کمی در مورد فرانسه بدانیم

مهاجرت به فرانسه

مهاجرت به فرانسه از گذشته تا حال برای همه مردم دنیا مطلوب بوده است.

در این مقاله در مورد سیستم مهاجرت فرانسه و انواع اجازه اقامت در فرانسه و پذیرش تحصیلی صحبت خواهیم کرد.

فرانسه به نام جمهوری فرانسه شناخته شده است که کشوریست سکولار دموکرات دارد که مردم جامعه در آن، حق حاکمیت را ایجاد می‌کنند و پایتخت آن شهر معروف پاریس میباشد و مرکز اصلی تجارت و فرهنگ در فرانسه است.

خیلی ها این کشور را مرکز پیدایش و شکوفایی فرهنگ مدرن جهان می‌پندارند.

در ابتدا بهتر است یادآور شویم که فرانسه جزو کشورهای شنگن و عضو اتحادیه ی اروپاست که همین مهم موقعیتهای مثبت زیادی را برای ساکنانش ایجاد میکند

جمعیت این کشور 67.3میلیون نفر میباشد و زبان اصلی همانطور که میدانیم فرانسه میباشد.واحد پول این کشورچند فرهنگی یورو است.دین غالب این کشور مسیحیت کاتولیک است.

کشور فرانسه دارای 6 میلیون مهاجر از اقسا نقاط جهان میباشد که این یعنی 9.1%از کل جمعیت  و بر اساس سایر آمارها 11.8% متولدین خارج از فرانسه را شامل میشوند که بیشترین جمعیت را اسپانیایی ها و ایتالیایی ها تشکیل میدهند.

پاریس محبوب ترین شهر برای مهاجران است. همچنین بزرگترین شهر فرانسه است.

میراث فرهنگی ، موزه ها ، گالری های هنری و دیگر نقاط دیدنی آن فقط حیرت آور است! دو شهر بزرگ دیگر براساس جمعیت لیون و مارسی هستند.تاریخ نشان می دهد كه از قرن نوزدهم فرانسه كشور مهاجرتی بوده است.

پس از افول استعمار در آغاز قرن بیستم ، فرانسه یکی از محبوب ترین کشورها در بین مهاجران کشورهای آفریقایی بود.

در جنوب غربی فرانسه رود گارون می‌گذرد که به آن سرزمین ذرت و شراب می‌گویند. در شمال این سرزمین منطقه‌ای است که گندم  زیادی بسیار در آن به عمل می‌آید و به انبار غله فرانسه معروف است.

فرانسه مملو از تاکستان‌ و توتستان‌ و باغ‌های مرکبات و زیتون و گلزارها ست که درهمسایگی شهر مارسی قرار دارند که عطرهای برندهای فرانسوی از همین گلزارها تهیه میشوند. در فلات جنوب فرانسه کشاورزان مشغول به پرورش گوسفند و بزهستند و پنیر معروف فرانسه در همین فلات تهیه می‌شود.

کشاورزان فرانسوی چهارپایان اهلی دارند. شهر لیون مرکز تهیه پارچه‌ ی ابریشمی مرغوب میباشد.

بوردو بندر شراب و نیس گردشگاهی بسیار معروف است. میلیون‌ها فرانسوی در کارخانه مشغول به کارند و به کسب و کار و تجارت میپردازند.

مهاجرت به فرانسه

امروزه دولت سوسیالیست، بسیاری از شرکت‌های بزرگ، بانک‌ها و بیمه‌ها را خصوصی اعلام نموده‌است؛ ولی چندین شرکت بزرگ همچون ایرفرانس، فرانس تله‌کوم، رنو و تالس در اختیار دولت است و در برخی از امور به ویژه نیرو، ترابری همگانی و صنایع دفاعی دولت حاکمیتی دارد.

بخش ارتباطات راه دور برای بخش خصوصی کم‌کم آزاد شده‌است.

مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل:

میتوانید در برنامه ی دانشگاه ها ثبت نام کنید یا در برنامه ی همکاری شرکت کنید و یا توسط مبادله ی دانشجو در فرانسه مشغول به تحصیل بشوید. سپس در مصاحبه یا آزمون ورودی شرکت کنید.

شرایط دوره را بطور دقیق بررسی کنید وشروع به یادگیری زبان فرانسه کنید.

وزارت امور خارجه ی این کشور مسئول رسیدگی به امور مهاجرت میباشد،(http://www.diplomatie.gouv.fr)

اجازه اقامت در فرانسه

اخذ اجازه اقامت در فرانسه كسب كردن كاملاً چالش برانگيز است ، اما با چارچوب صحيح و اسناد دقيق تهيه شده امكان پذير است. ما با مهربانی توصیه می کنیم برای مراحل ارزشیابی اولیه در دفتر وکالت یا مرکز مهاجرت اقدام کنید.

بسته به شرایط و جزئیات پرونده خود ، می توانید یکی از انواع اجازه اقامت زیر را درخواست و اقدام کنید.

Stay Document (Carte de Sjjour) – سند زیر در اصل آن اجازه اقامت مهاجرانی است که با استفاده از ویزای اقامت طولانی به جمهوری فرانسه می روند و برای اقامت طولانی تر در فرانسه برنامه ریزی می کنند.

برای دستیابی و دستیابی به چنین سندی ، متقاضی باید معیارهای زیر را رعایت کند: ویزای خود را که به عنوان اجازه اقامت خدمت می کند ، تأیید کنید ، یا در طول سه ماه اقامت در فرانسه برای اجازه اقامت درخواست کنید.

سیستم مهاجرت  فرانسه

سیستم مهاجرتی  فرانسه دو نوع Stay Document را به متقاضیان ارائه می دهد:

Carte de séjour موقت – اجازه اقامت موقت ، که تا یک سال اعتبار دارد. چنین اقامتی برای اقامت متقاضی است که برای مدت طولانی تر در فرانسه اقامت میگزیند و به روند تمدید سالانه احتیاج دارد.

Carte de séjour مشخصات و استعدادها – یک سند اجازه اقامت ، که منحصراً برای کارمندان دارای مهارت بالا صادر می شود. چنین اسناد ماندنی معمولاً برای مدت زمان حداکثر سه سال صادر می شود و انقضا دارد که  این هم قابل تمدید است.

Carte de résident – اجازه اقامت برای اعضای خانواده شهروندان فرانسوی: همسران حقوقی ، والدین یک فرزند فرانسوی ، بازنشستگان در فرانسه یا کسانی که بیشتر از سه سال متوالی کارتهای خود را تجدید کرده اند.

در حال حاضر ، دولت فرانسه دو نوع مختلف از این سند را ارائه می دهد:

کارت مقیم rétraité  برای بازنشستگان مهاجر در فرانسه

کارت ساکنین – برای سایر دسته بندی های متقاضیان ذکر شده در بالا

 

ویزای تحصیلی:

به دلیل سیاستهای سختگیرانه مهاجرت ، برخلاف سایر کشورهای اروپایی ، مانند لتونی ، اخذ اجازه اقامت در فرانسه بسیار دشوار است.

در قانون فرانسه بین “ویزا” ی ساده و اقامت طولانی یا اجازه اقامت ، كه رسماً  “سند ماندن” نامیده می شود (carte de séjour به زبان فرانسه) تفاوت قابل توجهی در قانون فرانسه وجود دارد.

ویزای اقامت طولانی یا اجازه ورود برای هر شخصی که متقاضی دریافت مدارک اقامت است ضروری است. متقاضی می بایست با ارسال درخواست با کلیه مدارک پشتیبان در یک کنسولگری فرانسه اقدام کرده و تأییدیه سفر به فرانسه را دریافت کند.

مدت زمان اقامت

برای اتباع کشورهای عضو OECD و شهروندان ایالات متحده ، هیچ ویزای اقامت طولانی لازم نیست و میتوانند برای مدت زمان تا 90 روز در فرانسه بماند.

اگر شما شهروند اتحادیه اروپا نباشید ، برای اینکه بیش از 3 ماه در فرانسه بمانید ، به اجازه اقامت موقت ، اثبات مهارت و استعدادی خاص و کارت اقامت یا مجوز اقامت بازنشستگان نیاز دارید.

بنابراین ، هر کسی که قصد دارد بیش از 90 روز در فرانسه بماند و قصد کار یا تحصیل در فرانسه را داشته باشد ، باید ویزای بلند مدت یا اجازه ورودی داشته باشد که توسط مقامات فرانسوی صادر شده باشد.

برای دریافت ویزای تحصیلی ابتدا میبایست:

1.فرم اپلیکیشن ویزا را در سایت پر کنید و در هر مرحله اطلاعاتتان را ذخیره نمایید.

2.پس از اتمام فرم اپلیکیشن ویزا را به همراه رسید آن پرینت بگیرید.

3.هنگامی که وقت سفارتتان رسید، پرونده ی خود را به همراه این اسناد و سایر اسناد پشتیبان آن ارائه بدهید.

چند قدم ساده برای اپلای تحصیلی به فرانسه:

قدم اول: اقدام به دریافت اطلاعات در مورد موقعیتتان و مناسبترین دانشگاه و دوره و رشته برای تحصیل

قدم دوم: فرم اپلیکیشن آنلاین را پر کنید

قدم سوم: از مرکز اپلیکیشن ویزا وقت بگیرید و اطمینان حاصل کنید که تا قبل از موعد مقرر تمام مدارک و نیازمندی ها را رعایت نموده اید.

قدم چهارم: فایلتان را ثبت کنید.که شامل مدارک مورد نیاز و کپی آنها میشود.

سپس خدمات دهندگان ویزا مدارک شما را دریافت کرده و و اپلیکیشنتان و اطلاعات بیومتریکتان(عکس و اثرانگشت) را بررسی میکنند و هزینه ی ویزا را دریافت میکنند و پاسپورت و کلیه مدارکتان را برای کنسولگری فرانسه میفرستند.

تمام این پروسه 20 دقیقه بطول می انجامد.

قدم پنجم:مدارکتان را پیگیری کنید. هنگامی که ویزای شما آماده میشود شما را باخبر میکنند،و در مواقعی توسط پست برای شما ارسال خواهد شد.

 

مدارک مورد نیاز:

-پاسپورتی با وضعیت مناسب به این معنی که بیش از ده سال پیش دریافت نشده باشد و سه ماه از زمان رسیدن شما به فرانسه اعتبار داشته باشد و شامل دو صفحه ی خالی باشد.

-دو عکس برای آی دی

-اصل و کپی مدارکتان به همراه ترجمه به زبان فرانسه و انگلیسی

برای اطلاعات بیشتر و مقایسه کشورها مقاله مهاجرت تحصیلی را مطالعه نمایید یا با کارشناسان موسسه حقوقی و مهاجرتی وکیل آنلاین تماس بگیرید.

 

مطالب مرتبط