مهاجرت تحصیلی به بلژیک

تحصیل در بلژیک

مهاجرت تحصیلی به بلژیک

تحصیل در بلژیک فرصت بسیار خوبی برای اخذ اقامت این کشور و مهاجرت به این کشور است.

باتوجه به این که تحصیل در بلژیک با صرف هزینه بسیار کم امکانپذیر می باشد و راهی بسیار هموار جهت اخذ اقامت کاری بلژیک است افراد زیادی این راه را جهت مهاجرت به بلژیک انتخاب می کنند.

ارائه ی مدرک زبان برای پذیرش در تمامی مقاطع تحصیلی در کشور بلژیک الزامی است.

بلژیک

بسیاری از دانشگاه های بلژیک دارای  رتبه های نسبتاً بالا در سطح جهانی هستند . هزینه های تحصیل در این دانشگاه ها کم می باشد و بین 800 تا 3000 یورو در سال متغیر می باشد .

زبان تدریس در دانشگاه های بلژیک ممکن فرانسوی باشد و دانشگاه هایی هم وجود دارند که دروس را به زبان انگلیسی تدریس می نمایند، اکثر دانشگاه های بلژیک تقریباً رایگان هستند .

درباره بلژیک:

بلژیک

 

کشور بلژیک از کشور های بنیانگذار اتحادیه اروپا است که خود در اروپای شمالی قرار دارد و دارای حکومتی سلطنتی است.

در همسایگی بلژیک کشور هلند قرار دارد واز شمال با هم هم مرز هستند همینطور با آلمان از شرق و از جنوب با فرانسه و از جنوب شرق با لوکزامبورگ هم جوار است.

بلژیک دارای آب و هوایی متعادل است و جاذبه های گردشگری زیادی دارد .

وجود دانشگاه های معتبر و امکانات زیاد برای دانشجویان موجب شده تا بلژیک یک کشور ایده آل برای ادامه تحصیل باشد.

بلژیک

پای تخت این کشور سلطنتی شهر بروکسل، پرجمعیت ترین و بزرگترین شهر کشور بلژیک است.

همچنین جمعیت این کشور  11.4 میلیون می باشد. زبان مردم بلژیک هلندی، آلمانی و فرانسوی است.

واحد پول این کشور یورو است و نوع حکومت داری کشور بلژیک سلطنتی و به صورت پارلمانی می باشد.

مزایای تحصیل در بلژیک:

مزایای تحصیل در بلژیک

  • اعتبار جهانی دانشگاه های بلژیک
  • هزینه کم تحصیل در اکثر دانشگاه های دولتی کشور  بلژیک
  • وجود امکانات زیاد ( دانشگاهی ، اینترنتی و کتابخانه ای) در دانشگاه های بلژیک
  • وجود اساتید مجرب و معروف جهت تدریس در دانشگاه های بلژیک
  • اجازه کار دانشجویی به دانشجو متناسب با مقطع تحصیلی در کشور بلژیک
  • دانشگاه ‌های بلژیک بورسیه‌ های تحصیلی بسیار مناسبی را نیز در مقاطع مختلف برای

دانشجویان ممتاز در نظر می‌ گیرند.

  • کیفیت بالای زندگی در بلژیک
  • وجود 10 درصد مسلمان در کشور بلژیک

سیستم آموزشی بلژیک:

مزایای تحصیل در بلژیک

تحصیلات قبل از دانشگاه

تحصیلات قبل از دانشگاه

تحصیل در بلژیك‌ در سه‌ دسته‌ی آموزش‌ ابتدایی، متوسطه‌ و دبیرستان برگزار می شود .

در دوره‌های‌ ابتدایی‌ و متوسطه، با توجه‌ به‌ وضعیت‌ جسمی و روحی كودكان‌ و نوجوانان‌، آموزش‌ های نظری‌ و عملی‌ صورت می گیرد .

آموزش و پرورش در سنین ۶ تا ۱۸ سال در کشور بلژیک اجباری می باشد و پس از اخذ مدرک دیپلم امکان تصمیم گیری و ورود به دانشگاه برای دانش آموزان وجود دارد.

شما میتوانید برای یک ویزای تحصیلی بلژیک درخواست دهید ، اگر چه شما به طور معمول نیاز به پذیرفته شدن در یک دانشگاه شناخته شده یا موسسه ی تحصیلی بلژیکی دارید.

تحصیلات دانشگاهی:

 

تحصیل در مقطع لیسانس در بلژیک

تحصیل در مقطع لیسانس در بلژیک

تحصیل در بلژیک در مقطع لیسانس بین 3 تا 4 سال طول می کشد .

در این دوره اساتید مربوطه قط سرفصل ها و منابع را به دانشجویان آموزش میدهد و قسمت های اصلی دروس را خود دانشجویان باید مطالعه نموده و تحقیق و بررسی کند.

در مقطع لیسانس دانشجویان بطور متوسط 10 ساعت در هفته اجازه کاردارند و مبلغی حدود 80 تا 100 یورو در طول هفته حقوق دریافت می نمایند.

این مبلغ بخش مناسبی از هزینه های مربوط به تحصیل و زندگی دانشجو را پوشش میدهد.

هزینه زندگی دانشجویی در مقطع تحصیلی لیسانس ماهیانه مبلغی حدود 500 تا 700 یورو میباشد که شامل: بیمه، مسکن ، خوراک ، رفت و آمد و … می شود.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در بلژیک:

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در بلژیک:

ادامه تحصیل در بلژیک در مقطع کاشناسی ارشد مسلما” یکی از بهترین گزینه ها برای افرادی است که قصد ادامه تحصیل در دوره های دکترا را دارند.

دوره فوق لیسانس در دانشگاه های کشور بلژیک حدود 1 تا 2 سال به طول می انجامد.

مدارک مورد نیازدانشجویان جهت اخذ پذیرش دانشگاه های بلژیک در مقطع فوق لیسانس عبارتند از:

سوابق تحصیلی، مدرک زبان آیلتس یا تافل، مدارک کامل شناسایی و معرفی یک حساب بانکی که نشان دهنده تمکن مالی دانشجو برای هزینه های یکسال میباشد.

دانشجویان در مقطع فوق لیسانس میتوانند در هفته 20 ساعت کار کرده و مبلغی حدود 160 تا 200 یورو در هفته دریافت نمایند.

تحصیل دکتری در بلژیک:

تحصیل دکتری در بلژیک

دانشجویان متقاضی ادامه تحصیل در بلژیک در مقطع دکترا دو راه دارند 1-از بورسیه تحصیلی بلژیک استفاده کنند 2- خودشان شهریه دانشگاه را پرداخت نمایند.

دانشجویانی که موفق به اخذ بورسیه تحصیلی میشوند حقوق ماهانه حدود 2000 دلار دریافت میکنند به همین خاطر رقابت برای اخذ بورسیه تحصیلی بسیار زیاد می باشد.

قابل ذکر است افرادی که مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را در دانشگاه های معتبر به پایان رسانده باشند و مدرک زبان آیلتس یا تافل و مقالات بین المللی داشته باشند از شانس بیشتری برای اخذ بورسیه تحصیلی برخوردارند .

همچنین دانشجویان بایداقدام نظر یک استاد راهنما جهت تاییدیه پایان نامه خود جلب نمایند.

زبان تدریس در اغلب رشته های مقطع دکترا انگلیسی است.

دانشجویان مقطع دکترا میتوانند 30 ساعت در هفته را مشغول کار کنند و حقوقی حدود 240 تا 300 یورو هفتگی دریافت نمایند که این مبلغ به راحتی می تواند هزینه های مربوط به تحصیل و زندگی فرد دانشجو را پوشش دهد.

هزینه های زندگی دانشجویی در ماه حدود 600 تا 800 یورو است که بخش اصلی آن مربوط به هزینه مسکن میباشد.

بورسیه تحصیلی در کشور بلژیک:

بورسیه تحصیلی در کشور بلژیک:

تعدادی برنامه های بورسیه تحصیلی بلژیک به طور خاص جهت دانشجویان بین المللی کشورهای در حال توسعه وجود دارد.

کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان خارجی که مایل به ادامه تحصیل در بلژیک می باشند ارائه میگردد.

دانشگاه بلژیک در بین 100 دانشگاه برتر جهانی در زمینه ارائه بورسیه های تحصیلی جهت دانشجویان بین المللی قرار دارد.

بورسیه تحصیل رایگان بلژیک معمولا به افرادی با رزومه های بالا تعلق می گیرد.

معمولا بورسیه تحصیلی بلژیک در مقطع دکترا یا Phd و اخذ بورسیه مقطع فوق لیسانس یا کارشناسی ارشد بلژیک بیشتر از بورسیه های تحصیلی دوران کارشناسی ارائه می شود.

بورسیه تحصیلی پزشکی بلژیک نیز در این کشور در برخی دانشگاه های خاص ارائه میگردد .

دانشگاه های بلژیک:

دانشگاه های بلژیک

دانشگاه گنت

دانشگاه گنت با ۴۱ هزار دانشجو در رده ۱۳۱ جهان قرار دارد. دانشگاه گنت متشکل از ۱۱ دانشکده است که در زمینه ی علوم دامپزشکی رتبه ی ۲۷ م را دارا است و در زمینه ی زیست و علوم مربوط به آن رتبه ی ۹۰ در جهان را داراست.

این دانشگاه در سال ۱۸۱۷ تاسیس شده و در زمره ی اولین دانشگاههای بلژیک است که زبان تدریس در آن، زبان هلندی است.

ا

دانشگاه KU Leuven “ Katholieke University Leuven ”

دانشگاه ku لوون در سال ۱۴۲۵ در بلژیک با عنوان اولین دانشگاه تاسیس شد.

این دانشگاه در سال ۲۰۱۶ در رتبه ی ۷۹ جهانی را در کارنامه ی خود قرار داد.

سیستم آموزشی این دانشگاه پژوهش محور است و به همین دلیل متقاضیان زیادی دارد به طوری که حدود ده درصد از کل جمعیت آن که حدودا ۵۲ هزار نفر هستند را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهند.

برخی رشته های تحصیلی در این دانشگاه به زبان انگلیسی تدریس می شود. این دانشگاه، دانشکده های زیادی دارد که از جمله ی آنها

دانشکده ی علوم دارویی، دانشکده پزشکی، دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی، دانشکده ی مهندسی معماری، دانشکده ی علوم توانبخشی و حرکتی، دانشکده حقوق، دانشکده هنرو..است

دانشگاه کاتولیک لوون

دانشگاه کاتولیک لووین رتبه ی ۱۵۴ جهانی را در کارنامه ی خود دارد. این دانشگاه بزرگترین دانشگاه فرانسوی کشور بلژیک می باشد.
از دانشکده های این دانشگاه می توان به دانشکده ی الهیات، دانشکده جرم شناسی و حقوق، دانشکده بهداشت، دانشکده زیست، دانشکده علوم سیاسی و اجتماعی و اقتصاد، دانشکده پزشکی، دانشکده فارماکولوژی، دانشکده علوم پایه، دانشکده حرکت شناسی و تربیت بدنی اشاره کرد.

دانشگاه وریج بروکسل

دانشگاه وریج بروکسل به خاطر فعالیت هایی در زمینه ی تحقیقات و پژوهش های با کیفیت در سطح بین المللی در زمینه های اصول بنیادی و کاربردی مطرح بوده و در رتبه ی ۱۸۲ م جهان قرار دارد.

دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی، دانشکده فلسفه و هنر، دانشکده پزشکی و دارو، دانشکده فیزیوتراپی و حرکات اصلاحی، دانشکده علوم مهندسی و علوم زیستی، دانشکده علوم اقتصادی و اجتماعی، دانشکده حقوق، دانشکده فنی مهندسی.

دانشگاه آزاد بروکسل

در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان QS توانسته است تا رتبه ۲۰۵ را به ‌خود اختصاص بدهد. این رتبه توانسته رتبه بهترین نمرات بین المللی دانشجویان را هم برای این دانشگاه به ‌ارمغان بیاورد.

دانشکده‌ی بروکسل در سال ۱۸۳۴ تاسیس شده و یک دانشکده‌ی تحقیقاتی بسیار مهم است که برنده‌ی سه جایزه‌ی بسیار مهم از جمله جایزه‌ی نوبل جهانی، جایزه‌ی مدال فیلد و جایزه‌ی ماری کوری گردیده

آنتورپ

دومین شهر بزرگ کشور بلژیک آنتورپ نام دارد و خاطر نقاش مشهور با نام “سر پیتر پل روبنس” شناخته شده است.

نکته‌ی جالب درباره‌ی این شهر این است که بیشتر از ۷۰ درصد از همه‌ی الماس‌های موجود در دنیا، در شهر آنتورپ معامله می‌گردد. همین ‌طور این شهر دومین بندرگاه بزرگ اروپا را در خود جای داده است.

علاوه بر تمام این نکات جالب، شهر آنتورپ از جاذبه‌های جالبی مانند کلیسای گوتیک Our Lady، موزه هنرهای معتبر سلطنتی و هم‌چنین بسیاری از ساختمان‌های تاریخی از دوره‌های مختلف با قدمت بالا برخوردار است.

همان‌طور که از ارتباط قوی این شهر با صنعت مد و فشن می‌تواند انتظار برود آنتورپ، به‌ عنوان یک شهر رو به‌ رشد و با کلاس و از لحاظ ظاهری بسیار زیبا شناخته شده .

روشن‌فکران، بازیگران، موسیقی‌دانان، نویسندگان و نقاشان وقت خود را اغلب در کافه‌ها، بارها یا مغازه‌های متعدد و مدرن موجود در شهر سپری می‌کنند یا اغلب از صحنه‌های موسیقی جاز که در تمام نقاط شهر به‌ چشم می‌خورد لذت می‌برند.

آنتروپ هم‌چنین برای محصولات محلی خود مانند بولکه (یا آب‌جو کهربا)، الکسیر د آنورس (نوعی لیکور محلی) و بیسکویت‌هایی به‌ شکل دست که به‌ یک فرهنگ عامه‌ی قدیمی مربوط می‌شود معروف است.

دانشگاه آنتورپ به عنوان برجسته‌ترین دانشگاه شهر آنتورپ شناخت می‌شود که رتبه ۲۱۰ دانشگاه جهانی QS را به‌ خود اختصاص داده و با ۱۴ هزار دانش آموخته ثبت ‌شده سومین دانشگاه بزرگ منطقه فنلاندی است و سالیانه هزاران نفر را برای تحصیل در بلژیک ترغیب می‌کند.

هزینه زندگی در بلژیک:

هزینه زندگی در بلژیک

هزینه زندگی در بلژیک تقریبا مانند هزینه زندگی در سایر کشور های اروپایی می باشد و متناسب با شهر زندگی و نوع زندگی افراد متفاوت است .

اما به طور تقریبی می توان گفت که یک دانشجو هزینه های معادل 600 تا 800 یورو در ماه را باید متحمل شود تا زندگی نسبتا آرام و خوبی داشته باشد که این هزینه ها شامل هزینه خوابگاه یا محل اقامت ، خوراک ، رفت و آمد ، بیمه و … می باشد .

لازم به ذکر است اگر قصد استفاده از خوابگاه های دانشگاه را ندارید و قصد اجاره یک آپارتمان یک خوابه را دارید ، باید حدودا هزینه ای معادل 150 تا 400 یورو در ماه بپردازید.

کار دانشجویی در بلژیک:

کار دانشجویی در بلژیک

شما به عنوان یک دانشجو در کشور بلژیک حق کار کردن دارید.

به جز مقطع دکتری که در صورت دریافت بورس تحصیلی و پرداخت مالیات که یک شغل تمام وقت حساب می شود در مقاطع دیگر شما به عنوان یک دانشجو می توانید در هفته ۲۰حدود ساعت اجازه کار داشته باشید.

این کار دانشجویی در مرحله اول  مستلزم  دانش زبانی شما خواهد بود. و هر چقدر زبان شما بهترباشد شانس یافتن کار برای شما بیشتر خواهد بود.

درآمد این کار دانشجویی نیز در ساعت حدود ۹ تا ۱۲ یورو خواهد بود که پوشش دهنده بخشی از هزینه های زندگی شماست.

ویزای تحصیلی کشور بلژیک:

ویزای تحصیلی کشور بلژیک

بعد از اخذ پذیرش از یکی از موسسات آموزشی و یا دانشگاه های کشور بلژیک شما باید مدارک مورد نیاز که در سایت سفارت بلژیک ذکر شده را حاضر نموده و به همراه  نامه پذیرش خود به سفارت کشور بلژیک در کشور محل اقامت خود تحویل دهید.

این مدارک باید به زبان انگلیسی ترجمه شده و به تایید دادگستری و وزارت امور خارجه رسیده باشند.

جهت اطلاعات بیشتر مقاله مهاجرت تحصیلی را مطالعه کنید یا با مشاورین موسسه وکیل آنلاین تماس بگیرید.

مطالب مرتبط