کشور سوئد

کشورسوئد

کشورسوئد

اولین تفکری که اکثر مردم دنیا در مورد سوئد دارند، سرما و صلح طلبی این کشور است.

سوئد کشوری است دارای مردمانی با خلق و خوی سرد، اما صلح طلب و علاقمند به کار مشارکتی.

این کشور در شمال اروپا و در شبه جزیره اسکاندیناوی واقع است، که از غرب با کشور نروژ، از شرق با خلیج بوتنی، از جنوب شرقی با دریای بالتیک و از جنوب غربی با کشور دانمارک همسایه است.

استکهلم پایتخت سوئد و بزرگترین شهر این کشور می باشد. این شهر به عنوان یکی از زیباترین شهرهای جهان شناخت شده است.

کشور سوئد از پادشاهی مشروطه برخوردار بوده و دولت آن به شکل پارلمانی اداره می گردد.-

سوئد کشوری با آب و هوای معتدل:

وقتی صحبت از آب و هوای سوئد می‌شود، اغلب مردم کشوری سرد و همیشه برفی با فضایی مه گرفته به ذهنشان خطور می‌کند. اما واقعیت با این تصور متفاوت است. تابستان‌های سوئد دارای آب و هوای معتدل و طبیعتی بسیار زیباست و این به دلیل وجود جریانات گرم خلیجی (warm Gulf Stream) است.

سوئد دارای جغرافیای متنوعی است و روند شروع و پایان فصل‌ها با توجه به مناطق مختلف آن متفاوت می باشد و به دلیل سردسیر بودن مناطق شمالی، بیشتر جمعیت آن در جنوب سوئد متمرکزند.

سوئد کشوری با جمعیت ۱۰ میلیون نفری:

جمعیت این کشور نزدیک به ۱۰ میلیون نفر است که یک دهم آن را مهاجران خارجی تشکیل می‌دهند.

در حال حاضر چیزی نزدیک به یکصد هزار ایرانی در سوئد زندگی می کنند. این کشور از نظر وسعت، چهارمین کشور بزرگ اروپا محسوب می‌ گردد و از صلح طلب‌ترین و مرفه‌ترین کشورهای جهان می باشد. همچنین نرخ جرم و جنایت در سوئد بسیار پایین است و شهروندان این کشور از سطح کیفی بالای زندگی و نرخ بیکاری پایین بهره می‌برند.

 

سوئد همواره یکی از کشورهای مهاجرپذیر و جزو مقاصد اصلی مهاجران در سطح جهان بوده است. البته به دلیل همسویی فرهنگی و عادت داشتن به شرایط خاص آب و هوایی این کشور اغلب مهاجران این کشور را فنلاندی‌ها تشکیل می‌دهند که تا حدودی باعث رشد جمعیت این کشور شده‌اند.

 

 فرهنگ سوئد:

یکی از ویژگی‌های مهم فرهنگی در سوئد، طرفداری از برابری حقوق بشر است. به همین دلیل مردم این کشور خیلی به رقابت اهمیت نمی‌دهند و کودکانشان را به گونه‌ای تربیت می‌ نمایند که خود را برتر از دیگران ندانند.

 

مردم سوئد، فخر فروشی، افراط گرایی و  تظاهر کردن را نمی‌پسندند و سعی می‌کنند جانب اعتدال را رعایت نمایند.

 

ویژگی‌های جالب فرهنگی در سوئد:

خانواده در فرهنگ مردم این کشور جایگاه مهمی دارد و حقوق کودکان رعایت می‌شود. برای اینکه خانواده‌ها بتوانند از کودکان خود به بهترین شکل مراقبت نمایند، حق و حقوقی به آنها تعلق می‌گیرد که در تمام دنیا مثال زدنی است.

 

و نکته جالب‌تر این که ..

والدین تا سن ۸ سالگی وهنگام مدرسه رفتن کودکشان، حق دارند تا ۲۵% از حجم کاری خود را کم کنند و بیشتر به کودکان خود برسند.

کمک هزینه‌ای برای ۴۸۰ روز به والدین پرداخت می‌شود. آنها حق دارند در طی سال تا ۶۰ روز برای مراقبت از فرزند خود مرخصی بگیرند.

 

آیا سوئد کشوری غیر مذهبی است؟

علیرغم اینکه سوئد کشوری غیرمذهبی می‌باشد، اما پذیرای اکثر مذاهب جهان است و به حقوق همه آنها احترام می‌گذارد. دین اکثر مردم این کشور مسیحی (پروتستان) است. کلیسای لوتران، کلیسای ملی سوئد می باشد چه مسیحیان کاتولیک و سایر پیروان مسیحیت، با هم در آنجا عبادت می کنند. دین اسلام از بزرگترین مذاهب سوئد است و بودیسم و یهودیت نیز پیروان قابل توجهی در آن کشور دارد. از اعیاد مذهبی این کشور می‌توان به عید پاک، کریسمس و Midsummer اشاره نمود.

 

 

 

زبان کشور سوئد:

علیرغم تسلط نسبی اکثر مردم کشورسوئد به زبان انگلیسی، مانند سایر کشورهای اروپایی، برای کار و زندگی در این کشور، دانستن زبان سوئدی یکی از مهمترین مسائل است. زبان سوئدی زبان رسمی این کشور است، با این وجود بخشی از مردم شمال سوئد به زبان سامی صحبت می‌کنند. زبان سوئدی به زبان نروژی بی شباهت نیست.

 

شرایط زندگی در سوئد چگونه است؟

 

کشورسوئد جزء مرفه‌ترین و پیشرفته‌ترین کشور‌های اتحادیه اروپاست پایه منابع اقتصادی این کشور را چوب، سنگ آهن، انرژی آبی و جنگل تشکیل می‌دهد. البته بودجه نسبتاً بالای این کشور از درآمدهای مالیاتی تأمین می‌شود. سوئد دارای یک اقتصاد آزاد است و امروزه صنایع فولاد، مهندسی، معدنی و خمیر کاغذ توسعه خوبی در سطح بین‌المللی در این کشور پیدا کرده‌اند و دارای قابلیت رقابت با سایر کشورها هستند. واحد پول سوئد کرون است. هر ۱۰۰ کرون سوئد تقریباً برابر با ۹٫۶ یورو و ۱۱ دلار آمریکا می باشد.

 

علیرغم تصور برخی مبنی بر رایگان بودن تحصیل در سوئد، از سال ۲۰۱۱ میلادی تا به امروز تحصیل در این کشور دیگر رایگان نبوده و دانشجویان باید بتوانند هزینه‌های خود اعم از ثبت نام، خوابگاه، خوراک و… بدهند.

این هزینه‌ها بسته به دانشگاه و محل سکونت دانشجو متفاوت می باشد.

 

 

 

مشاغل مورد نیاز و درآمد در سوئد (۲۰۱۹):

 

به صورت کلی سوئد در اکثر زمینه‌های شغلی دچار کمبود نیرو است. ولی  در مورد مشاغلی که نیاز به تحصیلات دانشگاهی دارند، می‌توان به پزشکی، پرستاری، آموزگاری و مددکار اجتماعی (با توجه به افزایش چشمگیر تعداد پناهندگان طی سال‌های اخیر) اشاره نمود.

 

همچنین می‌توان اضافه نمود که کشور سوئد در مشاغلی مانند متخصصین ‌IT و کارگران ساختمانی نیز با کمبود نیرو مواجه است وداشتن مدرک تحصیلی مرتبط با نوع شغل، جزو ملزومات کار در سوئد است.

 

شهروندان سوئد به طور حیرت آوری منظم، وقت شناس و دقیق هستند.

پرداخت کرایه در سوئد به ۲ صورت نقدی (حدوداً ۱۵ کرون) و کارت اعتباری (ماهیانه حدوداً ۳۸۰ کرون) انجام می‌ گردد.

 

هزینه زندگی و اجاره خانه در سوئد چگونه است؟

هزینه زندگی و اجاره خانه با توجه به شرایط زندگی ، محل اقامت، متراژ و… متغیر است. به طور کلی، هزینه‌ اجاره خانه، در شهر استکهلم از سایر شهرهای کشورسوئد بیشتر است. به عنوان مثال؛ هزینه اجاره یک آپارتمان معمولی در استکهلم از ۴٫۰۰۰ تا ۸٫۰۰۰ کرون (حدوداً ۴۵۰ تا ۸۵۰ دلار) در ماه است.

بهترین شهر برای زندگی در سوئد:

این کشور دارای ۲۵ استان اعم از گوتنبرگ، مالمو، سولنا، ناکا، لیدینگو، دنده رید، اومئو و… است. شهرهای Malmo و solena از شهرهای دیدنی سوئد با مردمی دوست داشتنی و آب و هوایی عالی می‌باشند. در این شهرها هزینه زندگی و قیمت ملک نیز مناسب است.

آیا سوئد کشوری مناسب برای زندگی است؟

با توجه به تمام مواردی که تاکنون درباره شرایط تحصیل، کار و زندگی در سوئد اشاره شد، می‌توان گفت سوئد کشوری مناسب  برای مهاجرت می‌باشد.

در یک نگاه، مزایا و سختی های زندگی در سوئد عبارتند از:

کیفیت زندگی بالا

نرخ بیکاری پایین

سطح کیفی بالای آموزشی

اقتصاد قدرتمند

آرامش و صلح طلبی جامعه

طبیعت زیبا و آب و هوای عالی

هزینه‌های بالای زندگی

سخت بودن زبان سوئدی و معضل ارتباطات

رایگان نبودن تحصیل برای خارجی‌ها

نیاز به مدرک تحصیلی مرتبط با نوع شغل (برای کار)

و…

 

تحصیل در کشورسوئد هزینه نسبتاً زیادی دارد. شهریه دانشگاه‌های این کشور برای هر ترم حدوداً از ۴٫۰۰۰ تا ۷٫۰۰۰ یورو می‌باشد.

چیزی مانند سند در سوئد بی معناست. به عنوان مثال در خرید و فروش یک ملک، آنچه معامله می‌شود فقط بنای آن خانه است و اراضی تماماً متعلق به دولت (کمون) است.

به علت عرض جغرافیایی بالا، فصل سرما در این کشور بسیار طولانی و با روزهایی بسیار کوتاه است. زمستان در مناطق مختلف این کشور ۴ الی ۶ ماه (از ابتدای اکتبر تا اواخر مارس) طول می‌کشد و تنها ۳ الی ۴ ساعت در هر شبانه روز هوا روشن است.

 

 

در کشورسوئد مردم از آدم‌های صمیمی و دوستانه (به قول انگلیسی‌های Friendly) خوششان می‌آید. اما نسبت به آدم‌های باحال (Cool) خیلی نظر مثبتی ندارند. یک لبخند دوستانه و متشخصانه برای آنها خیلی بهتر از رفتارهای باحال و با نمک بودن است.

 

برای اطلاعات بیشتر و مقایسه کشورها مقاله مهاجرت تحصیلی را مطالعه نمایید یا با کارشناسان موسسه حقوقی و مهاجرتی وکیل آنلاین تماس بگیرید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.