مهاجرت کاری داروساز و تکنیسین داروخانه به کانادا

مهاجرت کاری داروساز و تکنیسین داروخانه به کانادا

کانادا یکی از بهترین گزینه ها برای متقاضیان مهاجرت است. پیشرفت اقتصادی  و سطح بالای زندگی در کانادا این کشور را به محبوبترین کشور برای مهاجرت تبدیل کرده است. علاوه بر این در کانادا با مهاجران از ملیت های مختلف و فرهنگ چندملیتی روبرو هستیم و عدم وجود نگاه نژادپرستانه در کانادا سبب شده تا متقاضیان مهاجرت به این کشور بسیار زیاد باشد. داشتن شغل پر درامد یکی از دغدغه های اصلی بیشتر مردم دنیا به شمار می رود. علاوه بر رشته های پزشکی و دندانپزشکی، رشته داروسازی در کانادا همواره در لیست رشته های پردرآمد قرار داشته است.

چگونه می توانم در کانادا به یک داروساز تبدیل شوم؟

حرفه داروسازی در کانادا در سطح استانی و ایالتی مطرح است. مقامات نظارتی مستقیما مسئولیت صدور مجوز داروسازی و ارزیابی صلاحیت داروسازان را دارند. برای اینکه بتوانید به یک داروساز مجاز در کانادا تبدیل شوید باید مراحل زیر را انجام دهید. تمامی انجمن های استانی داروسازی، وضع قوانین مشخص برای داروسازان بین المللی را به انجمن ملی خود NAPRA  سپرده و سازمان فوق مسائل مرتبط با این موضوع را رسیدگی می نماید.

مرحله اول- ابتدا باید مدرک لیسانس یا دکترای داروسازی از یکی از دانشگاه های کانادا یا یکی از دانشگاه های مورد تایید ارائه دهید.

مرحله دوم-  باید در دو آزمون MCQ و OSCE شرکت نمایند. آزمون  MCQ سطح دانش داروسازان و آزمون OSCE توانایی عملی داروسازان را ارزیابی کند. مرجع ارزیابی مدارک داروسازی در کانادا سازمان  PEBCاست.

در آمد دارو سازان در کانادا چقدر است؟

میانگین درآمد دارو سازان در کانادا سالانه حدود ۹۳٫۶۰۰ دلار است که مبلغ فوق ساعتی حدود ۴۸ دلار است. درآمد داروسازان در ابتدای ورود به کانادا از مبلغی حدود ۳۷٫۳۲۳ دلار شروع و  داروسازان حرفه ای و با تجربه درآمدی تا حدود ۱۲۱٫۹۴۰ دلار را خواهند داشت.

مزایا و معایب داروسازی در کانادا

داروسازی در کانادا هم جنبه مثبت دارد و هم منفی. جوانب مثبت و منفی خود را دارد. برای داروساز شدن نیاز به چندین سال آموزش بی وقفه دارید. داروسازان باید سالها  در مورد ساختارهای شیمیایی و متابولیک مطالعه نمایند.

علاوه براین داروسازان علاوه بر وظیفه ارائه صحیح دارو به جامعه، مسئول ارزیابی کیفیت، ایمنی و کارایی هر دارو بر روی بیماران بوده و موظفند به بیماران توصیه کنند چگونه داروهای خود را مصرف کنند. داروسازان اصولاً شیفت کاری طولانی دارند و داروخانه ها عمدتا ۲۴ ساعته باز هستند و داروسازان مجبورند تا انتهای شیفت کاری خود مشغول فعالیت باشند. همچنین به دلیل تقاضای بسیار زیاد در این رشته از طرف فارغ التحصیلان، این رشته همواره با رقابت بسیار زیادی مواجه است. در عوض از مزایایی چون درآمد بسیار بالا، تنوع شغلی و فرصت شغلی بسیار زیاد برخوردارند.

معرفی رشته‌های مرتبط با داروسازی

دو رشته مرتبط با داروسازی تحت عنوان «تکنسین داروخانه» و «دستیار داروخانه» وجود دارند که درباب مهاجرت به کانادا نیز جز مشاغل مورد نیاز اعلام شده اند. چنانچه مدرک تکنیسین داروخانه یا دستیار داروخانه داشته و سابقه کار در این زمینه داشته باشید می توانید برای مهاجرت کاری کانادا در این رشته ها اقدام کنید. برای این مشاغل نیاز است مهارت زبانی شما متوسط به بالا باشد.

مطالب مرتبط