مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

تحصیل در ایتالیا

قبل دانشگاه ایتالیا

 

تحصیل در ایتالیا در مقاله زیر بیان شده است.

سالیانه دانشجوهای زیادی از سرتاسر دنیا برای ادامه تحصیل به کشور ایتالیا مهاجرت میکنند و تحصیل در ایتالیا مزایای بیشماری دارد که افراد را مجاب میسازد که برای ادامه تحصیل به این کشور اقدام کنند.دولت ایتالیا شرایط ویژه ای را فراهم میسازد تا دانشجویان بتوانند براحتی تحصیل کنند.

 

درباره ایتالیا

درباره ایتالیا

ایتالیا در جنوب قاره اروپا قرار دارد که پایتخت آن رم میباشد.ایتالیا یکی از کشورهای مدرن اروپا میباشد که دارای صنعت بسیار وسیعی در زمینه های مختلف میباشد.زبان رسمی آن ایتالیایی و واحد پول آن یورو میباشد که البته جزو اتحادیه اروپا میباشد و همچنین جمعیت این کشور بالغ بر 60میلیون که پنجمین کشور اروپا و بیست و سومین کشور پرجمعیت دنیا میباشد.ایتالیا دارای آب و هوای مدیترانه ای و معتدل میباشد که با داشتن ساحل های زیبا و کوهستان های جذاب شرایط متمایزی را بوجود آورده است.

 

مزایای تحصیل در ایتالیا

مزایای تحصیل ایتالیا

1.امنیت و رفاه

2.سطح عالی کیفیت آموزش

3.تحصیل رایگان

4.امکان بورس شدن در مقاطع مختلف

5.امکان فاند گرفتن در مقطع دکتری

6.رنک بالای دانشگاه های این کشور

7.امکان برخورداری از مناظر طبیعی و چشم نواز این کشور

8.لذت بردن از فرهنگ دیرینه و متمدن کشور ایتالیا

9.برخورداری از ویزای شینگن

10.داشتن لیگ های جذاب ورزشی مثله فوتبال و دیدن  سلبریتی ها

11.اشتراکات فرهنگی با ایران

12.داشتن رشته های جذاب و تاریخی و مدرن همچون معماری ،تاریخ ،باستان شناسی

13.ارایه کورس های زیادی به زبان انگلیسی

14.امکان گرفتن بورس استانی از 3000تا500 یورو

15.سهولت در اخذ ویزا

 

سیستم آموزشی ایتالیا

مهاجرت قبل دانشگاه

تحصیلات قبل از دانشگاه

تحصیلات دوره ابتدایی از پنج سالگی شروع میشود که به مدت 5سال طول میکشد که این دوره را Elmentare  نامیده میشود بعد از این دوره یک دوره سه ساله باید گذرانده شود که به دوره Media نامیده میشود که در این دوره به دروس علوم پایه توجه ویژه ای میشود.بعد اتمام دوره Media  که شبیه دوره راهنمایی در ایران میباشد وارد دوره ای معادل دبیرستان میشوند که به دوره Superiore معروف میباشد که به مدت سه سال دوره به اتمام میرسد در پایان این دوره برای اخذ مدرک دیپلم آزمونی برگزار میشود که مدرک Diploma Di Maturita را کسب کنند.

تحصیلات دانشگاهی

تحصیلات دانشگاهی در ایتالیا

 

بعد از اخذ مدرک دیپلم ،میتوان وارد دانشگاه شد که در صورت شهروند بودن نیازی به آزمون ورودی ندارد ولی برای سایرین نیاز آزمون ورودی میباشد.

در کشور ایتالیا تحصیلات به سه سطح تقسیم میشود که سطح اول شامل دوره های درسی و کارآموزی میباشد  وبعد اتمام دوره مدرک DU اهدا میگردد همچنین بعد از اتمام سطح دو مدرک DL اهدا میگردد که معدل کارشناسی ارشد در ایرا میباشد.سطح سه که دوره ای 2تا 6 ساله میباشد و بعد از پایان دوره مدرک DS(برای دوره تخصصی) و مدرک DR (برای دوره پژوهشی) تقدیم دانشجویان میشود.

 

تحصیل در مقطع لیسانس در ایتالیا

لیسانس دانشگاه ایتالیا

دوره لیسانس در ایتالیا  یک دوره سه ساله میباشد که باید 180 واحد درسی گذرانده شود.با توجه به اینکه اکثر کورس های دانشگاهی در مقطع کارشناسی به زبان ایتالیایی تدریس میشود ،فراگرفتن زبان ایتالیایی ضروری میباشد.دوره کارشناسی معمولا اول سپتامبر هر سال برگزار میشود و همچنین متقاضیان برای گرفتن پذیرش از دانشگاه های مختلف باید اواسط زمستان تا بهار مدارک لازم را جهت اپلای ارایه دهند.

 

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا

لیسانس ایتالیا

این دوره در ایتالیا 120 واحد میباشد که دو سال به طول می انجامد.همچنین کسانیکه فارغ التحصیل از دانشگاه های ایتالیا هستند شرایط هموارتری را برای گرفتن فاند از دانشگاه ها را دارند.برای اخذ پذیرش از دانشگاه های ایتالیا داشتن مدرک زبان ضروری میباشد که متقاضیان باید مدرک زبان ایتالیایی یا انگلیسی را داشته باشند.خوشبختانه متقاضیانی که بخواهند مدرک زبان ایتالیایی بگیرند میتوانند در آزمون هایی که سفارت برای مدرک زبان ارایه میدهد را شرکت کنند.یکی از مزیت های تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا ،گذراندن بخشی از دوره دانشگاه های مطرح کشورهای دیگر میباشد.

 

تحصیل دکتری در ایتالیا

پزشکی ایتالیا

یکی از بهترین گزینه های ادامه تحصیل در مقطع پی اچ دی در اروپا ،کشور ایتالیا میباشد بخاطراینکه پوزیشن های بسیار زیادی را سالیانه ارایه میدهند که متضایان میتوانند با استفاده این پوزیشن ها فاند های قابل توجهی را برای ادامه تحصیل اخذ نمایند.برای اخذ پذیرش فاند در مقطع پی اچ دی باید رزومه خوبی از جمله داشته مدرک تحصیلی ارشد و کارشناسی از دانشگاه عالی و همچنین مقاله ی معتبر و … داشته باشید.یکی دیگر از مزیت های تحصیل دکتری در ایتالیا این است که در پایان دوره میتوانند شانس پیدا کردن فرصت های شغلی مناسب را برای خودشان افزایش دهند.

 

تحصیل دررشته های  علوم پزشکی در ایتالیا

در مقطع دکتری ایتالیا

ایتالیا همیشه مرکز فرهنگ و آموزش بوده است.این امر در با در نظر گرفتن موسسات متعدد و معتبر در سراسر کشور گسترش می یابد.وقتی در ایتالیا در رشته پزشکی تحصیل میکنید نه تنها فرصتی برای یادگیری در یک دانشگاه برجسته ،بلکه فرصتی برای لذت بردن و تجربه شیوه زندگی پر جنب و جوش ایتالیایی است ،در کشوری که از لحاظ فرهنگی و تاریخی غنی است.

برای تحصیل در رشته پزشکی در ایتالیا میتوانید هم به زبان ایتالیایی هم به زبان انگلیسی تحصیل کنید که به زبان انگلیسی رقابت زیادی وجود دارد.دانشجویان باید مدرک زبان ایتالیایی B1 یا مدرک زبان انگلیسی آیلتس آکادمیک 6 را داشته باشند که بتوانند در آزمون iMAT شرکت کنند و نمره قابل قبول را بیاورند. آزمون iMAT   سالی یکبار بصورت آنلاین در بیش از بیست نقطه در دنیا برگزار میشود.این آزمون معمولا بین ماه های آوریل تا سپتامبر برگزار میشود که در سال آینده در تاریخ 27 فوریه 2020 برگزار خواهد شد.این آزمون دارای 60 سوال است که از مباحث زیست شناسی ، شیمی ،فیزیک و ریاضی ،دانش عمومی ،موضوعات روانشناسی میباشد.

شهریه رشته های علوم پزشکی در دانشگاه های ایتالیا مناسب میباشد که تقریبا سالی 4000 هزار یورو میباشد که میتوان این مبلغ با گرفتن بورس استانی کاهش داد.

 

بورسیه تحصیلی در کشور ایتالیا

 

ایتالیا کشوری است که قانون سازمان ملل را که مربوط به حمایت از از کشور های ضعیف در زمینه تحصیلی را به اجرادر میاورد بدین صورت که دانشجویان میتوانند با اخذ بورس ادامه تحصیل را در مقاطع مختلف دهند.که این بورس کمک شایانی به متقاضی میکند بطوریکه سالیانه متقضاییان بیشماری از سرتاسر دنیا به این کشور می آیند.

 

انواع بورسیه در ایتالیا

 

بورسیه تحصیلی : این نوع بورس کاملا مرتبط با روزمه متقاضی میباشد که شامل معدل بالا ، تحصیل در دانشگاه خوب ، داشتن مقاله های سطح بالا ،فعالیت ها در زمینه مرتبط و… میباشد.بورسیه تحصیلی مرتبط با مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری میباشد که لیسانس را دربرنمیگیرد.میزان بورسیه تقریبا از 800تا 1200 یورو میباشد.

 

بورسیه استانی: این نوع بورس که به بورس DSU معروف میباشد که توسط سازمان بورسیه استان مورد نظر به تمام دانشجویان واجد شرایط تعلق میگیرد.این بورس شرایط خاصی را طلب نمیکند و با داشتن فیش حقوقی میتوان از این بورس استفاده کرد این نوع بورس شامل تمام مقاطع میشود که برای پوشش دادن هزینه های مسکن ، خوراک ،حمل و نقل و…میباشد و میزان این بورس به طور متوسط بین 3200 تا 5000 یورو در سال میباشد.

 

دانشگاه های ایتالیا

 

پلی تکنیک میلان

پلی تکنیک میلان

یکی از بهترین دانشگاه های ایتالیا میباشد که در زمینه مهندسی رشته هایی از جمله برق ،معماری ،عمران ، کامپیوتر و … فعالیت دارد.این دانشگاه در شهر میلان واقع است که فاصله تقریبا پانصد کیلومتر با رم دارد.همچنین این دانشگاه رتبه 170در رنکینگ QS را دارد.این دانشگاه حدود 42 هزار دانشجو دارد و در سال 1863 تاسیس شده است.

 

بلونیا

بلونیا

یکی از معتبرین دانشگاه های ایتالیا و دنیا میباشد که در سال 1088 با همکاری گروهی از دانشمندان تاسیس شد.این دانشگاه 23 دانشکده و بالغ بر 85000هزار دانشجو دارد که دومین دانشگاه بزرگ ایتالیا محسوب میشود.دانشگاه بلونیا در زمینه های مختلفی  از جمله علوم اقتصادی، علوم انسانی ، علوم سیاسی ،علوم پزشکی ، علوم تربیتی ،روانشناسی ،هنر و… فعالیت میکند.

 

دانشگاه پیزا university of pisa

فوق لیسانس ایتالیا

دانشگاه پیزا دانشگاهی عمومی با 20 دانشکده میباشد که در زمینه های کشاورزی ،فضانوردی ،علوم کامپیوتر ، مهندسی ،پزشکی تحقیقات گسترده ای دارد.دانشگاه پیزا در سال 1343 تاسیس شده است اگرچه گروهی از محققان ادعا میکنند که قدمت آن به قرن یازدهم بازمیگردد.این دانشگاه نوزدهمین دانشگاه قدیمی دنیاست و دانشمندانی نظیر گالیله در این دانشگاه تحصیل کردند.

 

موسسه بین المللی لورنزو مدیچی Lorenzo de medici،فلورانس

 

این دانشگاه دغدغه دانشجویانی که نمتوانند زبان ایتالیایی را فرا بگیرند را رفع کرده است بطوریکه تمام کورس های آن که بیش 400 رشته میباشد را رفع کرده است.

 

فلورانس university of Florence

فلورانس ایتالیا

سرچشمه دانشگاه فلورانس به studiume generale که توسط جمهوری Florentine که در سال 1321 تاسیس شده است ،بازمیگردد.موضوعاتی تحت عنوان مدنی ،حقوق ،ادبیات و پزشکی برگزار میشد.دانشمندان بزرگی همچون جیووانی بوکاچیو که در این دانشگاه فعالیت داشته اند.بین سالهای 1924 و 1938 دانشگاه های خود را به دانشکده های کشاورزی ،پزشکی ،حقوق ،معماری ،اقتصاد ،داروسازی ،علوم انسانی ،آموزش ،ریاضی ،فیزیک ،علوم طبیعی و علوم سیاسی سازمان داد.مهندسی در سال 1970 و روانشناسی در سال 2002 اضافه شد.

 

دانشگاه ترنتو

 

در سال 1962 این دانشگاه تاسیس شده است و یکی از بهترین موسسه های آموزش عالی ایتالیا میباشد و همواره در جهت ایجاد اتحاد و کارایی متقابل با موسسات دیگرو سازمان های ایتالیایی و خارجی بوده است.تا سال 1982 که خصوصی بوده و بعد از آن دولتی شده است.

 

دانشگاه رم

 

یکی از بهترین و معتبرین دانشگاه های دانشگاه های ایتالیا و دنیا میباشد که طبق رنکینگ QS جز 200 دانشگاه برتر دنیاست و در زمینه های مختلفی  فعالیت میکند که بزرگترین دانشگاه اروپا و قدیمی ترین دانشگاه ایتالیا میباشد.این دانشگاه در سال 1303میلادی تاسیس شده است و طبق رنکینگ آکادمیک دانشگاه های جهان (ARWU) جز 30 دانشگاه برتر اروپا میباشد.

 

 

دانشگاه میلان

 

دانشگاه میلان یا دانشگاه محاورات میلان که در شهر میلان قرار گرفته که به عنوان UniMi یا Statale  شناخته میشود. این دانشگاه یکی از بزرگترین دانشگاه های اروپا میباشد که حدود 60 هزار دانشجو و 2000 پرسنل دارد.دانشگاه میلان دارای 9مدرسه و 134 کورس  کارشناسی و کارشناسی ارشد ،21 دانشکده دکتری و 92 دانشکده تخصصی میباشد.فعالیت های پژوهشی طی سالیان متمادی توسعه یافته و به رسمیت شناخته شده های بین المللی مهمی نیز بوده است.این دانشگاه تنها عضو ایتالیایی در مجموعه دانشگاه های تحقیقاتی اروپا (LERU)  است که شامل این مجمومه شامل 21 دانشگاه اروپا میباشد.

 

 

هزینه زندگی در ایتالیا

هزینه های زندگی در ایتالیا

هزینه زندگی در کشورهای مختلف بستگی به نوع زندگی کردن در افراد مختلف دارد و هزینه های زندگی متفاوتی را بوجود میاورد.این هزینه های زندگی برای یک دانشجو شامل اجاره ، غذا ،حمل و نقل و … میباشد.با توجه به اینکه میزان درآمد افراد در ایتالیا پایین میباشد به همان نسبت هزینه زندگی به نسبت خیلی از کشورهای اروپایی کمتر میباشد.هزینه های دانشگاه در ایتالیا از 800 تا 5000 یورو در سال متغیر میباشد و البته هزینه یک دانشجو حدود 600 تا 800 یورو در ماه میباشد ولی با توجه به بورس استانی میتوانند هزینه ها را به حداقل برسانند.

 

کار دانشجویی در ایتالیا

کار در ایتالیا

ابتدا باید بدانیم که مشاغل دانشجویی کدامند ؟ و چه کمکی به دانشجویان میکنند؟ و میزان درآمد حاصله چه مقدار میباشد؟ و آیا این میزان درآمد تمام هزینه های دانشجواز جمله هزینه هایی مثله مسکن و شهریه دانشگاه را کاور میکند ؟و اینکه این نوع مشاغل چه مزایا و معایبی دارد ؟نحوه پیدا کردن این نوع کارها به چه صورتی میباشد؟

کارهای دانشجویی متفاوت هستند و در کشورهای مختلف تعداد ساعات کاری مرتبط با قوانین آن کشور است ،در ایتالیا بر حسب مقطع تحصیلی از 10 تا 30 ساعات در هفته دانشجو حق کار دارد.کارهای دانشجویی شامل اسنپ فود ، منشی گری ، پخش کردن روزنامه ، کار در رستوران ،کارهای مرتبط با کامپیوتر،… هستند که دانشجو میتواند بعد از ورود به کشور مقصد شروع به فعالیت بکند.در ایتالیا بطور میانگین دانشجو میتواند 360 تا 1000یورو در ماه بدست آورد بدیهی است همه هزینه های دانشجو را پوشش نمیدهد.

 

ویزای تحصیلی کشور ایتالیا

 

یکی از بزرگترین دغدغه های متقاضیان در ایران اخذ ویزای کشور مورد نظر است که به دلایلی توسط بعضی سفارت ها ریجکت میشوند و زحمت هایی که متقاضی در مدت بسار مدیدی کشیده است براحتی به دست باد میسپارند.یکی از بزرگترین مزیت های کشور ایتالیا سهولت در اخذ ویزای تحصیلی در تمام مقاطع میباشد و خیال متقاضی از دریافت ویزا راحت میکند.

 

 

 

برای اطلاعات بیشتر و مقایسه کشورها مقاله مهاجرت تحصیلی را مطالعه نمایید یا با کارشناسان موسسه حقوقی و مهاجرتی وکیل آنلاین تماس بگیرید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مطالب مرتبط