مهاجرت

مهاجرت

واژه ی مهاجرت از ابتدای خلقت بشر تاکنون رایج بوده و در صدر اسلام نیز پیامبر گرامی اسلام مهاجرت را راهی مناسب برای بهتر شدن شرایط زندگی مسلمین بر شمرده و آنان را به این امر تشویق نموده اند.
دلیل مهاجرت هر چه باشد بایستی درباره ی شرایط کشور مقصد و تناسب آن با اهداف و نیازهای افراد اطلاعات کافی را کسب نمود زیرا که مهاجرت به خودی خود کاری پر ریسک بوده و مهاجران افرادی آسیب پذیر می باشند. برخی کشور ها دارای شرایط نسبتا مناسبی جهت مهاجرت هستند که کشور کانادا واسترالیا در صدر این کشور قرار دارند زیرا که  انگلیسی زبان بوده و دارای اقتصاد قوی است
البته فرهنگی که مهاجر پذیرتر بوده ،به همان نسبت جذب مهاجران در آن بیشتر می باشد.

شرایط مهاجرت

۱) داشتن اراده قوی
۲)داشتن سرمایه کافی
۳)داشتن برنامه و هدف مشخص
۴) مهارت های مورد نیاز
۵) داشتن تحصیلات لازم
۶) اتکا به خود
۷) انتخاب راه مناسب
۸) انتخاب وکیل مجرب
۹)داشتن کارت پایان خدمت

انواع مهاجرت:
۱-مهاجرت فصلی یا موقت و دوره ای یا دائم
۲- مهاجرت بلند مدت یا بلند فاصله
۳-مهاجرت تحصیلی و خانوادگی و شغلی و سرمایه گذاری
۴-مهاجرت سیاسی مانند داخلی یا خارجی
۵- مهاجرت اختیاری یا اجباری
۶-مهاجرت گروهی یا فردی

دلایل مهاجرت:
مهاجرت از دیرباز تاکنون به سه علت عمده انجام می شده است:
مهاجرت جهت دستیابی به شرایط بهتر در زندگی فرد
این شرایط اعم از  به دست آوردن زمین مساعد برای کشاورزی و دامپروری یا محلی پرآب و یا حتی منطقه ای معتدل و خوش آب و هوا. برای مثال قوم آریایی،که به هندوستان و فلات ایران مهاجرت کردند.
در دنیای امروز که معمولاً امکانات اولیه و پایه ی  زندگی در بیشتر نقاط وجود دارد، تعریف بشراز سطح زندگی به مقادیر زیادی تغییر یافته است. اکنون دغدغه ی انسان ها آرامش و پیشرفت مداوم می باشد.
برای مثال می توان مهاجرت نخبگان از یک کشور جهان سومی به کشورهای توسعه یافته را در این دسته جای داد.

مهاجرت جهت دستیابی امنیت
در بسیاری از موارد انسان ها از ترس و وحشت شرایط ناامنی که در محل زندگیشان ایجاد شده، به منطقه ای امن مهاجرت می کنند. این ناامنی در قدیم می توانسته بر اثر هجوم حیوانات درنده به محل زندگی انسان در دوران نخستین  و یا به علت وقوع جنگها باشد.
برای مثال جمعیت کثیری از مردم افغانستان اعم از مرد و زن به علت هجوم ارتش شوروی و سپس جنگ داخلی، وطن اصلی خود را ترک گفتند و به کشورهای دیگر مهاجرت کردند.

مهاجرت جهت آزادی
چه در دوران گذشته و چه اکنون، انسان هایی که با قدرت حاکمه رابطه خوبی نداشته و از سوی حکومت مورد آزار و اذیت قرار می گیرند، به سرزمین های دیگر کوچ می کنند.
شاید آشنا ترین مثال این مهاجرت برای همه ی ما، سفر پیامبر مکرم اسلام(ص) از مکه به مدینه باشد. طلب آزادی های س.ی.ا.س.ی ، اجتماعی و مذهبی همواره سبب مهاجرت انسان هایی شده است که اقلیت جامعه محسوب میشدند.

اثرات مهاجرت بر کشورهای مبدا و مقصد
در مهاجرت همواره دو نقطه وجود دارد؛ نقطه ی مبداء و نقطه ی مقصد. در یک دسته بندی متفاوت مهاجرت را می توان به دسته ی مثبت و منفی تقسیم کرد که این دو نوع هر کدام برای نقطه مبداء و نقطه مقصد رخ می دهد. به طور خلاصه می توان حالات ایجاد شده را بدین گونه شرح داد.

مهاجرت منفی برای نقطه مبدا
مهاجرت نخبگان که در این سال ها بسیار از آن یاد می شود، قطعاً برای کشور مبداء زیان آور و منفی است. صاحبان سرمایه، صنعتگران، دانشمندان همگی جزو نخبگان یک کشور محسوب می شوند که تربیت هر کدام هزینه گزافی را متحمل یک ملت نموده است. طبیعی است مهاجرت این افراد از کشور و ثمردهی آنها برای یک کشور دیگر هیچ گاه مطلوب نیست.

مهاجرت مثبت برای نقطه مبدا
برای روشن شدن این دسته می توان از کشور لبنان نام برد. می دانیم که حدود دو سوم جمعیت لبنان در خارج از این کشور زندگی می کنند با این حال دولت لبنان همواره شهروندانش را به مهاجرت به کشورهای پیشرفته ترغیب می کند. سیاست دولت این کشور، آموزش شهروندانش در زمینه های مختلف در دیگر کشورهای دنیاست.
بدین ترتیب پس از چند سال کشور بدون آنکه هزینه زیادی صرف پرورش شهروندان خود کرده باشد، تعداد زیادی انسان کار آمد در اختیار دارد. فرستادن جوانان به کشورهای توسعه یافته برای تحصیل علم و دانش و کسب تجربه یکی از موارد مثبت مهاجرت برای کشور مبداء است، البته به شرط آنکه هدایت شده باشد.
دسته دیگر مهاجرت مثبت برای کشور مبداء در سال نیروی مازاد کار به کشورهای دیگر است. کشوری مانند ایران که اکنون به دلایل مختلف با افزایش جمعیت جوان و جویای کار روبه رو شده است، می تواند بخشی از نیروی کار مازاد خود را به دیگر کشورها بفرستد.
با این کار هم از میزان بیکاری کاسته می شود و هم کارگران ایرانی شاغل در دیگر کشورها پس از مدتی سرمایه اندوخته را وارد کشور می کنند. این نوع از مهاجرت نیز به شرط برنامه دار بودن سودمند است.
مهاجرت منفی برای مقصد
گویاترین مثال برای این دسته، مهاجرت افغان ها به کشور ایران است. در طول سال هایی که افغانستان درگیر جنگ بود، بیش از یک میلیون افغانی وارد ایران شدند که چون اغلب از اقشار کم سواد و کم درآمد آن کشور بودند، برای ایران ارمغانی چندانی به همراه نداشتند.
در این حالت کشور میزبان از هر جهت متضرر می شود. البته پیشگیری از این گونه مهاجرت ها اغلب به دلایل انسان دوستانه امکان پذیر نیست، ولی در هر صورت این دسته از مهاجرت، مطلوب هیچ کشوری نیست.

مهاجرت مثبت برای مقصد
کشورهایی که در مهاجرت نخبگان نقش مقصد را بازی می کنند، همواره طالب مهاجر هستند. این کشورها بدون آنکه هزینه ای بابت تربیت نیروی انسانی ماهر پرداخته باشند، از توان علمی و فنی و اقتصادی آنها استفاده می کنند.
این کشورها معمولاً در زمانی کوتاه رشد اقتصادی و علمی چشمگیری دارند. کشوری مانند آمریکا که از پیشینه ی تاریخ کوتاهی برخوردار است به علت همین مهاجرت ها اکنون به یک کشور توسعه یافته تبدیل شده است.