مهاجرت تحصیلی به فرانسه

تحصیل در فرانسه

تحصیل در فرانسه یعنی تحصیل در کشور زیبا و بی نظیر.

کسب پذیرش تحصیلی از کشورهای اروپایی واقع حوزه شینگن رویای تعداد زیادی از ایرانیانی است که تمایل دارند برای یافتن شرایط بهتر تحصیل، کار و زندگی  راههای مناسب مهاجرتی را جستجو کنند.

در این میان کشور فرانسه یکی از گزینه‌های عالی جهت اعزام دانشجو است زیرا شرایط ویژه‌ای را برای دانشجویان بین‌المللی و به خصوص دانشجویان ایرانی‌ در نظر گرفته است.

مهاجرت تحصیلی به فرانسه در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا و هم‌چنین امکان ثبت‌نام در دوره‌های آموزش زبان فرانسوی از جمله گزینه‌های مناسب پیش روی ایرانیان است که مجموعه وکیل آنلاین خدمات ویژه‌ای را برای هر کدام از آن‌ها ارائه می‌کند.

در باره فرانسه

 

درباره فرانسه

فرانسه در نیمکره شمالی و در غرب قاره اروپا قرارگرفته نقشه فرانسه شبیه یک شش ضلعی است و این کشور با هفت کشور بلژیک، لوکزامبورگ، آلمان، سوئیس، ایتالیا، موناکو و اسپانیا  اروپایی دیگرهم مرزاست.

دامنه‌های سبز آلپ غوطه‌ور شده در آب‌های دریای شمال، دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس وآب‌وهوای بسیارمعتدل مدیترانه‌ای و چهارفصل را برای این کشور رقم زده.

اگرچه باد و سرمای زمستانی، دما را تا صفر می‌رساند اما لطافت هوای مدیترانه‌ای در گرمای سوزان تابستانی کمتر از سی درجه است.

تاریخچه فرانسه

اولین حضور بشردر سرزمین فرانک‌ها به تقریبا” یک میلیون و هشتصدهزار سال پیش می‌رسد و تا به امروز ادامه دارد.

فرانسه جایگاه چهارم را در بین کشور‌های دارنده میراث جهانی یونسکو در جهان کسب نموده و زیبایی‌های طبیعی و آثار بازمانده از تاریخ در این کشورمدرن سالانه 83 میلیون گردشگر را به سوی خود می کشاند.

در سده‌های نوزدهم و بیستم فرانسه یکی از سه ابر قدرت دنیا بود و کشورهای زیادی را تحت استعمار خود داشته

این کشور یکی از قدیمی‌ترین اعضای پیمان شنگن است؛ طبق این پیمان، نه تنها مرز‌ میان فرانسه با 6 کشور اروپایی یعنی بلژیک، فرانسه، آلمان غربی، هلند و لوکزامبورگ از میان برداشته شدو شهروندان و گردشگران برای تردد نیازی به دریافت ویزای مجزا نداشتند، بلکه با یک ویزا، سفر به 19 کشور دیگر اروپایی عضو شنگن نیز امکان‌پذیر گشت.

شمار کشورهای پیمان شینگن به 26 کشور می‌رسد و کشورهای دیگری مثل کرواسی، رومانی، بلغارستان و ترکیه نیز برای پیوستن به این حوزه تلاش می‌کنند.

از این روست که دریافت نمودن ویزای تحصیلی فرانسه مانند دیگر انواع ویزاهای این کشورحائز اهمیت است.

صنایع فرانسه

در فرانسه شرکت‌های بسیارموفقی در صنایع مختلف وجود دارند و این شرکت‌ها که در رده‌بندی جهانی حرفی برای گفتن دارند، که می‌توان به شَنِل Chanel، دیور Dior و اورآل L’Oréal (در زمینه مد و مواد آرایشی)، پژو Peugeot، سیتروئن Citroën و رنو Renault (در زمینه خودروسازی)، ایرباس Airbus (صنایع هوایی) و … اشاره کرد.

“فرانسه موفق به اخذ رتبه اول قاره اروپا و دوم دنیا در صنعت پخش شده است و رتبه اول جهان در صنعت تولید محصولات لوکس، رتبه سوم جهان در امر تولید، و رتبه دوم دنیا و جایگاه نخست اروپا را در کشاورزی از آن خود کرده است.”

فرهنگ وهنر در فرانسه

فرانسه که به عنوان کشور فرهنگ و هنر شناخته شده و آموزش عالی درکشور فرانسه یکی از متنوع ترین و کارآمد ترین نظام های آموزشی است.

در فرانسه دانشگاه های بسیارممتاز و دولتی مثل دانشگاه های سوربون، پیرومری کوری پاریس و بوزارت (هنرهای زیبا) پاریس و…  با رتبه های جهانی بسیار خوب بر اساس آخرین رتبه بندی QS وجود دارند.

نظام آموزشی فرانسه

دولت فرانسه سالانه بالغ بر ۲۳درصد معادل یک چهارم بودجه ملی را صرف افزایش کیفیت سیستم آموزشی کرده است وبه دقت کیفیت آموزشهای ارائه شده و مدارک اعطا شده را زیر نظر دارد.

بالا بودن کیفیت مدارک فرانسوی وامکان تحصیل رایگان در کشور فرانسه، دلیل اصلی انتخاب این کشوربه عنوان مقصد مهاجرتی میباشد.

در فرانسه، آموزش تا سن 16 سالگی اجباریاست که رایگان است. در این کشور بیش از 650هزار مرکز آموزشی وجود دارد که اکثر آن‌ها زیر نظر وزارت آموزش و پرورش هستند.

در کل حدود 15میلیون دانش‌آموز و دانشجو در فرانسه تحصیل می‌کنند که این رقم یک‌چهارم از جمعیت کل این کشور را تشکیل می‌دهد.

مهاجرت تحصیلی به فرانسه

مهاجرت تحصیلی به فرانسه به زبان انگلیسی و فرانسوی ممکن است کشور فوکوها و روسوها، کاموها و سارترها، سیمون‌دو بوارها و آندره برتون‌ها به سرزمین ادبیات و هنر مشهور می باشد و در این زمینه افراد صاحب نامی را تقدیم تاریخ کرده است.

بیش از 3500 موسسه آموزش عالی دولتی و خصوصی؛ شامل 83 دانشگاه، 200 مدرسه مهندسی، 200 مدرسه تجارت و مدیریت، 120 مدرسه عالی هنر و 20 مدرسه معماری، عالی‌ترین امکانات آموزشی در سطح بین‌المللی را به دانشجویان ارائه می‌کند.

 

در سال تحصیلی 2015-2016، فرانسه میزبان 1838 دانشجوی ایرانی بود که این عدد تا سال 2018 دوبرابر شدوبیشتر این دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد مشغول تحصیل می باشند.

 

شرایط اقامت  و کار در فرانسه

شرایط اقامت در این کشور به گونه ای است که چنانچه شخصی 7 سال متوالی در فرانسه باشد (تحصیلی، کار و…) می تواند اقامت این کشور را اخذ نماید و پس از یک هفته ورود به این کشور مقیم فرانسه گردد.

اشخاص در حین تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی 20 ساعت در هفته اجازه کار دارند در این صورت دانشجو می‌تواند ماهانه حدودا 800 یورو درآمد داشته باشد و قسمتی از هزینه‌های زندگی و تحصیلش را پوشش دهد که چنانچه در این دوره کارفرما شخص را بیمه نماید آن شخص می تواند اقامت دائم خود را اخذ کند.

تعداد کثیری از متقاضیان تحصیل در خارج از کشور، کشورفرانسه را به‌عنوان میزبان خود برگزیده‌اند.

 

 

مزایای تحصیل در فرانسه

 

مزایای تحصیل در فرانسه

 

  • هزینه تحصیل رایگان و هزینه زندگی به مراتب ارزان‌تر از برخی کشورهای اروپایی مانند سوییس و انگلیس
  • اخذ پذیرش در دانشگاه‌های انگلیسی زبان (بدون نیاز به مدرک زبان فرانسه)
  • دریافت کمک‌هزینه‌های زندگی و مسکن
  • بیمه درمانی دانشجویی رایگان
  • امکان دریافت بورس تحصیلی یا کمک هزینه تحصیلی
  • پرداخت حقوق ماهیانه برای متقاضیان تحصیل در مقطع دکترا
  • حمل و نقل عمومی رایگان در سطح شهر با کارت دانشجویی

.

 

معرفی دانشگاه‌های فرانسه

سیستم آموزشی حاکم در دانشگاه‌های فرانسه، شبیه ایران است.طول دوره کارشناسی 3 تا 4 سال، کارشناسی ارشد 2سال و دکتری 3 سال زمان می‌برد.

پذیرش دانشجو در دانشگاه‌های فرانسه هر سال در ماه‌های سپتامبر و ژانویه صورت می‌ پذیرد.

 

چرامهاجرت تحصیلی به فرانسه

متقاضیان  به تحصیل در فرانسه ملزم به ارائه کردن مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی هستند. به عبارت دیگر، تحصیل در دانشگاه‌های فرانسوی‌زبان نیاز به مدرک TCF یا TEF با حداقل نمره B1 دارند.

متقاضیان تحصیل به زبان انگلیسی نیز ملزم به ارائه نمودن مدرک زبان انگلیسی آیلتس با حداقل نمره 6 می باشند ،این دانشجویان ملزم به یادگیری زبان فرانسوی نیستند.

اما ازآن‌جایی که دانش زبان فرانسوی شرایط بهتری را پیش روی متقاضی قرار میدهد ، پیشنهاد ما شرکت در کلاس‌های زبان فرانسوی در کشورفرانسه است.

 

کلاس‌های زبان فرانسوی

یکی از مواردبسیار ضروری برای دریافت پذیرش تعداد زیادی از دانشگاه‌های فرانسه، آشنایی با زبان فرانسوی و ارائه مدرک زبان فرانسوی اخذ شده از مراکز معتبر است کهمسیر ورود به دانشگاه‌ها را هموار می کند.

از مزایای شرکت در دوره‌های زبان فرانسه می‌توان به داشتن اجازه کار دانشجویی به صورت نیمه‌وقت و امکان بهره‌مندی از امکانات کمک‌هزینه مسکن دولت فرانسه در حین تحصیل اشاره نمود.

دوره‌های زبان فرانسه برای دانشجویان بین‌المللی به صورت فشرده و ۲۰ ساعت در هفته برگزار میگردد.

طول این دوره‌ها از سه ماه تا یک سال یا حتی 2ساله است وهزینه دوره‌های زبان فرانسه بسته به نوع و طول دوره، موسسه‌ ارائه‌دهنده و … متفاوت است؛ اما به‌طور متوسط می‌توان هزینه کل دوره را در حدود 6000 تا 7000 یورو برای دوره زبان فرانسه تخمین زد.

در صورتی که قصد ادامه تحصیل در کشور فرانسه را دارید، می‌توانیدبعد از گذراندن دوره زبان فرانسه در خاک این کشور، از دانشگاه‌های فرانسه پذیرش تحصیلی بگیرید و ادامه تحصیل بدهید.

در این صورت، برای تمدید ویزا می‌توانید در همان کشور فرانسه اقدام نمایید و نیازی به بازگشت مجددبه ایران نیست.

متقاضیان پذیرش تحصیلی کانادا نیزپس از اتمام دوره زبان در فرانسه، شانس بالاتری جهت شرکت در برنامه‌های مهاجرتی کانادا خواهند داشت.

 

گواهی پایان‌دوره زبان فرانسوی

تعداد کالج های زبان در فرانسه زیاد است؛ این مؤسسات از امکانات آموزشی بسیار مناسبی بهره مندند و دوره‌های متنوعی در سطوح مختلف ارائه مینمایند.

هم‌چنین بسیاری از مؤسسات مذکور، گواهی FLE دارند و برگزارکننده آزمون‌های معتبر زبان فرانسه مانند DELF و DALFنیز هستند. در کنار این کالج‌ها، چندین دانشگاه نیز دوره زبان فرانسوی را در این کشور برگزار می نماید.

 

تحصیل در مقطع کارشناسی فرانسه

 

کارشناسی در فرانسه

دوره‌های کارشناسی در فرانسه حدود ۳ سال به طول می‌کشد و دانشجویان موظف به گذراندن ۶ نیمسال تحصیلی و پشت سر گذاردن ۱۸۰ واحد درسی در این بازه زمانی هستند.

تدریس در مقطع کارشناسی معمولا” به زبان فرانسه است؛ به همین دلیل دانشجویان جهت ورود به این دوره‌ها ملزم به ارائه مدرک B2 زبان فرانسه هستند.

.

 

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد فرانسه

 

کارشناسی ارشد در فرانسه

در بیشتر دانشگاه‌های فرانسه پس از پایان تحصیلات کارشناسی و ارائه مدرک آن، دو مقطع تحصیلی متوالی برای کارشناسی ارشد پیش روی دانشجو قرار می‌گیرد؛ دوره اول مستر۱ و دوره بعدی مستر۲ نام دارد.

پس از هر یک از دوره‌ها که حدود یک تا دو سال به طول می‌کشد، بسته به نوع رشته و دانشگاه، دوره کارآموزی نیز برگزار می‌گردد.

 

مقطع فوق لیسانس نوع مستر1 حدود یک سال طول می کشد ؛ در این بازه زمانی دانشجویان باید ۱۲۰ واحد درسی را پاس نمایند. دوره‌ی مستر2 خود به دو گرایش پژوهشیRecherché و حرفه‌ایProfessionnel تقسیم می‌گردد؛

تنها دانشجویان گرایش اولRecherché می‌توانند تحصیلات خود را در مقطع دکترا ادامه دهند؛ درحالی‌که کارشناسی ارشد حرفه‌ای برای افرادی مناسب است که به تخصص حرفه‌ای برای کار خود نیاز دارند.

 

همانند دانشجویان مقطع کارشناسی، دانشجویان مقطع ارشد نیز می‌توانند ۲۰ ساعت در هفته کار کنند و حدود ۱۶۰ تا ۲۰۰ یورو در هفته حقوق دریافت نمایند.

پروسه پیدانمودن کار دانشجویی با توجه به میزان تسلط شخص به زبان فرانسوی، تجربه کافی، ویژگی‌های شخصیتی و… متفاوت است.

دانشجویان بعد از اتمام دوره تحصیلات خود درمهاجرت تحصیلی به فرانسه قادر خواهند بود کار تمام‌وقت داشته باشند و ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل نمایند.

 

تحصیل در مقطع دکتری فرانسه

 

دکتری در فرانسه

یکی از نکات قابل توجه در مورد دوره دکترا در فرانسه این است که این دوره ۳ تا ۴ سال طول می کشد و شامل پژوهش و کارهای تحقیقاتی است.

از آن‌جایی که تحصیل در مقطع دکترا در کشور فرانسه شغل به محسوب می شود دانشجویان در زمان تحصیل در این مقطع حقوق دریافت می‌کنند. در حال حاضر به دانشجویان مقطع دکترا ماهانه ۱۷۰۰ یورو حقوق تعلق می‌گیرد.

البته مبلغی از این حقوق ماهانه بابت مالیات کم می‌شود. کشور فرانسه برای جذب دانشجویان نخبه در این مقطع، اقدام به برگزار نمودن دوره‌های تخصصی دکترا به زبان انگلیسی نموده است و این دوره‌ها به زبان‌های انگلیسی و فرانسوی برگزار می گردند.

میزان حقوق دریافتی  مذکوردر این دوره نسبت به هزینه‌های زندگی در این کشور رقم نسبتا”بالایی محسوب می‌شود.

 

علاوه‌بر این مبلغ، کمک‌هزینه‌های تحصیلی قابل توجهی نیز به دانشجو اعطا می‌گردد. دانشجوی این مقطع نیز مانند مقاطع پایین‌تر، باارائه کارت دانشجویی می‌توانند به‌صورت رایگان از حمل‌ونقل عمومی استفاده نمایند.

دانشجویان در مهاجرت تحصیلی به فرانسه ۶ ماه پس از اتمام تحصیلات در تمامی مقاطع فوق فرصت خواهند داشت تا کاری مناسب و تمام‌وقت پیدا نموده یا در مقاطع بالاتر به تحصیل بپردازند.

دانشجویان مقطع دکتری نیز پس از پایان دوره، می‌توانند به عنوان محقق درهمان دانشگاه مشغول به کار شده یا دوره‌های پست‌داک (فوق دکتری) را بگذرانند.

 

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه

پزشکی در فرانسه

مهاجرت تحصیلی به فرانسه و تحصیل رشته پزشکی  6 سال به‌طول می‌انجامد. تنها شرط تحصیل در رشته پزشکی در این کشور  قبول شدن در آزمون ورودی پزشکی است.

درس‌ها و واحدهای تحصیلیِ سال اول رشته‌های زیرمجموعه علوم پزشکی مشترک است؛ پس از این دوره ای که سال اول پزشکی به محسوب می شود آزمونی برگزار می‌گردد که کسب نمره لازم از این آزمون مجوز شرکت در سال دوم تحصیلی است.

برای اطلاعات بیشتر و مقایسه کشورها مقاله مهاجرت تحصیلی را مطالعه نمایید یا با کارشناسان موسسه حقوقی و مهاجرتی وکیل آنلاین تماس بگیرید.

مطالب مرتبط