تحصیل در رشته های پزشکی در دانشگاه‌ های کانادا

 رشته های پزشکی دانشگاه‌ های کانادا

رشته های پزشکی دانشگاه‌ های کانادا همیشه مورد استقبال دانشجویان از سراسر جهان بوده.

کانادا کشوری پیشرفته و مدرن است که با برخورداری از سیستم آموزش بی‌نظیر در دنیا سالانه تعداد زیادی دانشجوی بین‌المللی را که قصد ادامه تحصیل در کانادا دارند پذیرش می‌کند.

یکی از دلایل استقبال گسترده دانشجویان برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های کانادا مقرون‌به‌صرفه بودن هزینه‌های تحصیل و زندگی در کنار شرایط بسیار عالی تحصیل در این کشور است.

عموما این هزینه‌ها نسبت به هزینه‌های مشابه در کشورهای آمریکا و انگلیس بسیار کمتر است.

از سوی دیگر اعتبار بین‌المللی مدارک تحصیلی دانشگاهی و وجود فرصت‌های شغلی مناسب در کانادا دانشجویان را به ادامه تحصیل در این کشور و گرفتن اقامت کانادا ترغیب می‌کند.

در میان روش‌های مختلف مهاجرت به کانادا همچون مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری، کار، ازدواج و… اخذ پذیرش تحصیلی یکی از راه‌های مطمئن به‌ویژه برای دانشجویان محسوب می‌شود. در میان رشته‌های مختلف دانشگاهی نظیر رشته‌های مهندسی، هنر، علوم انسانی رشته های پزشکی جایگاه ویژه‌ای دارند.

ادامه تحصیل در دانشگاه‌های کانادا

دانشجویان پس از اخذ اقامت تحصیلی و اخذ پذیرش در رشته های پزشکی می‌توانند نسبت به دریافت ویزای اقامت دائم در کانادا اقدام کنند.

دانشگاه های کانادا برای رشته های پزشکی محدودیت پذیرش دارند. بنابراین رقابت زیادی میان دانشجویان برای اخذ پذیرش وجود دارد.

داشتن رزومه قوی و مدرک زبان معتبر شانس پذیرش از دانشگاه‌های پزشکی کانادا را برای دانشجویان بیشتر می‌کند.

گذراندن دوره تحصیلی در رشته‌های مرتبط به پزشکی مانند علوم تجربی، زیست‌شناسی، روان‌شناسی و… در یکی از دانشگاه های کانادا به مدت دو تا چهار سال و گرفتن مدرک کارشناسی از این رشته‌ها برای متقاضی ورود به رشته پزشکی لازم است.

پس از آن دانشجویان در آزمون MCAT که آزمون سراسری پزشکی در کاناداست شرکت می‌کنند و در صورت قبولی برای تحصیل در رشته پزشکی وارد دانشگاه می‌شوند.

آزمون MCAT بیش از نود سال است که توسط انجمن پذیرش رشته‌های پزشکی آمریکا به صورت سراسری و کامپیوتری در آمریکا و کانادا برگزار می‌شود.

این آزمون چهارگزینه‌ای که معمولا بیش از 25 بار در سال برگزار می‌شود یکی از مراحل مهم اخذ پذیرش دانشجو در رشته های پزشکی است.

داشتن معدل حداقل 15 برای دیپلم و همچنین مدرک زبان آیلتس حداقل 6.5 از شرط‌های مهم اخذ پذیرش در رشته های پزشکی در دانشگاه‌ های کانادا است.

اگر متقاضی مدرک زبان انگلیسی نداشته باشد نخست باید در دوره‌های آموزش زبان در کانادا شرکت و مدرک آن را دریافت کند.

تحصیلات در دوره پزشکی در دانشگاه‌های کانادا چهار سال طول می‌کشد و پس از آن 3 تا 7 سال دوره رزیدنتی با توجه به تخصص انتخاب‌شده باید گذرانده شود.

دانشگاه‌های ارائه‌دهنده رشته‌های پزشکی در کانادا

 

رشته های پزشکی در این دانشگاه‌های کانادا ارائه می‌شوند:

دانشگاه تورنتو، دانشگاه مک‌گیل، دانشگاه بریتیش کلمبیا، دانشگاه مک مستر، دانشگاه مونترال، دانشگاه آلبرتا، دانشگاه کلگری، دانشگاه اتاوا، دانشگاه وسترن آنتاریو، دانشگاه دالهاوزی، دانشگاه لاوال، دانشگاه کوئین، دانشگاه شربروک، دانشگاه ساسکاچوان، دانشگاه مانیتوبا، دانشگاه مموریال نیوفاندلند و دانشگاه لیکهد. بعضی دانشگاه‌ها نظیر مانیتوبا، مک مستر و تورنتو علاوه بر دوره‌های دکترای پزشکی، دوره‌های دوساله برای آموزش دستیاری پزشکی ارائه می‌کنند.

مدارک لازم برای پذیرش رشته های پزشکی دانشگاه های کانادا شامل :

اظهارنامه شخصی، رزومه، سوابق دوره کارشناسی (GPA)، امتیاز آزمون MCAT و مصاحبه‌های ورودی است.

البته دانشگاه‌های مختلف شرایط متفاوتی را برای مصاحبه و رتبه پذیرش در نظر می‌گیرند. بعضی از دانشگاه‌های کانادا نیز دانشجوی بین‌المللی را پذیرش نمی‌کنند.

بهتر است در هنگام انتخاب دانشگاه برای ارسال مدارک، اول تحقیقات خود را کامل کنید.

هزینه تحصیل در رشته های پزشکی در دانشگاه‌ های کانادا نسبت به سایر کشورها ارزان‌تر است.

این هزینه با توجه به دانشگاه مورد نظر و مقطع تحصیلی متغیر است و با مجموع هزینه‌های زندگی سالانه به طور متوسط در حدود 20 تا 30 هزار دلار کانادا خواهد شد.

دانشجویان می‌توانند از بورسیه تحصیلی و وام دانشجویی برای تامین هزینه‌ها استفاده کنند. البته این امکان برای دانشجویان فراهم است که با 20 ساعت کار در طول هفته و کسب درآمد،

 رشته های پزشکی دانشگاه‌ های کانادا

مطالب مرتبط