تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در قبرس

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در قبرس

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در قبرس جزئ رشته های پر طرفدار در بین ایرانیان است.

کشور زیبای قبرس سومین جزیره بزرگ در شرق مدیترانه است که شامل دو بخش ترک نشین و یونانی نشین بوده و زبان رسمی آن ها ترکی و یونانی است.

جزیره قبرس از نظر رتبه علمی پیشرفت های بسیارچشمگیری در تمامی رشته های تحصیلی به خصوص رشته های پزشکی و دندانپزشکی داشته و تمامی امکانات تحصیلی با کیفیتی بسیار عالی و هزینه ای اندک در اختیار دانشجویان قرار داده می شود از این رو سالانه دانشجویان بسیارزیادی در سراسر دنیا متقاضی تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در قبرس هستند.

 

شرایط اعزام دانشجو و تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در قبرس

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در قبرس به دلیل اعتبار بین المللی و قدمت  زیاددانشگاه های پزشکی قبرس و همکاری مستقیم دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی قبرس با دانشگاه های معتبر کشورترکیه متقاضیان زیادی دارد.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کشورقبرس در اکثر دانشگاه هابه زبان انگلیسی ارائه می گردداز این رو دانشجویان متقاضی تحصیل میبایست به زبان انگلیسی تسلط داشته باشند.

 

قبرس با داشتن دانشگاه های با اعتبار بالادر زمینه های پزشکی و دندانپزشکی و ارائه بهترین امکانات  علمی وتحصیلی و زندگی با هزینه ای بسیار کمتراز سایر کشورها مقصد بسیاری از علاقه مندان ادامه تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی است.

دانشگاه NEU یکی از معتبر ترین دانشکده های دندانپزشکی در قبرس است که در سال 2007 در شهر نیکوزیا پایتخت قبرس تاسیس شد.

کلیه مقاطع تحصیلی رشته ی دندانپزشکی اعم از تکمیلی و تخصصی در این دانشکده ارائه می شود.

متقاضیان تحصیل دندانپزشکی در قبرس باید مدرک دیپلم ریاضی یا تجربی با معدل حداقل 15 را دارا باشند .

نکته جالب توجه این است که به علت تازه تاسیس بودن دانشکده برای دانشجویان امتحان ورودی برگذار نمی شود .

شهریه تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه NEU  به زبان انگلیسی درحدود 10000 یورو در سال است که نسبت به دیگر دانشگاه های داندانپزشکی به زبان انگلیسی  کمتر بوده و دانشجویان می توانند این مبلغ را طی 8 قسط پرداخت کنند.

 

دانشگاه دندانپزشکی قبرس همکاری مستقیم با دانشگاه آنکارا داشته و البته مدارک دانشجویان نیز از سوی دانشگاه ترکیه صادر می گردد.

ازبهترین مزایای تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه NEU قبرس این است که همزمان با فارغ التحصیلی دانشجویان و اخذ مدرک دندانپزشکی برای آن ها مجوز طبایت در ترکیه صادر می شود و دانشجویان به راحتی می توانند در ترکیه مشغول کار گردند.

 

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی دردانشگاه مدیترانه شرقی در قبرس

این دانشگاه ارائه دهنده ی رشته پزشکی به زبان انگلیسی و با کیفیتی بسیار بالا و ارزان است.

رشته پزشکی در دردانشگاه مدیترانه شرقی با همکاری مستقیم دانشگاه مرمره درکشور ترکیه ارائه می شود .

دانشجویان رشته پزشکی در دانشگاه مدیترانه شرقی 3 سال تحصیلی را در این دانشگاه و 3 سال دیگر را در دانشگاه مرمره ترکیه به پایان رسانده و مدارک تحصیلی دانشجویان از سوی دانشگاه مرمره ترکیه که مورد تایید وزارت بهداشت و درمان ایران می باشد صادر می گردد..

شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در قبرس

متقاضیان تحصیل در رشته پزشکی در این دانشگاه باید مدرک دیپلم ریاضی یا تجربی با حداقل معدل 16 داشته باشند.

شهریه تحصیل پزشکی در این دانشگاه در قبرس حدود 9500 دلار برای هر ترم تحصیلی است.

البته دانشجویان هنگام ثبت نام در دانشگاه باید مبلغ 10000 دلار به صورت یکجا به عنوان ثبت نام و شهریه ترم اول پرداخت کنند.

دانشگاه مدیترانه شرقی در رشته پزشکی محدودیت تعداد پذیرش دانشجو داشته به این صورت که در هر ترم تحصیلی تنها 40 دانشجو می توانند در این دانشگاه مشغول تحصیل در رشته پزشکی گردند .

 

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه مدیترانه شرقی علاوه بر ارائه امکانات آموزشی با کیفیت بسیار بالا به دانشجویان امکانات زیادی از قبیل:

خوابگاه های دانشجویی در داخل یا خارج از محوطه دانشگاه با کاملترین امکانات رفاهی، مراکز درمانی مجهز و رایگان، کارگاه های مجهز و پیشرفته، اینترنت پرسرعت، مجهزترین کتابخانه در اروپا در اختیار دانشجویان این دانشگاه می باشد،

مجموعه های ورزشی روباز و سرپوشیده، رستوران و… از دیگر امکاناتی است که دانشجویان می توانند از تمامی آنهابه صورت رایگان یا با هزینه هایی بسیار اندک استفاده نمایند.

 

شرایط تحصیل رشته پزشکی در قبرس

کشور قبرس در طول بیست سال گذشته سرمایه گذاری بسیار خوبی در سیستم آموزشی کشور کرده است . چهار دانشگاه در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، رشته های پزشکی، داروخانه، دندانپزشکی و دامپزشکی را به زبان انگلیسی ارائه می نمایند.

.این دانشگاهها شامل دانشگاه نیکوزیای قبرس،دانشگاه مدیترانه شرقی،دانشگاه پزشکی خاورمیانه(NEU)دانشگاه اروپایی قبرس(EUC) هستند.

 

.در قبرس دوره پزشکی 6 ساله است و هیچ گونه دوره مقدماتی پزشکی برای تحصیل نیاز نبوده زیرا برنامه های تحصیلی تمام مطالب اساسی علوم پایه را آموزش می دهند.

 

 

شرایط تحصیل دندانپزشکی در قبرس

رشته دندان پزشکی در دانشگاه قبرس 5 سال طول میکشد و در پایان دوره 5 ساله مدرک کارشناسی دندان پزشکی به دانشجو تعلق می گیرد.

تدریس ها به زبان انگلیسی انجام شده و شامل 5000 ساعت دروس تئوری و عملی است که معادل 300 واحد درسی است. دانشجو باید هر سال 60 واحد را بگذراند.

 

دانشجویانی که از دانشگاه های دندانپزشکی قبرس فارغ التحصیل میشوند می توانند در محدوده کشور های عضو اتحادیه اروپا و کلیه کشورهای دنیا با سایر استاندارد های سلامت بین المللی به خوبی کار کنند.

 

دانشجویانی که به زبان یونانی تسلط نداشته باشند، لازم است که چند واحد آموزش زبان یونانی نیز در کنار سایر دروس خود پاس کنند.

البته واحد های زبان یونانی جزو 300 واحد اصلی که باید بگذرانند محسوب نمی شوند.

 

متقاضی تحصیل در رشته دندان پزشکی دانشگاه های قبرس باید حداقل دیپلم دبیرستان یا هر مدرکی معادل آن را داشته باشند.

هم چنین داشتن تسلط کافی به زبان انگلیسی از ضروریات است .

 

دانشگاه های معتبر پزشکی قبرس

 

دانشگاه نیکوزیا :

این دانشگاه اولین دانشکده پزشکی در قبرس است که در سال 2011 با ارائه مقطع تحصیلات تکمیلی MBBS در دانشگاه سنت جورج لندن فعالیت خود را آغاز نموده.

دانشکده داروسازی مدیترانه شرقی :

این دانشکاه در سال تحصیلی 2011-2012 فعالیت خود را آغاز کرد. متوسط دوره آموزش انگلیسی در برنامه پزشکی پنج ساله است که شامل 10 ترم است.

دانشگاه نیر ایست :

این دانشگاه در فهرست دایرکتوری مدارس پزشکی قرار دارد و فارغ التحصیلان می توانند امتحان تخصصی خود را در ایالات متحده آمریکا انجام دهند و به عنوان دکتر در هر کشوری در سرتاسر جهان کار نمایند .

 

 

 

 

مطالب مرتبط