تحصیل در پرتغال

 تحصیل در پرتغال

تحصیل در پرتغال برای متقاضیانی که قصد تحصیل با هزینه های معقول در دانشگاه های عالی با رنک خوب را دارند، گزینه مناسبی می باشد.

پرتغال، به دلیل انتخاب گسترده دوره های تحصیلی، سالهاست که تعداد زیادی دانشجوی بین المللی را جذب می کند.

یکی از مهم ترین فواید تحصیل در پرتغال هزینه های پایین زندگی و تحصیلی پرتغال به نسبت سایر کشورهای اروپایی است.

علاقه مندان به تحصیل در پرتغال می توانند با تحصیل در پرتغال شانس خود را برای کار در پرتقال پس از تحصیل افزایش داده و پس از احراز شرایط مورد نیاز برای اقامت این کشور اقدام نمایند.

 

درباره پرتغال

پرتقال

پرتغال غربی‌ترین کشور سرزمین اصلی اروپاست که در جنوب غربی اروپا واقع است.

پایتخت آن لیسبون و زبان رسمی آن پرتغالی است که از شاخه زبان‌های رومی‌تبار است. جمعیت این کشور ۱۰٫۵ میلیون نفر و واحد پول آن یورو است.

پرتغال جزء کشورهای توسعه‌یافته به‌شمار می‌آید و دارای آب و هوای ملایم مدیترانه ای، خط ساحلی زیبا و شهرهایی مملوء از آثار تاریخی و فرهنگی است که در لیست جذاب ترین کشورهای اروپا قرار دارد.

پرتغال به غیر از جاذبه های تاریخی و زیبایی های طبیعی به فرهنگ و شب های سرزنده نیز معروف است.

مزایای تحصیل در پرتغال

1. تحصیلات ارزان و هزینه های پایین زندگی
2. فرا گیری آموزش در بالاترین سطح کیفیت
3. مورد تایید بودن مدارک دانشگاهی همه کشورها
4. امکان اخذ مجوز کار به دانشجویان مقاطع تحصیلی
5. امکان اخذ اقامت پرتغال بعد از اتمام تحصیل
6. امکان اخذ بورسیه برای تحصیل در مقطع کارشناسی و دکتری
7. عدم نیاز به مدرک زبان برای تحصیل
8. امکان اخذ ویزا برای اقوام درجه یک در حین تحصیل
9. عدم وجود شرایط سنی در هر مقطعی برای تحصیل
10. سفر به کشور های منطقه شینگن بدون نیاز به ویزا

سیستم آموزشی پرتغال

تحصیلات قبل از دانشگاه

تحصیل در مدارس پرتغال از سنین ۶ الی ۱۵ سالگی در ۳ مرحله انجام میگیرد:

دوره اول تحصیل: دانش آموزان از سنین ۶ الی ۹ ساله می توانند در مدارس تحصیل کنند. این دوره ۴ ساله معمولاً توسط یک معلم انجام می شود.

دوره دوم تحصیل: شامل دانش آموزان از سنین ۱۰ الی ۱۵ سال می باشد که در این دوره ۲ ساله مسائل عمومی آموزشی را فرا میگیرند.

دوره سوم تحصیل: تحصیل در این دوره منجر به اخذ دیپلم می گردد. دانش آموزان تا سن ۱۷ سالگی مشغول به تحصیل در این مقطع می باشند.

این دوره ۳ ساله شامل دوره های تخصصی است که برای هر درس و هر موضوع دبیر خاصی در نظر گرفته می شود. در این دوره برخی رشته ها جنبه عملی دارند.

تحصیلات دانشگاهی

هر سال تحصیلی در پرتغال از اواسط سپتامبر شروع می شود و در اواسط ژوئن به پایان می رسد.

تحصیل در مدارس پرتغال از سن شش سالگی شروع می شود که دانش آموزان هم می توانند در مدارس دولتی و هم در مدارس خصوصی به تحصیلات خود در مقاطع دبستان و دبیرستان ادامه دهند.

دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در پرتغال را دارند می بایست دارای دیپلم ۱۲ ساله باشند و علاوه بر این باید ابتدا یک دوره پیش دانشگاهی را در پرتغال بگذرانند تا واجد شرایط برای ورود به دانشگاه شوند.

برای اشتغال بعد تحصیل تسلط به زبان پرتغالی بسیار مهم است تا دانشجویان پس از فارغ التحصیلی بتوانند به راحتی وارد بازار کار شوند.

تحصیل در مقطع کارشناسی در پرتغال

مقطع کارشناسی (لیسانس) در پرتغال یک دوره‌ی ۴ ساله است که در این دوره دانشجو ملزم به گذراندن دست کم ۱۸۰ واحد درسی است که در برخی رشته‌ها تا ۲۴۰ واحد برای گذراندن این مقطع لازم است.

متقاضیان تحصیل در این مقطع ملزم به ارائه مدرک پیش دانشگاهی هستند و در صورت نداشتن این مدرک، می‌بایست دوره پیش دانشگاهی را در پرتغال پشت سر بگذراند.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در پرتغال

مقطع کارشناسی ارشد (فوق لیسانس) در پرتغال دوره‌ای ۲ ساله است که در این دوره دانشجو ملزم به گذراندن دست کم ۹۰ واحد درسی است که در برخی رشته‌ها تا ۱۲۰ واحد برای گذراندن این مقطع لازم است.

ارائه مدرک معتبر کارشناسی یکی از الزامات اخذ پذیرش تحصیلی پرتغال در مقطع کارشناسی ارشد است.

این مقطع هم به زبان انگلیسی هم به زبان پرتغالی برگزار می گردد. دانشجویان بین المللی که بیشتر تمایل دارند به زبان انگلیسی در دانشگاه های بین المللی تحصیل نمایند می بایست برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد IELTS 6 یا 6.5 را ارائه دهند.

البته باید خاطر نشان کرد که دانشجویان بین المللی می توانند با گذراندن دوره های زبان پرتغالی وارد دانشگاه شوند و پس از گرفتن پذیرش از دانشگاه به زبان پرتغالی تحصیل نمایند.

تحصیل به زبان پرتغالی باعث کاهش هزینه در شهریه های دانشجویان می گردد. دوره های زبان پرتغالی بین ۲۵۰ الی ۴۰۰ یورو می باشد

تحصیل دکترا در پرتغال

دوره دکترا بسته به رشته های تحصیلی بین ۳ الی ۵ سال به طول می انجامد که اخذ پذیرش تحصیلی در این مقطع نیازمند ارائه پایان نامه، رتبه خوب علمی و آمادگی لازم برای این مقطع است.

تحصیل در پرتغال در مقطع دکتری کاملا رقابتی می باشد، بنابریان متقاضیانی که از شرایط ایده آلی برخوردار باشند می تواند بورس تحصیلی دریافت کنند.

جهت تحصیل در مقطع دکترا نباید بیش از ۶ سال از زمان پایان مقطع کارشناسی ارشد گذشته باشد.

تحصیل در رشته های علوم پزشکی در پرتغال

پزشکی در پرتقالدر خصوص تحصیل پزشکی در پرتغال، دانشجویان برای تحصیل در رشته پزشکی باید علاوه بر زبان انگلیسی به زبان پرتغالی نیز تسلط داشته باشند و مدرک 12 ساله دبیرستان و دیپلم خود را ارائه بدهند.

متقاضیان پس از پذیرش در ابتدا باید دوره ای یک ساله را تحت عنوان پیش پزشکی پشت سر بگذارند و در صورتی که از دروس ارائه شده نمره لازم را کسب نمودند می توانند وارد دانشگاه شوند.

 

بورسیه تحصیلی در کشور پرتغال

بورسیه ها هزینه زندگی دانشجو و رفت و آمد وی را برعهده میگیرند و در واقع تمام هزینه های تحصیل دانشجو را پوشش میدهند.

با این وجود اخذ بورسیه تحصیلی در پرتغال برای مقطع دکتری شانس بالاتری دارد اما با این وجود شانس اخذ بورسیه تحصیلی بر ای دانشجویان نخبه و با رزومه علمی درخشان در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد وجود دارد.

البته تحصیل در کشور پرتغال بدون اخذ بورسیه تحصیلی هزینه گزافی ندارد و دانشجویان تقریباً به صورت نیمه رایگان می توانند در پرتغال تحصیل کنند.

انواع بورسیه در کشور پرتغال

 

1) بورسیه ای کمک هزینه تحصیل به دانشجویان:

به افرادی که برای مقطع فوق لیسانس و دکترا قصد مهاجرت تحصیلی به پرتغال را دارند تعلق می گیرد. میزان مبلغی که در این نوع بورس پرتغال به دانشجویان می دهند سالانه حدود 800 تا 2500 (یورو) می باشد.

2) بورسیه دوره های زبان:

بیشتر برای مقطع دکترا می باشد و سالیانه حدود 35000 (یورو) به فرد تعلق می گیرد.

3) بورسیه ای دانشجویان خارجی:

برای متقاضیانی که تمایل دارند برای دوره مربیگری و یا افسری نظامی در کشور پرتغال ورود پیدا کنند.

4) بورسیه دانشجویان عضو اتحادیه اروپا:

به افرادی تعلق میگیرد که در سطح علمی و کاری خوبی باشند و برای مقطع دکترا و یا فوق لیسانس اقدام نمایند.

5) بورسیه محلی تحصیلی:

بورسیه محلی بیشتر برای دوره های زبان و فرهنگ پرتغال می باشد که توسط اداره آموزش عالی پرتغال تامین میگردد و در طی 12 ماه تحصیلی ماهیانه حدود 500 (یورو) به افراد اعطا می شود.

نکته قابل توجه این است که فرد متقاضی برای تقاضای این نوع بورس بیشتر از 45 سال سن نداشته باشد.

دانشگاه های پرتغال

دانشگاههای پرتقالدانشگاه پورتوUniversity of Porto

این دانشگاه دولتی در میان دانشگاه های کشور پرتغال رتبه ی اول را به خود اختصاص داده است که در شهر پورتو مستقر شده و با داشتن بیش از ۳۱ هزار دانشجو که حدود ۳۲۰۰ تا از آن ها دانشجوهای بین المللی هستند بیشترین میزان جمعیت دانشجویی را در میان دانشگاه های این کشور دارد. دانشگاه پورتو بعد از دانشگاه لیسبون دومین دانشگاه بزرگ پرتغال است و بیشتر وقت ها در بین ۱۰۰ دانشگاه برتر اروپا قرار می گیرد.

دانشگاه لیسبون University of Lisbon

این دانشگاه در سال ۲۰۱۳ با ادغام دانشگاه فنی لیسبون و دانشگاه لیسبون شکل گرفت که امروزه، یکی از موسسات اصلی آموزش عالی در اروپا و یکی از دانشگاه های پیشرو در پرتغال محسوب می گردد. این دانشگاه با ۴۷ هزار دانشجو و ۱۸ دانشکده به رتبه ی جهانی ۳۰۵ در سال ۲۰۱۸ رسیده است. با توجه به سیستم آموزشی معتبر، فرهنگ، آب و هوا و مهمانوازی لیسبون هر سال بیش از ۱۰۰۰ دانشجوی خارجی به دانشگاه لیسبون وارد می شوند. دانشگاه لیسبون نقش مهمی را در خلق دانش و خلاقیت، در رونق بخشی اقتصاد و آموزش رهبران قرن 21 ام ایفا می کند.

دانشگاه کویمبراUniversity of Coimbra

این دانشگاه به عنوان مرکزی دولتی در شهر کویمبرای (پایتخت سابق پرتغال) ، قدیمی ترین دانشگاه پرتغال است که با حدود ۲۵ هزار دانشجو در رتبه ی ۴۰۱-۴۱۰ جهانی قرار دارد. تعداد زیادی دانشجوی داخلی و خارجی در ۸ دانشکده ی این دانشگاه در رشته های مختلف مشغول به تحصیل هستند. این دانشگاه، یکی از بهترین دانشگاه های پرتغال و همچنین تمام اروپاست که نقش عمده ای در تولید علم ایفا می کند.

دانشگاه مینهوUniversity of Minho

یکی از دانشگاه‌های شمالی کشور پرتغال که در سال 1973 تاسیس شده است و حدود ۲۰ هزار دانشجو دارد. این دانشگاه دارای پردیس های بزرگی در دو شهر گویمارائس و براگا می باشد. با وجود تازه تاسیس بودن این دانشگاه نسبت به سایر دانشگاه‌های قدیمی پرتغال در طی سال های اخیر روند رو به رشد چشمگیری نسبت به دیگر دانشگاه های پرتغال، طی کرده است. در ۱۰ دانشکده ی این دانشگاه رشته های متنوع و پرطرفدار زیادی تدریس می شود.

هزینه زندگی در پرتغال

هزینه زندگی در پرتقالبه دلیل افزایش نرخ ارز از سال 2019 به بعد، قدم اول برای مهاجرت در نظر گرفتن شرایط اقتصادی است.

هزینه زندگی در پرتغال به مراتب پایین تر از اروپای مرکزی است اما قابل ذکر است که تفاوت چشمگیری ندارد.

معمولا هزینه زندگی یک فرد در این کشور از 600 تا 1000 (یورو) در ماه بسته به اینکه در کدام شهر پرتغال زندگی می کند متغییر است.

که این هزینه ها مواردی مانند خوراک و پوشاک و مسکن و بیمه و درمان و انرژی و اینترنت و…. را شامل می شود.

در کل هزینه های زندگی و مخارج تحصیل در پرتغال برای دانشجویان بسیار مناسب است.

کار دانشجویی در پرتغال

کار دانشجوییقرارداد کار در پرتغال به صورت قرارداد دائم، ثابت، پاره وقت و شیفتی رایج ترین روش اشتغال مشابه بسیاری از کشورهای اروپایی است.

دانشجویان اتحادیه اروپا می توانند بدون نیاز به مجوز کار در پرتغال کار کنند و دانشجویان کشورهایی غیراز اتحادیه اروپا می توانند از شرایط کار ضمن تحصیل استفاده کنند.

دانشجویان در پرتغال معمولاً ۲۰ساعت در هفته کار می کنند که در برخی موارد خاص تا حدود ۳۰ ساعت در هفته نیز می رسد.

دانشجویان در مقطع دکتری ۳۰ ساعت در هفته اجازه کار خواهند داشت و با میانگین حقوق ۱۵ یورو در ساعت می توانند درآمد داشته باشند.

ویزای تحصیلی کشور پرتغال

یکی از بهترین راه های ورود به کشور پرتغال و همچنین راه رسیدن به اخذ اقامت دائم در این کشور می توان گفت که ویزای تحصیلی پرتغال بهترین گزینه می باشد.

دانشجویان بین الملی می توانند با پنج سال تحصیل مستمر در پرتغال برای اخد اقامت دائم درخواست دهند.

مطالب مرتبط