پلاک ثبتی

همه چیز درمورد پلاک ثبتی

«پلاک ثبتی» برای ساختمان مانند شماره ملی برای شهروندان است و نوعی شماره شناسایی ملک محسوب می شود . چنانچه خرید و فروش ملک انجام داده اید یا در زمینه املاک فعالیت داشته اید حتماً با پلاک ثبتی سرو کار داشته و با این سوالات مواجه شده اید که پلاک ثبتی چیست؟ پلاک ثبتی اصلی و فرعی چه تفاوتی دارند؟ تفاوت پلاک ثبتی اصلی و تفکیکی درچیست؟ در این مطلب به این سوالات پاسخ خواهیم داد.

پلاک ثبتی چیست و چه تفاوتی با پلاک تفکیکی دارد؟

«سازمان ثبت اسناد و املاک کشور» جهت شناسایی املاک آنها را طبقه بندی می کند و برحسب محل قرار گرفتن به واحدهای مختلف تقسیم می کند. هر کدام از این واحدها یک بخش نامیده می‌شود. هر بخش ثبتی به قطعات کوچکتری تقسیم می‌شود که «قطعۀ اصلی» نامیده می شوند. شماره یا کد شناسایی که برای قطعه اصلی درنظر گرفته می شود پلاک ثبتی اصلی است. حال چنانچه ملک ثبت شده‌ای توسط سازمان کل ثبت اسناد و املاک به دو یا چند قطعۀ کوچکتر تقسیم شود، در صورت‎ مجلسی که برای هر قطعه تنظیم می‌شود شماره‌ای مشخص می‌شود که آن را «شمارۀ قطعۀ تفکیکی»  می‌گویند.

پلاک ثبتی چیست و تعیین آن چه مراحلی دارد؟

«سازمان ثبت اسناد و املاک کشور» برای آن‌که امکان شناسایی املاک و اراضی وجود داشته باشد باید محل وقوع ملک را  ارزیابی و املاک تقسیم و طبقه بندی شود.تقسیم بندی املاک از استان شروع و به واحدهای کوچکتری تحت عنوان بخش تقسیم می شود. سپس هر بخش ثبتی به قطعات کوچکتری تقسیم می‌شود که به هر کدام از این قطعات اصطلاحاً  «قطعۀ اصلی» یا «قطعه مادر» اطلاق می شود. برای هر کدام از این قطعات اصلی یک شماره یا کد شناسایی تعیین می‌شود که «شمارۀ پلاک اصلی» نامیده می شود.قطعات اصلی نیز به قطعات فرعی و کوچکتر تقسیم می‌شوند.برای هر قطعه‌ای که درون قطعات اصلی وجود دارند یک شمارۀ اصلی و یک شمارۀ فرعی تعیین می شود.  ترکیب دو شماره  اصلی و فرعی به عنوان «شمارۀ پلاک ثبتی» هر قطعه تلقی می شود.

پلاک ثبتی اصلی و فرعی به چه معناست؟

پس از طی مراحل فوق شمارۀ پلاک ثبتی اصلی برای قطعۀ اصلی و مادر صادر می‌شود. سپس هر بخش کوچکتری که از قطعۀ اصلی جدا شود یک شمارۀ پلاک فرعی نیز دارد.بنابراین سازمان ثبت اسناد و املاک با هدف شناسایی هر ملک، شماره‌ای را به صورت اصلی و فرعی به آن اختصاص می‌دهد که این شماره در صفحه دوم سمت راست دفترچه مالکیت درج خواهد شد. شماره اصلی و فرعی از طریق ممیز(/) از هم جدا می شوند.

شمارۀ پلاک تفکیکی چگونه در در سند مالکیت درج می‌شود؟

اصولاً شماره‌ های پلاک ثبتی املاک به چهار شکل در سند مالکیت درج می شود:

الف- یک شمارۀ اصلی و یک شمارۀ فرعی: مثل۴۵/۳۲

ب- یک شمارۀ اصلی و چند شمارۀ فرعی: مثل۴۷-۴۶/۳۲

ج- یک شمارۀ اصلی، بدون شمارۀ فرعی: مثل۱۲۶

د- چند شمارۀ اصلی و چند شمارۀ فرعی:مثل ۲۱۱-۲۵۳-۲۵۴/۶۸۳۲-۶۹۳۳

شناسۀ یکتای استعلام یعنی چه؟

در سایت سازمان ثبت اسناد و املاک، اطلاعات سند ملک ثبت و پس از ثبت نهایی این اطلاعات، یک کد ۱۸ رقمی برای سند تعیین می شود و به این دلیل که این کد در تمام کشور یکتا بوده و هرگز تکرار نمی شود  آن را «شناسه یکتا» می نامند.

استعلام پلاک ثبتی ملک

برای استعلام پلاک ثبتی از شیوه ای که اصطلاحاً آن را «جانمایی معکوس ملک» می گویند مورد استفاده قرار می گیرد. ابتدا باید نقشه یو تی ام ملک از طریق جی پی اس ترسیم گردد و با استفاده از نقشه های ثبتی محل دقیق ملک مشخص شود. سپس با مراجعه به دفتر های اسناد رسمی وضعیت ثبتی ملک استعلام گرفته می شود. امور فوق از وظایف کارشناسان رسمی دادگستری رشته امور ثبتی نقشه برداری بوده و کارشناسان رشته های دیگر چنین صلاحیتی ندارند.

آیا کد پستی برابر با پلاک ثبتی ملک است؟

خیر- پلاک ثبتی ملک ربطی به کدپستی ندارد و کدپستی و پلاک ثبتی هرکدام به وسیله دو نهاد متفاوت تعیین می شوند و ارتباطی با یکدیگر ندارند.

نقشه ثبتی یا کروکی ثبتی چیست؟

از آنجایی که در گذشته نقشه دقیقی از املاک یک منطقه وجود نداشته برای تعیین حدود ملک و مشخص بودن مکان ملک اقدام به کروکی از ملک می کردند که خیلی هم دقیق نبود و معمولا شماره ثبتی در آن قید می شد و ترتیب منظمی نیز نداشت. از آنجایی که برای املاک یک منطقه به ترتیب سند گرفته نمی شد نقشه های ثبتی نیز منظم نبودند.

 

مطالب مرتبط