مهاجرت پرستاران به آلمان

مهاجرت پرستاران به آلمان

مهاجرت پرستاران به آلمان یکی از راههای ورود به این کشور است که در سالهای گذشته بسیار مورد توجه هموطنان عزیزمان قرار گرفته.

کشور آلمان به عنوان مقصدی عالی و ایده آل در دنیا شناخته می شود و تعداد بسیاری از افراد تحصیل کرده دراقصی نقاط دنیا به دنبال کسب اقامت و کار در این کشور می باشند . این کشور نه تنها مورد علاقه مهاجران ایرانی بلکه مهاجران تمام دنیا قرار دارد .

بازار کار در کشورآلمان جهت خارجی ها در همه زمینه ها از صنعت و تکنولوژی گرفته تا بهداشت و درمان دارای جایگاه بسیار خوب و پیشرفت های چشمگیری در دنیا است و توانسته به مقصدی مناسب جهت کلیه فعالیت های حرفه ای در زمینه اشتغال  از جمله پرستاری تبدیل شود

رشته ی پرستاری از جمله برجسته ترین مشاغل در نظام پزشکی کشور آلمان به شمار رفته و پرستاران آلمانی ازجایگاه خاصی برخوردارند.

آلمان به صورت متوسط به ده هزار پرستار نیازمند است و تأمین این تعداد پرستار در این کشور در حال حاضرممکن نمی باشد.

کمبود وجود پرستاران ماهر شرایط نسبتا”سختی را برای بیمارستان‌ها و بخش های مراقبت‌های پرستاری آلمان ایجاد نموده است.

بر اساس آماربدست آمده از وزارت کار آلمان، این کشور نیازمند ده هزار  نفر در حیطه پرستاری است که متقاضیان کمی برای  استخدام آن‌ها وجود دارد وپذیرش از دیگر کشورها صورت می‌گیرد و چون پرستاران خارجی که تبعه اروپا نیستند با سیستم پزشکی روز این کشور آشنایی ندارند می‌بایست دوره هایی را  در کشورآلمان طی کرده که  این دوره‌ها شامل  پرستارانی است که تمایل دارند در آلمان یا دیگر کشورهای اروپایی کار کنند و چون مدرک تحصیلی خود را در اروپا و یا آمریکا اخذ ننموده اند دارای شرایط اولیه ی جهت اشتغال نیستند.

پرستاری در آلمان

ساعت و میزان حقوق دریافتی پرستاران در آلمان

 

ساعات کاری پرستاران در آلمان،شامل ۵ روز در هرهفته و  سه شیفت صبحگاهی از ۶ صبح تا ۱۴، عصرگاهی از ۱۴ تا ۲۲ و شب از ۲۱تا ۶:۳۰ می باشد. همچنین پرستارانی که در روزهای تعطیل نیز فعالیت می نمایند، شامل اضافه کاری می شوند..

مانند دیگر مشاغل نظام پزشکی آلمان؛ حقوق دریافتی پرستاران نیز متغیر است.

بازه ی دستمزد به صورت میانگین از حدود ۲۵۰۰ یورو در ماه شروع شده و تا حدود ۶۴۰۰ یورو نیز می تواند برسد.

عوامل تاثیرگذار درمیزان دستمزد پرستاران تحصیلات آکادمیک فرد (لیسانس و یا فوق لیسانس) وهمچنین میزان تجربه کاری شخص است.البته شاخص های متعددی مثل اضافه کار، شهر ومحل قرار گرفتن بیمارستان، میزان شیفت های شبانه، کار در ایام تعطیل و موارد دیگر نیز به عنوان عوامل تاثیرگذاردر نظر گرفته می شوند.

کلیه پرستاران شاغل در بیمارستان های آلمان باید مالیات کارشان را ، به طور ماهانه پرداخت نمایند.

همزمان با پرداخت مالیات، کلیه افراد خانواده ی پرستار همچون همسر و فرزندانش از مزایای شهروندی آلمان برخوردار می گردند. همسر پرستارنیز می تواند با حقوق شهروندی آلمان  به کار مشغول گردد و فرزنداش می توانند به صورت رایگان تحصیل نمایند و تمام اعضای خانواده وی مشمول پوشش خدمات بیمه ای قرار می گیرند..

بعد از پرداخت نمودن ۵ سال (۶۰ ماه) مالیات، فرد  قادر خواهد بود پس از موفقیت در آزمون قانون اساسی، فرهنگ و زبان آلمانی، پاسپورت آلمانی خود و اعضای خانواده اش را دریافت نماید  که یکی از با ارزشترین پاسپورتهای جهان است.

 

شرایط جذب نیروی پرستار در آلمان

 

مرحله اول

اخذ ارزشیابی مدرک:

دولت آلمان بابت پذیرش مدارک فرد متقاضی مهاجرت پرستاران به آلمان و جلوگیری نمودن از سردرگمی وی، اخذ نمودن تاییدیه ازیک کارفرما جهت پذیرش احتمالی متقاضی را الزامی نموده است، لذا این امر توسط موسسه مهراز ودر دفتر آلمان طی ۴ الی ۶ماه انجام می گردد و بعد از اخذ نمودن فرصت شغلی اولیه به مرکز مربوطه درهمان استان  به جهت اخذ ارزشیابی مدرک و اجازه کار مراجعه نماییم.

مرحله دوم

اخذ اجازه کار:

در این مرحله با توجه به کارفرما و توانایی های شخص کارجو کلیه مراحل اداری توسط این موسسه مهراز طی می گردد تا در نهایت اجازه اولیه کار شما به اعتبار ۲ سال و طی ۲ الی ۴ ماه اخذ  میگردد.

مرحله سوم

اخذ ارزشیابی مدرک:

در این مرحله سازمان استانی نامبرده مدارک،سرفصل درس ها،ریز نمرات و سوابق کاری متقاضی را بررسی می کند(معتبر بودن دانشگاه یکی از مهم ترین فاکتور ها در تحلیل کلیه مدارک شما ست پس در صورتی که دانشگاه  شما مورد تایید قرار نگیرد شانس دریافت ویزا نخواهید داشت).

 

متقاضیان باید واجد شرایط زیر باشند:

سن ۲۵ تا ۴۹ سال

سابقه کاری حداقل ۲ سال در ۵ سال اخیر

عضویت شخص در نظام و یا سازمان حرفه ای مربوط به پرستاری

حداقل مدرک کارشناسی برای گروه پیراپزشکی ارائه اصل مدرک + ریز نمرات الزامی است

زبان آلمانی   B1 مدرک

( تسلط به زبان آلمانی از عوامل بسیار مهم و اساسی در اخذ ویزای کار آلمان به شمار می رود چون شغل پرستاری بطورمداوم با مردم و جامعه در ارتباط است )

 

گواهی سلامت

گواهی عدم سوء پیشینه

ترجمه شناسنامه

پاسپورت

۶ قطعه عکس

شما با دریافت نمودن ویزای کار پرستاری درکشور آلمان می توانید به اکثر کشورها بدون ویزا رفت و آمد نموده و امکان کار ، اقامت و زندگی در کشورهای عضو اتحادیه اروپا را داشته باشید

مهاجرت

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.