعطیلات اجناس مورد نیاز خود را با قیمت مناسب خریداری می‌کنند.

روز شکرگزاری در کانادا

مطالب مرتبط