طلاق توافقی چه مدت طول می کشد؟

طلاق توافقی چه مدت طول می کشد

طلاق توافقی چه مدت طول می کشد

با توجه به اینکه در طلاق توافقی، زن و شوهر درکلیه امور مالی و غیرمالی مرتبط با ازدواجشان به توافق رسیده اند و تمایل به جدایی با رضایت طرفین دارند، مشهوداست که دادگاه ها هم از رسیدگی طولانی و با وسواس خودداری کرده و موضعی سهل گیرانه دارند.

اما در خصوص مدت زمان طلاق توافقی نکته اساسی این است که رویه یکسانی در شهر های مختلف  وجود ندارد و زمان قطعی را نمی توان پیش بینی نمود.

توصیه می شود در شهری که ساکن هستید از وکلای مشغول به کار آن شهر حدود تقریبی مدت زمان تقریبی طلاق توافقی را جویا شوید.

رویه هر مجتمع قضایی و هر شعبه دادگاه با هم متفاوت است و هرکدام خط مشی مخصوص به خود دارند.

با توجه به اجباری شدن مشاوره قبل از طلاق در شهر تهران حداقل زمان اخذ گواهی عدم انصراف طلاق برای زوجین ۴۵ روز است و پس از آن دادخواست طلاق توافقی ثبت می گردد و گذشته از مفید بودن مشاوره ها که توسط متخصصین انجام می شود اگر زوجین تمایل به حضور در مشاوره دادگاه نداشته باشند در تهران گروه وکلای مهراز ظرف مدت ۱۵ روز بدون حضور زن و شوهر رای طلاق را اخذ می کنند.

در صورت طلاق از طرف مرد آیا مهریه تقسیط می شود؟

توجه کنید  داشتن وکیل دادگستری برای طی مراحل طلاق توافقی به جز در موارد وکالت در طلاق (حق طلاق) اجباری نمی باشد.

مدت زمان طلاق توافقی در تهران به چه مسائلی بستگی دارد؟

در  پاسخ به این سوال که طلاق توافقی چه مدت طول می کشد جزئیاتی  موثر است مثلا خوب است بدانیم معمولا از بیست و پنجم هر ماه تا اول ماه بعد، دادخواست طلاق توافقی و یا هر دادخواست دیگری ثبت شود، به دلیل آماری که هر شعبه باید ارائه کند پرونده ارجاع نمی شود.

بنابراین  دادخواست طلاق توافقی اگردر پنج روز آخر ماه ثبت گردد طولانی تر می شود.

در مورد پرونده های طلاق توافقی بعضی از شعب حساسیت بیشتری نشان می دهند و در بیشتر شعبه های دادگاه خانواده تهران مرسوم است که از دفترخانه ای که وکالت در طلاق اخذ شده در مورد صحت و سقم آن و مدت اعتبار استعلام شود .

البته این استعلام به صورت دستی است به این صورت که اگر دفترخانه مورد نظر درهمان شهر باشد می توانیک روزه با مراجعه به دفترخانه جواب استعلام دادگاه را اخذ نمود اما اگر دفتر خانه ای که وکالت در طلاق از آن جا گرفته شده است در شهر دیگری واقع باشد  صدور رای بیشتر طول می کشد مگر این که ضمن عقد نکاح و در سند ازدواج درج شده باشد، این حالت نیازی به استعلام ندارد.

اما  بعضی از وکالت های در طلاق مخصوصا آن هایی که در ضمن عقد در سند ازدواج از شوهر اخذ شده  دارای نواقصی است و مهم ترین آن ها  این است زن از شوهر وکالت در طلاق در اسقاط حق تجدید نظر و فرجام خواهی را نداشته باشد.

برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان موسسه حقوقی وکیل آنلاین تماس بگیرید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.