اسکاندیناوی

اسکاندیناوی

اسکاندیناوی منطقه ای است که کشورهای حوزه آن جزء  پرطرفدارترین کشورهای دنیا محسوب می شوند این مسئله باعث شد که در مورد این حوزه  توضیحاتی ارایه نماییم .

اسکاندیناوی که معادل  انگلیسی آن   Scandinavian Peninsula     میباشد. شبه  جزیره‌ای است در شمال اروپا و دربرگیرنده سه کشور سوئد، نروژ، دانمارک ,تبار مردم این کشورها به وایکینگ‌ها می‌رسد.

اسکاندیناوی

از دید زبانی نیز زبان سوئدی‌ها و نروژی‌ها به هم  بسیارنزدیک و از خانواده زبان‌های هندواروپایی شاخه ژرمنی می باشد.

مردم کشور فنلاند هم گاهی از دید جغرافیایی و فرهنگی اسکاندیناویایی شمرده می‌شوند و گاهی  جزایر فارو و ایسلند را هم جزء کشورهای اسکاندیناوی می دانند.

 

تصور می شود که پیشینه واژه اسکاندیناوی که قدمتی باستانی دارد “اسکادهیناوئو” بوده و با نام “اسکونه” در حال حاضر نام جنوبی ترین استان سوئد میباشد در ارتباط است.

“اسکادهیناوئو” به معنی “سرزمین خطرناک احاطه شده توسط آب” است که اشاره به سواحل نامساعدی دارد که برای رفت و آمد کشتی ها خطرناک بوده و منتهی به غرق شدن آنها می گردید.

امروزه هر زمان که نام اسکاندیناوی را می شنوید منظور سه کشور سوئد, نروژ و دانمارک است و هیچ کشور دیگری را شامل نمی شود.

به همین واسطه است که برای مثال “خطوط هواپیمایی اسکاندیناوی” یا شرکت هواپیمایی “اس ای اس” که مخففScandinavian Airlines Systemمی باشد, خطوط هواپیمایی مشترک سه کشور اسکاندیناوی یعنی سوئد, نروژ و دانمارک است.

خلاصه کشورهای اسکاندیناوی

سه کشور سوئد, نروژ و دانمارک استکشورهای شمالی (نوردیک): سوئد, نروژ, دانمارک, فنلاند, ایسلند (و همچنین جزایر خودمختار گرینلند و فاروئه متعلق به دانمارک و جزیره اولند متعلق به فنلاند)می باشند .

کشورهای حوزه اسکاندیناوی (سوئد، نروژ، فنلاند، ودانمارک) به دلیل سیاست‌ها و استاندارهای بالای حمایت از خانواده و سطح رفاه مطلوب، شهرت جهانی دارند این کشورها جزئ ثروتمند‌ترین کشورهای جهان هستند، و در عین حال دولت، بخش قابل توجهی از منابع اقتصادی اش را به صورت هدفمند دربین کسانی که بیشترین نیاز اقتصادی را دارند، توزیع می‌کند.

مقوله «سیاست خانواده» در این کشورها برنامه‌‌های متنوعی را شامل می گردد، اما مهم‌ترین برنامه‌ها شامل: برنامه مرخصی والدین، که به والدین شاغل امکان می‌دهد زمان بیشتری را با فرزند خود سپری نمایندو طرح مقرری کودکان، که به والدین کمک می‌کند ازعهده مخارج تأمین فرزندان برآیند، است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.