مهاجرت تحصیلی به آلمان

تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان در مقاله زیر بیان شده است.

درباره آلمان

آلمان یکی از کشورهای اروپایی میباشد که پایتخت آن برلین است اسم رسمی این کشور جمهوری فدرال آلمان بوده همچنین این کشور دراروپای غربی و اروپای مرکزی قرار دارد که چندین مرز مشترک دارد که از شمال به دریای شمال،دریای بالتیک ودانمارک و از شرق با لهستان و جمهوری چک،از جنوب با اتریش و سوییس و از غرب با فرانسه ،لوکزامبورگ،بلژیک و هلند همسایگی دارد.

آلمان یکی از بزرگترین کشورهای اروپایی است که 16 ایالت مستقل دارد همچنین این کشور یکی از صنعتی ترین کشورهای دنیا میباشد و ثروتمندترین عضو اتحادیه اروپا است.

صنعت آلمان

 

صنعت در آلمانآلمان بزرگترین اقتصاد اروپاو چهارمین در جهان را دارا می باشد.همچنین این کشور در سال 2014 بزرگترین صادرکننده بزرگ در دنیا بوده است.

تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان

 

یکی از معدود کشورهای دنیا که امکان تحصیل رایگان  در آن وجود دارد کشور آلمان است. دولت این کشور با فراهم کردن امکان تحصیل رایگان این کشور را به یکی از بهترین و محبوبترین مقاصد دانشجویان از سراسر جهان مبدل کرده است.

از دلایل دیگری که متقاضیان تحصیل, کشور آلمان را انتخاب می کنند می توان به کیفیت مراکز آموزشی آلمان, بازار کار مناسب بعد از تحصیل , امکان تحصیل به زبان انگلیسی و آلمانی و … اشاره کرد.

 

 

شرایط تحصیل در آلمان

شرایط تحصیل در آلمان

 

آلمان کشوری است که از نظر شرایط تحصیلی در ردیف بالایی قرار دارد، به طوری که بسیاری از افرادی که علاقمند تحصیل در خارج از  کشور هستند معمولا آلمان را برای تحصیل انتخاب می کنند تحصیل رایگان در کشور آلمان و شرایط تحصیل در آلمان از مهم ترین دلایلی است که موجب جذب افراد جهت ادامه ی تحصیل می شود.

به طور یکه بیشتر متقاضیان تحصیل در آلمان از کشورهای پیشرفته دنیا می باشند

از دیگر دلایلی که دانشجویان این کشور را انتخاب می کنند می توان به کیفیت آموزش و بازار کار مناسب در آلمان اشاره کرد.زبان تدریس در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان هم زبان آلمانی و هم زبان انگلیسی است.

 

بازار کار آلمان از بهترین بسترهای کار در دنیاست به طوری که در سال جاری نرخ بیکاری آلمان کمترین نرخ بیکاری را در کل دنیا داشته و در حدود ۳٫۲ درصد بوده و با نرمال ترین نرخ تورم با حدود ۲ درصد جزو امن ترین و بهترین کشورهای دنیا برای زندگی و کار شناخته میشود.

 

شرایط گرفتن ویزای تحصیلی

با ویزای تحصیلی آلمان شخص ۳ ماه زمان دارد که در دانشگاه مورد نظر ثبت نام نماید و چنانچه به زمان بیشتری لازم بود این ویزا برای مدت ۳ماه دیگر قابل تمدید می باشد.

 

برای تحصیل در آلمان و درخواست ویزای تحصیلی کشور آلمان مدارکی لازم است که به آنها اشاره خواهد شد .

از مدارکی که برای اخذ ویزای تحصیلی لازم است می توان به :

*تکمیل فرم درخواست ویزا پاسپورت و عکس

*مدرکی که نشان دهد فرد در دانشگاه آلمان پذیرفته شده است

* مدرک تحصیلی، مدرکی که نشان دهنده مهارت زبان آلمانی شخص باشد و یا اینکه نشان دهد شخص قصد شرکت در دوره های زبان در کشور آلمان را دارد( چنانچه در آلمان تحصیل می نماید).

* مدرکی که نشان دهد شخص پول کافی برای تامین هزینه های خود در آلمان دارد که حدود ۱۰٫۰۰۰یورو در سال می باشد و این پول را در حسابی مشخص واریز نموده و تا زمانی که به آلمان برسد حق برداشت آن را نخواهد داشت و در کنار آن باید گردش حساب نیز داشته باشد و بیمه سلامت و تاییدیه از صحت تمام مدارک فوق الذکر اشاره کرد .

البته علاوه بر اینکه ویزای تحصیلی آلمان مورد نیاز است پس از ورود به کشور آلمان شما باید برای اخذ مجوز اقامت نیز درخواست نمایید.

 

برای کسانی که می خواهند در کشور آلمان تحصیل نمایند ابتدا باید از دانشگاهی که می خواهند در آن تحصیل کنند پذیرش داشته  و برای اینکه بتوانند وارد کشور آلمان شوند باید ویزای تحصیلی اخذ نمایند که ممکن است چند ماه فرآیند آن طول بکشد .

این ویزای تحصیلی ۲ سال اعتبار دارد که پس از دو سال نیز قابل تمدید می باشد .

اگر شما قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های دولتی آلمان را داشته باشید هزینه های بسیار کمی را متقبل خواهید شد.

دولت آلمان به دلیل ظرفیت های زیاد پذیرش دانشجو و موقعیت های فراوان شغلی امکان تحصیل رایگان برای دانشجو های بومی و غیر بومی را فراهم کرده است.

 

مقاطع قبل دانشگاه

به صورت کلی تحصیلات در کشور آلمان از سن ۳ سالگی شروع می گردد. در این مقطع تحصیلی کودکان در مهد کودک یا کودکستان که به نام های kita و یا kindergarten معروف است مشغول به تحصیل می شوند. لازم به ذکر است این دوره تحصیلی جزو سیستم مدارس نبوده است و اغلب توسط کلیساها و ادارات شهر ارائه می گردد. ساعت رسمی مهد کودک ها در کشور آلمان متناسب با ایالت مورد نظر متغیر می باشد ولی اغلب بین ساعات ۷ صبح تا ۵ بعدازظهر سرویس دهی می نمایند.

 

مقطع ابتدایی:

 

مقطع ابتدایی در آلمان

 

به طور رسمی دوره ابتدایی از ۶ سالگی شروع می شود که دانش آموزان مجبور به تحصیل هستند.

به طور معمول دوره ابتدایی در کشور آلمان ۴ تا ۶ سال طول می کشد وروز های فعالیت مدارس در کشور آلمان از دوشنبه تا جمعه و از ساعت ۸ صبح تا ۱ بعداز ظهر بوده که امکان دارد متناسب با مدرسه انتخابی و ایالت مورد نظر تا ۳۰ دقیقه به این زمان اضافه گردد.

 

روزهای یکشنبه به طور کلی تعطیل است اما روزهای شنبه متناسب با قوانین هر مدرسه متفاوت است و شنبه ممکن است یک روز عادی تحصیلی یا یک فعالیت فوق برنامه و یا به صورت کلی تعطیل باشد.

 

 

برنامه های بهداشتی در مدارس آلمان به صورت رایگان ارائه می شود، همچنین مدارس تحت حمایت بیمه حوادث قرار دارند و این بیمه ها تمامی حوادث موجود برای دانش آموزان را در محیط مدرسه و یا حتی در مسیرهای رفت و آمد دانش آموزان پوشش می دهند.

 

تعطیلات برای دانش آموزان در مناطق شمالی آلمان از ماه ژوئن و در نواحی جنوبی از ماه جولای آغاز می گردد، اما هر ساله مدارس جداولی را برای اطلاع رسانی به دانش آموزان از هفته های آموزشی خود منتشر می نمایند.

 

بعداز دوره ابتدایی دوره جدیدی آغاز می گردد که مدت زمان آن ۶ سال طول می کشد. در پایان این دوره دانش آموزان پس از حدود ۹ سال آموزشی که شامل ۴ سال ابتدایی ۵ سال پس از ابتدایی است مدرک hanptschulabshluss  و پس از سپری کردن ۱۰ سال آموزشی که شامل ۴ سال ابتدایی و ۶ سال بعد از ابتدایی است مدرک real schulabshluss  تعلق می گیرد.

دانش آموزان بعد از اتمام دوره های ذکر شده می توانند دو مسیر را برای آینده خود انتخاب نمایند:

 

مدارس فنی:

 

مدارس فنی در آلمان

 

 

اولین مسیر برای دانش آموزانی که در حال تحصیل در کشورآلمان می باشند مدارس فنی است که شرایط ورود به بازار کار را آسانتر می نماید

. این دسته از دانش آموزان ورود به بازار کار را نسبت به تحصیلات دانشگاهی ارجح تر دانسته و هدف اصلیشان پیدا کردن مهارت های فردی است.

 

دانش آموزان بعد از سپری نمودن دوره های فنی در مدارس موردنظر می توانند برای کسب درجات بالاتر به کالج های تخصصی ورود پیدا کنند و شرایط را برای آینده خود بهبود بخشند.

برخی از دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل در آلمان را دارند برای مدارس و کالج های فنی اقدام می نمایند تا مهارت های خود را بیفزایند و زودتر و سریع تر توانایی انجام کارهای تخصصی را داشته باشند.

 

دبیرستان:

دبیرستان در آلمان

دومین مسیری که سر راه دانش آموزان است، سپری کردن تحصیلات در دبیرستان های آلمان بوده که در این دوره می توانند گرایش و رشته خود را برای ورود به دانشگاه های آلمان انتخاب نمایند.

این دسته از دانش آموزان تحصیلات دانشگاهی را به عنوان هدف اصلی خود انتخاب کرده و به دنبال اخذ مدارک دانشگاهی هستند.

 

به صورت معمول دوره های مذکور ۱ تا ۲ سال به طول می انجامد که متناسب با رشته و گرایش انتخابی ،دروس ارائه شده در این دوره متفاوت می باشد، و دانش آموزان با سپری کردن آن مجوز ورود به دانشگاه را کسب می نمایند.

 

یکی از فاکتورهای بسیار مهم برای ورود به دبیرستان های آلمان مدرکی دال بر تسلط زبان آلمانی است.

اگر دانش آموزان مدرک مورد نظر زبان را نداشته باشند و همچنین زیر ۱۸ سال سن داشته باشند می توانند برای دوره های زبان در خاک کشور آلمان اقدام نمایند و بعد از سپری کردن این دوره ها گواهینامه ای برای این دسته دانش آموزان صادر می گردد که اجازه ورود به دبیرستان است.

 

سن دانش آموزان برای ورود به دبیرستان:

دانش آموزان بین المللی از سن ۱۴ تا ۱۸ سال می توانند برای تحصیل در دبیرستان های آلمان اقدام نمایند.

لازم بذکر است دانش آموزانی که به همراه خانواده در کشور آلمان زندگی نمی کنند می باید به مدارس شبانه روزی رفته و در آنجا مشغول به تحصیل گردند.

 

در مدارس شبانه روزی تمام امکانات رفاهی و اقامتی لازم جهت همه دانش آموزان فراهم است و کیفیت تحصیلی بسیار مناسبی را ارائه می دهند.

بسیاری از خانواده های ثروتمند و موفق آلمانی، فرزندان خود را به مدارس شبانه روزی فرستاده تا بهترین امکانات را در اختیار داشته باشند.

زبان تدریس در مدارس شبانه روزی انگلیسی و یا آلمانی است که متناسب با دانش زبان حق انتخاب خواهید داشت.

 

هزینه های تحصیل در دبیرستان:

 

هزینه های تحصیل در دبیرستان

هزینه مدارس شبانه روزی بین المللی بسیار زیاد است و در حدود ۴۰ تا ۵۰ هزار یورو در سال در نظر گرفته می شود که این هزینه ها شامل تحصیل، مسکن، خوراک، بیمه، پوشاک و سایر هزینه های جاری زندگی هستند دانش آموزان بین المللی که مقطع دبیرستان خود را در کشور آلمان سپری کرده اند، همانند سایر دانش آموزان آلمانی پس از پایان تحصیلات خود مستقیما وارد دانشگاه های برتر آلمان می شوند.

 

به صورت کلی تحصیل در آلمان قبل از دانشگاه ۱۲ سال طول می کشد و دانش آموزان بعد از سپری نمودن آن می توانند برای دانشگاه های آلمان اقدام نمایند.

لازم به ذکر است برای تحصیل در رشته های پزشکی نمرات دبیرستان و معدل حائز اهمیت است و باید نمرات مناسبی را در این دوره کسب کنید.

 

 

 

 دانشگاههای آلمان

دانشگاه های آلمان

 

آلمان حدود ۴۰۰ مؤسسه آموزش عالی دارد که در مجموع بیش از ۱۹۰۰۰ برنامه تحصیلی ارائه می نماید. از این تعداد سه دانشگاه در بالای ۱۰۰ دانشگاه برتر قرار دارند.

 

 

دانشگاه: دوره های دانشگاه متمرکز بر دوره های علمی می باشند.

دانشگاه علوم کاربردی (UAS): ارائه دوره های عملی تر در زمینه هایی مانند فن آوری، پزشکی و کار اجتماعی را تا سطح کارشناسی ارشد. این دوره ها برای آماده سازی دانشجویان برای ورود به محل کار طراحی گشته.

کالج هنر، فیلم و موسیقی: این کالج های تخصصی برای دانشجویان رشته های خلاق و نیازهای مختلف ورودی می باشد

بنابراین اکثر دانشگاه ها در آلمان که به زبان المانی ارائه می شوند رایگان هستند اما آن دسته از دانشگاه هایی که به زبان انگلیسی هستند هزینه های کمی را از دانشجویان دریافت می کند.

 

لیسانس در آلمان

 

تحصیل در مقطع کارشناسی شرایط بسیار ویژه ای برای دانشجوها میباشد چرا که دانشجو را با شرایط زندگی و کار در آلمان آشنا میسازد و از فرهنگ غنی و تاریخی و همینطور مناظر زیبای این کشور برخوردار میسازد.

برای تحصیل در مقطع لیسانس در آلمان فرد باید علاوه بر مدرک ۱۲ ساله و پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات، مدرک زبان نیز داشته باشد. در صورتی که دانشجوی دانشگاه آزاد باشید باید ۲۵ واحد را گذرانده باشید.

برای ورود به برخی از رشته ها همچون پزشکی، تربیت بدنی و برخی رشته های پیراپزشکی، دانشجویان موظف به شرکت در آزمون ورودی هستند و در صورت قبولی می توانند دوره های خود را در دانشگاه سپری کنند. به صورت معمول دانشجویان و متقاضیان علاقه مند برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی کشور آلمان تا سن ۲۲ یا ۲۳ سالگی از شانس مناسبی برخوردار هستند.

 

این نکته بدین معناست که اگر در سن های بالاتر قصد تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی را دارید، مدارکی را باید ارائه نمایید که فاصله تحصیلی شما را پوشش دهد شرایط ذکر شده در خصوص ویزا صادق می باشد و به صورت معمول محدودیتی برای سن در دانشگاه ها وجود ندارد.

 

کارشناسی ارشد در آلمان

 

در طی سالیان اخیر میبینیم بسیاری از دانشجوها از سرتاسر دنیا به این کشور در مقطع ارشد برای ادامه تحصیل میروند.تحصیل در مقطع ارشد و رایگان میباشد و شرایط را برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری یا کار مهیا میسازد.

برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس نیز نیازمند مدرک زبان b2، مدرک لیسانس و سن زیر ۳۰ سال می باشید.

این مقطع بعد از اتمام مقطع کارشناسی است که بسته به توانایی علمی اشخاص ۲ تا ۴ ترم طول می کشد و برای پذیرش در این مقطع باید مقطع کارشناسی به پایان رسیده باشد.

 

دانشجو در این مقطع اجازه ۲۴ ساعت کارنیمه وقت  در زمان تحصیل دارد .  دانشجو باید جهت تحصیل در آلمان یا مدرک آیلتس ۶ به بالا و یا مدرک زبان آلمانی B1 به بالا داشته باشد.

.از آنجایکه هزینه های شهریه دانشگاه در اکثر استان ها و دانشگاههای آلمان رایگان است، تنها هزینه ای که دانشجویان باید برای خود محاسبه کنند هزینه های زندگی و مسکنشان است.

دولت آلمان برای رفاه حال دانشجویان بین المللی به این افراد در مقطع کارشناسی در هفته مجوز کار داده است. دانشجویان می توانند برای هر یک ساعت کار حدود ۷ تا ۱۰ یورو گرفته و بخشی زیادی از هزینه های زندگی خود در آلمان را پوشش بدهند.

دکتری در کشور آلمان

 

 

دکتری در آلمان

تحصیل در مقطع دکترای آلمان نیازمند مدرک فوق لیسانس و مدرک زبان است که در این مقطع شما می توانید طبق شرایطی بورسیه کسب کنید

این مقطع بین ۲ تا ۵ سال طول می کشد که در طول دوره همانند سیستم ایران باید بر روی پروژه تحصیلی کارانجام شود . از ملزومات گرفتن پذیرش در این واحد علاوه بر تأیید مدارک تحصیلی خود و دارا بودن حداقل مدرک زبان آلمانی است .

وباید یک استاد راهنما و یا سوپروایزر اخذ نمایید ونسبت به پذیرش اقدامات اولیه را انجام دهید.

 

کار دانشجویی در آلمان

 

کار دانشجویی در آلمان

خوشبختانه کار دانشجویی در آلمان بسیار عادی است و این کشور

از آن دسته کشورهایی است که کار دانشجویی در آن رایج است و حتی بدون اینکه شما مجوز کار داشته باشید میتوانید در این مشاغل کار کنید و بخش اعظمی از مخارج خودتان را پوشش دهید.

اگر سطح زبان آلمانی شما حداقل B1 باشد، پیدا کردن کار دانشجویی خیلی راحت خواهد بود.

بورسیه در آلمان

بورسیه تحصیلی در مقاطع مختلف متفاوت میباشد که شرایط گرفتن بورس بستگی به معدل،مقاله و…دارد.

 

 پزشکی در آلمان

پزشکی در آلمان

 

تحصیل پزشکی در آلمان بسیار محبوب میباشد بطوریکه متقاضیانی زیادی از سرتاسر دنیا برای تحصیل به این کشور میروند.تحصیل پزشکی در آلمان جدا از کیفیت عالی آموزش،رایگان می باشد.

 

خوابگاه در آلمان

خوابگاه در آلمان

خوابگاه یکی از دغدغه های اصلی دانشجو میباشد.خوابگاه های آلمان از امکانات قابل توجهی برخوردار است که شرایط  بسیار خوبی را برای دانشجویان بین المللی مهیا کرده است.

برای اطلاعات بیشتر و مقایسه کشورها مقاله مهاجرت تحصیلی را مطالعه نمایید یا با کارشناسان موسسه حقوقی و مهاجرتی وکیل آنلاین تماس بگیرید.

تحصیل در آلمان

مطالب مرتبط